Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:43
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Zawiercie

Reklama
ROZPRAWA ODWOŁANA OSKARŻONY MACH ZNOWU W SZPITALU
ROZPRAWA ODWOŁANA OSKARŻONY MACH ZNOWU W SZPITALU
Ryszard Mach oskarżony o przyjmowanie łapówek i zmowę przetargową kolejny raz nie stawi się w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, gdzie 26.03.2019 o 14.00 miała odbyć się rozprawa apelacyjna. To już trzecia rozprawa, kiedy Sąd nie może rozpoznać apelacji od wyroku Sądu Rejonowego w Myszkowie, który skazał Macha na 4 lata bezwzględnego więzienia. Ten wyrok jest nieprawomocny, Mach i inni oskarżeni złożyli apelację. 26.03.2019 11:59
Reklama
Reklama
MIEJSKIE OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
MIEJSKIE OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
(Zawiercie) Na początku marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach w Zawierciu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, policji, organizacji kombatanckich i społeczno-kulturalnych, uczniowie zawierciańskich szkół oraz mieszkańcy. Marcowe święto upamiętnia członków niepodległościowego podziemia, które po wojnie walczyło w Polsce z komunistami. 25.03.2019 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
OSKARŻONY MACH PONOWNIE CHORY
OSKARŻONY MACH PONOWNIE CHORY
(Częstochowa, Zawiercie) Ryszard Mach, były Prezydent Zawiercia został nieprawomocnie skazany za korupcję w głośnym procesie. Oprócz niego Sąd Rejonowy w Myszkowie skazał Marka K. -ówczesnego wiceprezydenta Zawiercia, przedsiębiorcę z Zawiercia Bartłomieja K. 21 maja 2018 sąd skazał Ryszarda Macha na karę 4 lat więzienia i 20 tys. grzywny oraz 5-letni zakaz pełnienia stanowisk w samorządzie. Wiceprezydent Marek K. został skazany na karę 9 miesięcy więzienia z zawieszeniem na 2 lata i 2100 zł grzywny. Przedsiębiorca Bartłomiej K. został skazany na 14 miesięcy bezwzględnego więzienia i 12 tys. grzywny. Tylko wobec oskarżonego Krzysztofa G., który był kierownikiem budowy osiedla w Kromołowie (tzw. „Gnijące osiedle”), który poświadczył nieprawdę w dokumentacji budowy osiedla Sąd Rejonowy w Myszkowie umorzył postępowanie karne tytułem próby. Oskarżeni wnieśli apelację od wyroku, i sprawa ciągle nie może znaleźć końca w formie prawomocnego wyroku. Już 2 razy Sąd Okręgowy w Częstochowie decydował o odroczeniu rozpoznania apelacji, za każdym razem powodem odroczenia była choroba głównego oskarżonego, Ryszarda Macha. 21.03.2019 12:20
Reklama
ARESZT DLA 4 DEALERÓW DOPALACZY
ARESZT DLA 4 DEALERÓW DOPALACZY
(Zawiercie) W piątek 8 marca Sąd w Katowicach zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 4 osób z Zawiercia, podejrzanych między innymi o handel dopalaczami. W środę i czwartek (6-7.03) policjanci z KWP w Katowicach oraz z KPP w Zawierciu dokonali zatrzymań Dagmary L., Moniki N., Bartosza M. oraz Dariusza W. Jak udało nam się ustalić, wszystkie zatrzymania mają związek z handlem dopalaczami, substancjami o działaniu narkotycznym, w tym najniebezpieczniejszych środków zawierających fentatyl. To zażywanie dopalaczy zawierających tę, bardzo toksyczną substancję doprowadziło do potwierdzonej przez zawierciańską Policję liczby 6 zgonów. Wszystkie zgony dotyczyły osób dorosłych, w wieku 25-46 lat. Na szczęście nie stwierdzono przypadków używania i zatruć dopalaczami, które zawierają fentatyl u dzieci. 19.03.2019 12:20
Reklama
Reklama
CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?
CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?
W tym roku do klas pierwszych w szkołach średnich pójdą jednocześnie absolwenci 3-letniego gimnazjum i 8-letniej szkoły podstawowej. Jak w praktyce będzie od września wyglądać kształcenie „dwutorowe” – czy szkoły są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Ministerstwo uspokaja, że nie dojdzie do nadmiernej kumulacji uczniów, a placówki mogą przyjąć ich więcej. MEN wskazuje przy tym, że od lat mamy do czynienia z niżem demograficznym – w niektórych latach rodziło się tak mało dzieci, że dwa roczniki po 2000 roku równały się jednemu rocznikowi z lat 80., gdy mieliśmy do czynienia z wyżem. Niektórzy rodzice, którym zależy na tym, by ich dziecko kontynuowało naukę w popularnym liceum obawiają się, czy aby na pewno podwójna liczba uczniów nie zmniejszy szans ich pociechy na dostanie się do wymarzonej szkoły. 15.03.2019 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
SĘDZIA NA PROMILACH
SĘDZIA NA PROMILACH
(Zawiercie) Kurier Zawierciański otrzymał potwierdzoną wiadomość, że w dniu dzisiejszym, we wtorek 12 marca na jednej z ulic Zawiercia została zatrzymana sędzia Sądu Rejonowego w Zawierciu pod wpływem alkoholu. Jak się dowiadujemy w zawierciańskiej Policji, dziwne zachowanie kobiety kierującej samochodem zauważył patrol policji. 12.03.2019 16:17
Reklama
KOLEJNA OSOBA ODPOWIE ZA DOPALACZE
KOLEJNA OSOBA ODPOWIE ZA DOPALACZE
(Zawiercie) Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu poinformowała, że przed sądem stanie kolejna osoba związana z dopalaczami. Tym razem w ręce mundurowych wpadła 37-letnia mieszkanka Zawiercia, która – jak przekazali funkcjonariusze – była często wymieniana w mediach jako osoba, która rozprowadza w mieście dopalacze. Jak się okazuje to nie pierwszy raz, gdy kobieta usłyszała zarzuty. 12.03.2019 12:20
Reklama
6 zgonów tak, ale 18? Internetowa plotka
6 zgonów tak, ale 18? Internetowa plotka
(Zawiercie) Media ogólnopolskie obiegła sensacyjna informacja o tym, że w krótkim czasie w Zawierciu po zażyciu dopalaczy zmarło aż 6 osób. Pisaliśmy o tym również w Kurierze Zawierciańskim. Kilka reportaży w tym ostatni w poniedziałek z udziałem mieszkańców wyemitowała stacja TVN. Oglądaliśmy ten materiał z pewnym zażenowaniem, gdyż nie trzeba wielkiego dziennikarskiego doświadczenia, żeby zauważyć serię przeinaczeń w programie. Najbardziej oberwało się zawierciańskiej Policji, która zdaniem uczestników programu jest nieudolna, nie potrafi aresztować dealerów, niemal tuszuje problem. Dziennikarze TVN rzucali oskarżycielskie pytania, dlaczego policja nie aresztowała dealerów, zwłaszcza przedstawianej w reportażu kobiety. Wystawiono klepsydry, padła informacja, że zgonów mogło być „nawet 18”. Spora różnica pomiędzy oficjalnymi informacjami. Ten i wiele innych znaków zapytania postanowiliśmy postawić w rozmowie z Komendantem Policji w Zawierciu inspektorem Jackiem Kurdybelskim. 11.03.2019 12:20
Reklama
Reklama
NĘKANIA SĘDZI PIEŃKOWSKIEJ NIE BYŁO
NĘKANIA SĘDZI PIEŃKOWSKIEJ NIE BYŁO
(Myszków, Katowice) Po trwającym wiele miesięcy śledztwie Prokuratura Okręgowa w Katowicach umorzyła śledztwo dotyczące zarzutu nękania sędzi Agnieszki Pieńkowskiej-Szekiel z Sądu Rejonowego w Myszkowie. Jak informuje nas Rzecznik Prasowa Prokuratury Okręgowej Katowice Marta Zawada-Dybek: „Śledztwo zostało w dniu 11 grudnia 2018 umorzone wobec stwierdzenia, iż czyny nie zawierają ustawowych znamion czynu zabronionego”. Mówiąc prościej, prokuratura zbadała sprawę, jak wiemy przesłuchano wielu świadków, bohaterów artykułów publikowanych w Gazecie Myszkowskiej, w których, zwykle krytycznie, odnosiliśmy się do jakości orzeczeń sędzi. I prokuratura uznała, że działanie dziennikarzy Gazety Myszkowskiej nie było przestępstwem. Nie nękaliśmy sędzi Pieńkowskiej-Szekiel, po prostu wykonywaliśmy swoją pracę dziennikarską. Decyzja prokuratury katowickiej jest z 11. grudnia. Jak się okazało, 7 dni później do Prokuratury Rejonowej w Myszkowie wpłynęło kolejne zawiadomienie sędzi Agnieszki Pieńkowskiej-Szekiel. Tym razem zarzuca w piśmie, że mielibyśmy ją znieważyć, jako funkcjonariusza publicznego. 8 stycznia 2019 decyzją Prokuratury Okręgowej w Częstochowie sprawą ma zająć się Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe. 09.03.2019 10:48
Reklama
Reklama
WSZĘDZIE TE DZIURY!
WSZĘDZIE TE DZIURY!
(Zawiercie) Jeden z Czytelników zwrócił nam uwagę, na ilość dziur na zawierciańskich ulicach: -Łośnicka gdzie jeździ sporo ciężarówek do huty, to jedna wielka dziura. Ale i inne ulice w centrum, czy ulice wlotowe do miasta wyglądają fatalnie. Zima skończyła się wcześnie, dlaczego miasto nie naprawa ulic? -pyta nasz Czytelnik. Dobre pytanie: dlaczego? Cały luty był ciepły i suchy. 07.03.2019 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama