Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 03:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
PRACOWNICY FUM-U PRZESTAJĄ PRACOWAĆ
PRACOWNICY FUM-U PRZESTAJĄ PRACOWAĆ
(Poręba) Coraz gorzej wygląda sytuacja pracowników Fabryki Urządzeń Mechanicznych w Porębie. Konflikt na linii załoga-zarząd nabiera na sile. W czwartek, 11 kwietnia zdesperowani ludzie czekali z nadzieją na zaległe pensje. Te jednak nie wpłynęły na konta. Trzymiesięczne zaległości w wypłatach wynagrodzeń doprowadziły do silnego napięcia i robotnicy spontanicznie zaczęli odchodzić od stanowisk pracy. O 6.00 rano zakład stanął na kilka godzin. Tak fatalnie jeszcze nie było. Stres ciągle nie opuszcza również pracowników Huty CMC, którzy nadal boją się o swoje miejsca pracy. 22.04.2013 13:42
Reklama
Reklama
ZAŁOGA FUM-U TRZECI MIESIĄC BEZ WYPŁAT!
ZAŁOGA FUM-U TRZECI MIESIĄC BEZ WYPŁAT!
(Poręba) Fabryka Urządzeń Mechanicznych w Porębie szczyci się ponad 200 letnią tradycją produkcji w przemyśle metalowym. Zakład zajmuje również znaczącą pozycję wśród producentów obrabiarek ciężkich i superciężkich. Przez wiele lat przedsiębiorstwo było i nadal jest dumą mieszkańców gminy. Niestety prawie 200 osobowa załoga już czwarty miesiąc nie dostaje wypłat. FUM, to nadal główny żywiciel wielu porębskich rodzin. Tak źle jeszcze nie było. Znalezienie w miasteczku innej pracy praktycznie graniczy z cudem. Jak przeżyć Święta Wielkanocne? 04.04.2013 11:31    1
Reklama
Reklama
Reklama
BGE CHCE WYBUDOWAĆ BIOGAZOWNIĘ W ZAWIERCIU
BGE CHCE WYBUDOWAĆ BIOGAZOWNIĘ W ZAWIERCIU
(Zawiercie) Spółka BGE na swoich stronach internetowych ogłosiła, że  15 stycznia podpisała umowę z Lotronic Light System na opracowanie koncepcji i projektu budowy biogazowni w Zawierciu. Przedmiotem umowy jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji. Problem w tym, że o planach przedsiębiorstwa działającego w segmentach odnawialnych źródeł energii i biokomponentów nic nie wie ani gmina, ani miejscy i powiatowi radni. Przedstawiciele firmy również mówią niewiele i twierdzą, że konkretnej działki pod budowę jeszcze nie mają. Wśród typowanych lokalizacji wymienia się najczęściej Blanowice i Kromołów. Jeśli biogazownia powstanie, jej moc  będzie wynosić nawet 490 kilowatów. 03.02.2013 23:45
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
PORĘBA ZALEGA JUŻ 153 TYSIĄCE ZA „CZERWONE”
PORĘBA ZALEGA JUŻ 153 TYSIĄCE ZA „CZERWONE”
(Poręba) Gmina Poręba znajduje się w bardzo złej kondycji finansowej. W tym roku pomysłem na wyjście z kryzysu jest straż miejska, która w przeciągu najbliższych 11 miesięcy ma obowiązek zarobić blisko 3 miliony złotych na mandatach. Pojawia się pytanie: jak z zarobieniem takiej sumy poradzi sobie dwóch funkcjonariuszy? Radni nie dostają w terminie diet, nauczyciele pensji. Tajemnicą poliszynela jest, że gmina Poręba od trzech miesięcy nie płaci dotacji za autobusy „czerwone”, a jej zaległości wobec Zawiercia (Zakładu Komunikacji Miejskiej) sięgają już kwoty ponad 153 tysięcy złotych. Receptą na kryzys ma być fotoradar… W ubiegłym tygodniu na porębskim odcinku DK 78 pojawiły się tabliczki informujące o kontroli prędkości. Po naszym ostatnim artykule na ten temat zrobiło się gorąco, a z kuriozalnego pomysłu władz miasta na „zarobek” naśmiewają się nawet ogólnopolskie stacje radiowe takie jak RMF. 28.01.2013 09:31
Reklama
Reklama
CZY ZAWIERCIE PRZYŁĄCZY SIĘ DO STRAJKU?
CZY ZAWIERCIE PRZYŁĄCZY SIĘ DO STRAJKU?
(Zawiercie) Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” od końca października informuje o inicjatywie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno - Strajkowego (MKP-S), który na Śląsku i w Zagłębiu chce zorganizować pierwszy od 32 lat strajk generalny. Strajk ma wyrażać negatywną ocenę związkowców dla polityki społeczno - gospodarczej rządu. Referendum w sprawie strajku odbywa się najpierw wśród hutników  i metalurgów. 22 listopada związkowcy przyjechali także do Zawiercia, by przed Hutą CMC informować o celach strajku. Jak zapowiadają działacze, w powiecie zawierciańskim jest to pierwsza, ale nie ostatnia taka akcja. 03.12.2012 08:40
Reklama
Reklama
Reklama
RUROCIĄG TLENU POŁĄCZYŁ DĄBROWĘ Z ZAWIERCIEM
RUROCIĄG TLENU POŁĄCZYŁ DĄBROWĘ Z ZAWIERCIEM
(Zawiercie, Dąbrowa Górnicza) Dzięki wspólnej inicjatywie firm CMC Zawiercie oraz Alkat, która jest częścią grupy kapitałowej Air Liquide postanowiono zbudować rurociąg, którym tlen z firmy Alkat w Dąbrowie Górniczej będzie przesyłany do Huty CMC w Zawierciu. Szacowano, że koszt projektu może wynieść nawet 66 milionów złotych przy dużym dofinansowaniu ze środków unijnych. To pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. Tlen rurociągiem już płynie. Dziś (21 września) nastąpi oficjalna inauguracja inwestycji w hotelu Villa Verde. 25.09.2012 10:26
Reklama
PONAD MILION ZA NIEDOKOŃCZONY SOR?
PONAD MILION ZA NIEDOKOŃCZONY SOR?
(Zawiercie) Do 30 czerwca miał zostać oddany Szpitalny Oddział Ratunkowy w Zawierciu. Niestety budowa się przeciąga. W starostwie przedstawiono już nawet ubezpieczeniowe gwarancje finansowego zadośćuczynienia, jeśli do 30 października zadanie nie będzie zrealizowane. Choć oficjalnie żadne konkrety nie padają, to udało nam się dowiedzieć, że prawdopodobnie chodzi o kwotę ponad 1 miliona 400 tysięcy złotych. 11.08.2012 10:00
Reklama
ROZWÓJ KOSZTEM 33 MLN ZŁ DŁUGU, CZYLI RADNYCH DYSKUSJA NAD OBLIGACJAMI
ROZWÓJ KOSZTEM 33 MLN ZŁ DŁUGU, CZYLI RADNYCH DYSKUSJA NAD OBLIGACJAMI
(Zawiercie) Pierwsze obligacje Zawiercia, czyli dokumenty, które stanowią dowód wierzytelności gminy wobec nabywców obligacji, zostaną wydane jeszcze w tym roku. Wierzytelności wynikające z obligacji nie są jednak w żaden sposób zabezpieczone, ponieważ będą pokryte z dochodów przyszłych budżetów miasta. Przez kolejne 10 lat Zawiercie będzie zobowiązane odkupywać każdego roku obligacje o wartości 2 mln zł. Kwotę tę należy oczywiście powiększyć o należny procent. W przypadku, gdyby starostwu powinęła się noga, gmina będzie zmuszona spłacać za powiat 18 mln zł poręczonego na rzecz szpitala kredytu, kwota zobowiązań łącznie z obligacjami (ponad 33mln zł) sięgnie wówczas sumy ponad 51mln zł, czyli mniej więcej takiej, na jaką zadłużony jest obecnie Szpital Powiatowy. 30.07.2012 14:22
Reklama
Reklama
ODLEWNIA POZBYWA SIĘ MAJĄTKU?
ODLEWNIA POZBYWA SIĘ MAJĄTKU?
(Zawiercie) Ciągle niezbyt optymistyczne wieści napływają z zawierciańskiej Odlewni Żeliwa. 3 lipca zarząd zakładu podał się do dymisji. Informację taką uzyskaliśmy od załogi. Nadal milczy telefon rzecznika prasowego grupy kapitałowej GWARANT, do której należy odlewnia. Tymczasem stery w Odlewni przejął Paweł Durbas. Ten ostatni dopiero zastąpił Krzysztofa Janoskę, ale już poszedł na urlop. Czy grupa 150 osób ma się bać zwolnień? Na to pytanie nie ma kto odpowiedzieć. Tak jak na to, dlaczego Odlewnia chce pozbyć się jednej ze swoich działek. 20.07.2012 09:00
Reklama
Reklama
ROZBROILI AZBESTOWĄ BOMBĘ
ROZBROILI AZBESTOWĄ BOMBĘ
(Ogrodzieniec) Po byłym Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” i nielegalnym składowisku odpadów azbestowych w Ogrodzieńcu nie ma już dziś śladu. W miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu nie można było bezpiecznie wziąć głębokiego oddechu, dziś rośnie zielona trawa. Plac po byłym zakładzie „Izolacja” nie straszy już ruinami budynków i tonami rakotwórczych substancji. Władze gminy Ogrodzieniec i powiatu zawierciańskiego z optymizmem patrzą w przyszłość, mając nadzieję, że na zrekultywowanych terenach po byłej „ekologicznej bombie” oprócz bujnej roślinności wkrótce zakwitnie także biznes. 07.07.2012 15:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama