Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 03:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Gospodarka

Reklama
W ZAWIERCIU ŚMIECI NAJDROŻSZE W OKOLICY
W ZAWIERCIU ŚMIECI NAJDROŻSZE W OKOLICY
(Zawiercie) Rada Miejska w Zawierciu jeszcze nie przyjęła stawek, jakie zapłacą mieszkańcy za wywóz odpadów od 1 stycznia 2020. Uchwała ma zapaść w najbliższych dniach. Przeanalizowaliśmy jednak wyniki dziwnego przetargu, jaki Gmina Zawiercie ogłosiła na odbiór odpadów na bardzo krótki okres, tylko 6 miesięcy do końca czerwca 2020. Zgłosiła się tylko jedna firma, należąca w całości do gminy czyli Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. I przeliczając cenę z przetargu na ilość miesięcy i na mieszkańca wychodzi, że ZGK Zawiercie dla swoich mieszkańców zaproponowało najwyższą cenę! Wygląda na to, że od stycznia zawiercianie zapłacą za śmieci najwięcej w okolicy, ponosząc skutki obecnej polityki miasta zarządzanego przez Łukasza Konarskiego. 07.12.2019 08:20
Reklama
Reklama
NA ŻYWO Z CENTRUM ZAWIERCIA
NA ŻYWO Z CENTRUM ZAWIERCIA
(Zawiercie) Przed Urzędem Miejskim w Zawierciu 27 X 2019 transmitowany był na żywo ostatni odcinek „Głosu Regionów”. W niedzielę w samo południe w centrum stolicy powiatu pojawili się mieszkańcy różnych gmin i samorządowcy, by mówić o planach budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Zaproszenie odrzucili przedstawiciele firmy Rathdowney. Wskazywali, że dowiedzieli się o programie zbyt późno. Ponadto spotkanie w plenerze z udziałem wielu mieszkańców nie służy - ich zdaniem - opartej na faktach dyskusji o inwestycji. Osoby, które zabierały głos podczas niedzielnego programu podkreślały, że bardzo ważne są czyste wody głębinowe, ochrona środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców. Przyszło wiele osób, skandowano hasła przeciw budowie kopalni i narzekano, że nie ma nagłośnienia. Ludzie stojący już nawet w drugim rzędzie nie słyszeli rozmowy dziennikarza z zebranymi. 09.11.2019 08:20    1
Reklama
Reklama
Reklama
PROTESTOWALI PRZECIWKO KOPALNI CYNKU I OŁOWIU
PROTESTOWALI PRZECIWKO KOPALNI CYNKU I OŁOWIU
(Zawiercie) Około 200 osób 10 października wzięło udział w pikiecie przed MOK-iem w Zawierciu, przeciwko planom budowy kopalni rud cynku i ołowiu, która miałaby powstać na terenie gminy Łazy (wstępnie wskazana lokalizacja). W pikiecie wzięli udział mieszkańcy, samorządowcy i parlamentarzyści. Przed protestem w Urzędzie Miejskim spotkali się przedstawiciele Łaz, Poręby, Ogrodzieńca i Zawiercia, lokalni radni i posłowie, by podpisać wspólną petycję, która ma trafić do Premiera i Ministra Środowiska. Kilka dni po czwartkowym proteście Rada Miejska w Zawierciu jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której sprzeciwiają się budowie kopalni i eksploatacji złóż cynku i ołowiu „na terenie miasta”. Warto zaznaczyć, że wg firmy Rathdowney, nigdy nie było planów, że zakład górniczy powstanie „na terenie Zawiercia”. 03.11.2019 08:20    1
Reklama
CO WEDŁUG URZĘDNIKÓW MUSI ZAWIERAĆ WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ?
CO WEDŁUG URZĘDNIKÓW MUSI ZAWIERAĆ WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ?
(Zawiercie) Odpowiedź brzmi: podpis elektroniczny. Jeśli mieszkaniec przyśle do Urzędu Miejskiego w Zawierciu wniosek o udostępnienie informacji publicznej poprzez maila, to wg miejskich urzędników wniosek musi być podpisany podpisem elektronicznym. Ale przeglądając BIP można odnieść wrażenie, że chyba nie każdy wniosek obowiązuje ta zasada. Jedna z mieszkanek przesłała mailowo wniosek, w którym pyta o kilka rzeczy związanych z regulaminem podnoszenia kwalifikacji zawodowych urzędników i dofinansowania, które mogą uzyskać. Kobieta nie dostaje jednak odpowiedzi na swoje pytania – zamiast tego żąda się od niej, by jej wniosek został opatrzony podpisem elektronicznym. Jeśli nas wzrok nie myli, to w BIP widnieją wnioski wysłane mailem, bez podpisu elektronicznego, na które urzędnicy odpowiedzieli. A na koniec okazuje się, że to wszystko jedynie… pomyłka. 10.07.2019 08:30
Reklama
Reklama
ENDOSCOPICA OTWORZYŁA ODDZIAŁ W OGRODZEŃCU
ENDOSCOPICA OTWORZYŁA ODDZIAŁ W OGRODZEŃCU
(Ogrodzeniec) Przy ulicy Kościuszki tuż przy zjeździe z ronda w centrum Ogrodzeńca od 1 sierpnia działa pierwszy oddział NZOZ Endoscopica z Zawiercia. Przychodnia założona w Zawierciu początkowo przyjmowała pacjentów tylko prywatnie, ale do czasu gdy w Zawierciu przy Endoscopice powstała przychodnia POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w dwóch lat zapisało się do niej prawie 4000 pacjentów. Dzisiaj Endoscopica założona przez lekarza Zbigniewa Roka otworzyła swoją pierwszą filię w Ogrodzeńcu. Dokładnie od tego dnia do nowej przychodni mogą składać deklaracje pacjenci. 01.08.2018 13:03
Reklama
Reklama
Reklama
I Targi samochodów użytkowych i specjalnych
I Targi samochodów użytkowych i specjalnych
(Częstochowa) Przez cały dzień 15 czerwca na terenie firmy Frank-Cars w Częstochowie można było oglądać specjalistyczne zabudowy, fachowy sprzęt, podpatrywać rozwiązania jak można zamienić „zwykłego” Forda, np. terenowego Rangera czy dostawczą furgonetkę w pojazd ratowniczy, techniczny, czy ruchomy warsztat. I targi samochodów użytkowych i specjalnych były adresowane do służb ratowniczych, straży miejskich, firm budowlanych i inżynieryjnych. Przeznaczenie pojazdu oraz zabudowane na nim wyposażenie w główniej mierze decyduje o końcowej wycenie-jak zdradził nam Mateusz Rozumek Dyrektor usług posprzedażowych Frank-Cars może nawet przekroczyć kilka razy cenę pojazdu podstawowego. 19.06.2018 13:31
Reklama
O KOPALNI WYPOWIEDZĄ SIĘ MIESZKAŃCY?
O KOPALNI WYPOWIEDZĄ SIĘ MIESZKAŃCY?
(powiat zawierciański) W czasie ostatnich sesji w Zawierciu i w powiecie radni dyskutowali o planach budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Zawiązał się również komitet referendalny, który chce, by na temat nowej inwestycji wypowiedzieli się sami mieszkańcy. W jego skład wchodzą między innymi lokalni politycy. Obaw zgłaszanych przez przeciwników inwestycji nie podzielają przedstawiciele firmy Rathdowney Polska, należącej do kanadyjskiego koncernu górniczego Hunter Dickinson Inc. Firma od 2010 roku prowadzi na terenie powiatu w ramach projektu OLZA badania geologiczne i zapewnia, że obawy lokalnych władz  i mieszkańców nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości. 21.04.2018 12:20
Reklama
KOPALNIA CYNKU WPISUJE SIĘ W RZĄDOWĄ POLITYKĘ REINDUSTRIALIZACJI
KOPALNIA CYNKU WPISUJE SIĘ W RZĄDOWĄ POLITYKĘ REINDUSTRIALIZACJI
(powiat zawierciański) Pomysł utworzenia w okolicy Zawiercia, Poręby, Łaz lub Ogrodzieńca kopalni rud cynku i ołowiu od co najmniej kilku lat wzbudza ogromne emocje ze strony mieszkańców, lokalnych władz oraz niektórych firm działających na terenie powiatu zawierciańskiego. Obawom zgłaszanym przez przeciwników inwestycji wielokrotnie odpowiadali przedstawiciele firmy Rathdowney Polska, należącej do kanadyjskiego koncernu górniczego Hunter Dickinson Inc. Firma od 2010 roku prowadzi na terenie powiatu w ramach projektu OLZA badania geologiczne i zapewnia, że obawy lokalnych władz nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości. W listopadzie list popierający powstanie kopalni skierował do przedstawicieli powiatu i poszczególnych gmin oraz niektórych posłów przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. 14.01.2018 11:20
Reklama
Reklama
PROMAR ROZBUDOWUJE ZAKŁAD W SAG
PROMAR ROZBUDOWUJE ZAKŁAD W SAG
(Zawiercie) Niedawno wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej części zakładu produkcyjnego firmy Promar w Strefie Aktywności Gospodarczej. Dzięki tej rozbudowie zakład powiększy się o dodatkowe 2 800 m kw., a pracę znajdzie tam ponad 100 osób. Inwestycja ma zakończyć się jesienią br. 17.06.2017 12:20
Reklama
Reklama
CZY CHIŃCZYCY ZAINWESTUJĄ W ZAWIERCIU?
CZY CHIŃCZYCY ZAINWESTUJĄ W ZAWIERCIU?
(Zawiercie) Lokalni politycy oraz przedsiębiorcy spotkali się w Agencji Rozwoju Zawiercia z przedstawicielami Tajwanu. Goście, którzy na co dzień zajmują się nawiązywaniem relacji biznesowych pomiędzy firmami chińskimi i polskimi, poznali ofertę inwestycyjną i możliwości gospodarcze Zawiercia. Teraz przedstawiciele Biura Gospodarczo-Kulturalnego Tajpej w Polsce spróbują zainteresować inwestorów z Azji ofertą zawierciańskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. 10.05.2017 20:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama