Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 01:00
Przeczytaj!
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama 2
Reklama

Zawiercie

Reklama
RUSZYŁA REFERENDALNA MACHINA!
RUSZYŁA REFERENDALNA MACHINA!
​​​​​​​(Zawiercie) Rada Gospodarcza, czyli organ doradczy prezydenta Zawiercia nie zostawiła przysłowiowej „suchej nitki” na inicjatorach referendum w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Co ciekawe przeciwnikami referendum są również przedstawiciele Stowarzyszenia „Nie dla Kopalni Cynku i Ołowiu”, którzy oficjalnie przyznają, że referendum ma podtekst polityczny. Kampania samorządowa zbliża się wielkimi krokami. Po analizie składu osobowego komitetu referendalnego łatwo można wyciągnąć wnioski, że sporo w nim ludzi związanych w przeszłości lub obecnie z Niezależną Alternatywą Wyborców. Sytuację komplikuje fakt, że inna cześć zawierciańskich radnych chciała, żeby mieszkańcy wypowiedzieli się również na temat finansowania z budżetu miasta zabiegów in vitro i bezpłatnych biletów komunikacji miejskiej dla młodzieży do 15 lat. Na ostatniej sesji zawierciańscy radni zdecydowali, że referendum w trzech kwestiach jednak się odbędzie. 07.05.2018 12:20
Reklama
Reklama
PROKURATOR ŻĄDA 6 LAT, OBRONA UNIEWINNIENIA
PROKURATOR ŻĄDA 6 LAT, OBRONA UNIEWINNIENIA
(Zawiercie, Myszków) W ubiegły poniedziałek 23 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Myszkowie mowy końcowe w procesie byłego prezydenta Zawiercia wygłosił prokurator oraz troje obrońców Ryszarda Macha. Prokurator zażądał dla oskarżonego kary łącznej 6 lat więzienia, przepadek setek tysięcy złotych i łącznej grzywny w kwocie 150.000zł. Obrońca Ryszarda Macha wniósł o uniewinnienie. Dla Bartłomieja K. prokurator zażądał łącznie 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na lat 5 i karę grzywny. Łagodniejszych wyroków prokurator zażądał dla byłego wiceprezydenta Marka K. i kierownika budowy osiedla w Kromołowie Krzysztofa G. Dla Marka K. 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na 4 lata i zapłatę 1500 zł grzywny; dla Krzysztofa G. 10 miesięcy z zawieszeniem na 2 lata i 30.000 grzywny. Wyrok w sprawie Zawierciańskiej Afery Korupcyjnej poznamy do 20 maja, gdyż na 7 maja Sąd wyznaczył rozprawę, gdzie mowę końcową wygłosi obrońca Marka K. 06.05.2018 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
KOLIZJA: RADIOWÓZ KONTRA ROWER
KOLIZJA: RADIOWÓZ KONTRA ROWER
(Zawiercie) 19 kwietnia doszło do kolizji radiowozu z rowerzystą w rejonie skrzyżowania ul. Aptecznej z Marszałkowską w Zawierciu. Jak informowali funkcjonariusze ranny rowerzysta trafił do szpitala, doznał ogólnych stłuczeń i po udzieleniu pomocy medycznej opuścił szpital. 04.05.2018 12:20
Reklama
BENIAMINEK ZAKOŃCZYŁ SEZON NA 9 MIEJSCU!
BENIAMINEK ZAKOŃCZYŁ SEZON NA 9 MIEJSCU!
(Zawiercie, Radom) Pojedynek o dziewiąte miejsce w tabeli PlusLigi w sezonie 2017/2018, pomiędzy Jurajskimi Rycerzami i Czarnymi Radom miał dodatkowy „smaczek”.  W sezonie zasadniczym Żółto-Zieloni przegrali z Cerradem dwukrotnie. 2:3 u siebie i 0:3 na wyjeździe. Mieli zatem swym rywalom coś do udowodnienia. I zrobili to, przesuwając się na finiszu rozgrywek o jedno miejsce w górę tabeli. Beniaminek PlusLigi z Zawiercia swój pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej zakończył na 9 miejscu! 02.05.2018 12:20
Reklama
Reklama
UCZNIOWIE Z LO IM. MALCZEWSKIEJ NAGRODZENI W MINISTERIALNYM KONKURSIE
UCZNIOWIE Z LO IM. MALCZEWSKIEJ NAGRODZENI W MINISTERIALNYM KONKURSIE
(Zawiercie) „On the way to Norway” to tytuł filmu nakręconego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Został on nagrodzony w edukacyjnym konkursie polsko-norweskim „Na tropie”. Nagrodzeni licealiści pojechali do Warszawy, gdzie zwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. W stolicy spotkali się również ze swoimi rówieśnikami z Norwegii. 27.04.2018 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE SENIORÓW
Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE SENIORÓW
(Zawiercie) Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu kontynuują kampanię informacyjną „Seniorze uważaj!”. Tym razem w działania mundurowych włączają się apteki z terenu miasta. Celem akcji jest przede wszystkim dotarcie do jak największej liczby osób starszych i ostrzeżenie ich przed wciąż dokonywanymi oszustwami. To właśnie seniorzy najczęściej są „na celowniku” naciągaczy, którzy wyłudzają od nich pieniądze metodami „na wnuczka” lub „na policjanta”. 24.04.2018 12:20
Reklama
O ROSYJSKIM BAŁAGANIE W SMOLEŃSKU I TAJEMNICZEJ ROZMOWIE
O ROSYJSKIM BAŁAGANIE W SMOLEŃSKU I TAJEMNICZEJ ROZMOWIE
(Zawiercie, Myszków) Inżynier specjalizujący się w mechanice lotu, doktor nauk technicznych Maciej Lasek 16 kwietnia był kolejnym gościem Klubu Obywatelskiego w Zawierciu. Ekspert od 2012 r. do 2016 r. był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Jest między innymi pilotem samolotowym i szybowcowym oraz instruktorem szybowcowym. Od 1992 roku do 2002 roku był pracownikiem Instytutu Lotnictwa. Badał około 150 wypadków. Dużo uwagi poświęcał, jako biegły wypadkowi wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu. Opinii publicznej szerzej znany jest, jako członek komisji, której zadaniem było wyjaśnienie przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., kiedy samolot z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim rozbił się w lesie pod Smoleńskiem. W tym czasie cała Polska pogrążyła się w żałobie po śmierci prezydenta, jego małżonki Marii i wielu wysokich rangą przedstawicieli państwowych. Życie straciło 96 osób, lecących na obchody upamiętniające siedemdziesiątą rocznicę mordu katyńskiego. Wtedy Polacy byli razem i potrafili być razem mimo różnic. Dziś po ośmiu latach zdaje się, że ta tragedia nie łączy, a coraz bardziej nas dzieli. Spotkanie, na którym pojawili się również mieszkańcy sąsiedniego Myszkowa poprowadził redaktor naczelny Kuriera Zawierciańskiego Jarosław Mazanek. 22.04.2018 12:20
Reklama
O KOPALNI WYPOWIEDZĄ SIĘ MIESZKAŃCY?
O KOPALNI WYPOWIEDZĄ SIĘ MIESZKAŃCY?
(powiat zawierciański) W czasie ostatnich sesji w Zawierciu i w powiecie radni dyskutowali o planach budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Zawiązał się również komitet referendalny, który chce, by na temat nowej inwestycji wypowiedzieli się sami mieszkańcy. W jego skład wchodzą między innymi lokalni politycy. Obaw zgłaszanych przez przeciwników inwestycji nie podzielają przedstawiciele firmy Rathdowney Polska, należącej do kanadyjskiego koncernu górniczego Hunter Dickinson Inc. Firma od 2010 roku prowadzi na terenie powiatu w ramach projektu OLZA badania geologiczne i zapewnia, że obawy lokalnych władz  i mieszkańców nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości. 21.04.2018 12:20
Reklama
Reklama
PREZYDENT GRIM: „ROBIMY WSZYSTKO, ŻEBY TĘ SZKOŁĘ URUCHOMIĆ”
PREZYDENT GRIM: „ROBIMY WSZYSTKO, ŻEBY TĘ SZKOŁĘ URUCHOMIĆ”
(Zawiercie) Podczas marcowego posiedzenia Rady Miejskiej w Zawierciu w interpelacjach kilkorga radnych pojawił się temat utworzenia publicznej szkoły muzycznej w Zawierciu. Jak zapewniał prezydent Witold Grim, póki co miejscy urzędnicy i samorządowcy podejmują wszelkie możliwe działania, aby od 1 września placówka rozpoczęła działalność. Mówiąc o dotychczasowych działaniach podjętych w tym kierunku, jak również wspominając o ubiegłorocznej dotacji dla niepublicznej szkoły muzycznej działającej w mieście, prezydent Grim zapewniał, że dla niego ważny jest zarówno fizyczny rozwój dzieci, jak i kulturalny. 20.04.2018 12:20
Reklama
Reklama
SĘDZIA GONDRO ZAJMIE SIĘ DRUGĄ AFERĄ KORUPCYJNĄ W ZAWIERCIU
SĘDZIA GONDRO ZAJMIE SIĘ DRUGĄ AFERĄ KORUPCYJNĄ W ZAWIERCIU
(Zawiercie) Aferą korupcyjną w zawierciańskim Powiatowym Urzędzie Pracy zajmie się Sąd Rejonowy w Myszkowie, a orzekał w procesie będzie Sędzia Karol Gondro (na podstawie wskazania Systemu Losowego Przydziału Spraw). To nie pierwsza duża, trudna i zawiła sprawa z jaką się zmierzy ten konkretny sędzia. Do końca zbliża się proces korupcyjny byłego prezydenta Zawiercia i jego zastępcy. W tej sprawie rozstrzygnięcie ma wydać właśnie Sędzia Karol Gondro, który pełni też funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Myszkowie. Jak wskazywaliśmy we wcześniejszych tekstach, jeżeli połączyć ze sobą dwie zawierciańskie afery, to można postawić hipotezę, że Zawiercie zostało oplecione mackami powiązań na najwyższym szczeblu. Pozostaje pytanie, czy „Zawierciańska Ośmiornica” straci wszystkie swoje ramiona? 17.04.2018 14:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama