Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 04:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
ZUS RZUCI OSTATNIE KOŁO RATUNKOWE?
ZUS RZUCI OSTATNIE KOŁO RATUNKOWE?
(Zawiercie) Starosta zawierciański Rafał Krupa nadal prowadzi negocjacje w sprawie pomocy finansowej dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zadłużona na ponad 50 milionów lecznica liczy na niskooprocentowany, rozłożony na kilkanaście lat kredyt konsolidacyjny, poręczony przez samorządy. Jak do tej pory jedenaście milionów już zgodziły się poręczyć Zawiercie, Szczekociny i Irządze. Obecnie pojawiła się nowa koncepcja i trwają negocjacje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o spłatę ponad czterech milionów długu lecznicy na korzystnych ratach. 30.06.2012 16:12
Reklama
Reklama
ZAWIERCIE WYŁOŻY KASĘ DLA SZPITALA
ZAWIERCIE WYŁOŻY KASĘ DLA SZPITALA
(Zawiercie) 18 radnych Rady Miejskiej w Zawierciu podniosło rękę „za” udzieleniem poręczenia kredytu dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu, 4 wstrzymało się od głosu. Środki na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta. Poręczenie na łączną kwotę ponad 18 mln zł (10 mln wraz z odsetkami) pomoże w spłacie zobowiązań wobec firm windykacyjnych. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy za pomocą dla szpitala opowiedzą się także inne gminy, a na to się raczej nie zapowiada. 02.06.2012 22:14
Reklama
Reklama
Reklama
OBLIGACJE ZAWIERCIA NA 20 MILIONÓW?
OBLIGACJE ZAWIERCIA NA 20 MILIONÓW?
(Zawiercie, Katowice) Prezydent Ryszard Mach reprezentował 14 maja Zawiercie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i sesji poświęconej inwestycjom komunalnym. Samorządowiec przyznaje, że myśli o wyemitowaniu obligacji gminnych na kwotę ponad 20 milionów złotych. W ten sposób gmina chce pozyskać finansowanie dla kluczowych, miejskich inwestycji. 20.05.2012 09:21
Reklama
DALEKA DROGA DO KOPALNI
DALEKA DROGA DO KOPALNI
(Zawiercie) Blisko rok od pierwszych rozmów na temat odwiertów prowadzonych na terenie powiatu zawierciańskiego, przedstawiciele firmy Rathdowney Polska Sp. z o.o. prowadzącej badania spotkali się z zawierciańskimi samorządowcami. Wizyta nie rozwiała jednak obaw radnych odnośnie budowy kopalni, ponieważ na obecnym etapie firma nie jest jeszcze w stanie określić czy eksploatacja złóż cynku i ołowiu będzie opłacalna. 24.03.2012 10:35
Reklama
Reklama
FUM ODPIERA ZARZUTY BURMISTRZA
FUM ODPIERA ZARZUTY BURMISTRZA
(Poręba) Prezes zarządu firmy FUM Poręba Andrzej Poński nie zgadza się z burmistrzem Poręby Markiem Śliwą w zakresie poziomu zadłużenia zakładu wobec gminy. W nr 33 KZ pisaliśmy o trudnej sytuacji przedsiębiorstwa, którego długi stały się głównym punktem obrad Rady Miejskiej 10 sierpnia. Kto ma rację? Śliwa (źródło nagranie) twierdzi, że 1,5 miliona złotych w tej chwili stanowią zobowiązania bieżące. Według Pońskiego saldo jest obecnie zdecydowanie niższe. Jakie? Nie precyzuje. 09.09.2011 18:36
Reklama
Reklama
Reklama
PORĘBA KREDYTEM ŁATA BUDŻETOWĄ DZIURĘ
PORĘBA KREDYTEM ŁATA BUDŻETOWĄ DZIURĘ
(Poręba) 10 sierpnia porębscy radni podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu w wysokości ponad 2,5 miliona złotych na sfinansowanie planowanego na 2011 rok deficytu budżetu miasta oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek. Tymczasem jeszcze w ubiegłym tygodniu zaległości Poręby związane z dotacją za „czerwone” autobusy sięgnęły kwoty 180 tysięcy złotych. Do naszej redakcji dotarły także informacje o tym, że miasto spóźniało się z wypłatami dla nauczycieli. Pogłębiające się kłopoty finansowe Poręby –jak tłumaczy burmistrz Śliwa, spowodowane są tym, że podatków do gminy nie płaci największy zakład w mieście FUM Poręba. 19.08.2011 09:57
Reklama
DO KOŃCA SIERPNIA U KIEROWCY CZTERY BILETY
DO KOŃCA SIERPNIA U KIEROWCY CZTERY BILETY
(powiat zawierciański) Jeszcze do końca sierpnia u kierowców w „czerwonych” będzie można kupić cztery nominały biletów. Jak przyznaje dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu Marek Machelski, takie rozwiązanie jest jedynie tymczasowe. Nadzieją będzie siedem nowych autobusów. Pojazdy mają do nas trafić w przyszłym roku, a w ich wyposażeniu być może znajdą się biletomaty. 19.08.2011 09:49
Reklama
WYSEPKI ROZBUDZAJĄ EMOCJE
WYSEPKI ROZBUDZAJĄ EMOCJE
(Poręba) Na 25 sierpnia planowane jest otwarcie nowego hipermarketu TESCO w Porębie. Mieszkańcy gminy podzieli się na dwa obozy. Wszystko za sprawą wysepek, które od niedawna pojawiły się przy nowym obiekcie. Zdaniem wielu kierowców w feralnym miejscu i tak jest już zbyt ciasno. 19.08.2011 09:46
Reklama
Reklama
RZECZNIK JAJSZCZOK WPROWADZA W BŁĄD!
RZECZNIK JAJSZCZOK WPROWADZA W BŁĄD!
(Zawiercie) 3 sierpnia pracownicy zawierciańskiej Odlewni Żeliwa S.A. wybrali się do grupy kapitałowej GWARANT w Katowicach. Ponad 130 osób protestowało pod siedzibą właściciela zakładu domagając się godnej płacy i terminowych wypłat. Związkowcy z MOZ NSZZ „Solidarność”, NSZZ Pracowników Odlewni Żeliwa S.A., Związku Zawodowego Inżynierów i Techników twierdzą, że rzecznik prasowy grupy Witold Jajszczok wprowadza w błąd opinię publiczną. Wszystko za sprawą jego wypowiedzi, którą cytowaliśmy w ostatnim numerze KZ. 16.08.2011 07:51
Reklama
Reklama
WYPŁATA DUPOWATA! ODLEWNIK TO NIE SZMATA!
WYPŁATA DUPOWATA! ODLEWNIK TO NIE SZMATA!
(Zawiercie) Z takimi hasłami wybrali się 3 sierpnia pracownicy zawierciańskiej Odlewni Żeliwa S.A. do grupy kapitałowej GWARANT w Katowicach. Choć zapadły już wyroki w sprawie wykroczeń, których dopuścili się Marian B. były prezes i Leszek B. były wiceprezes zakładu, to sytuacja w przedsiębiorstwie nadal pozostawia wiele do życzenia. Nie dziwią reakcje zdesperowanych pracowników, których coraz częściej nie stać na chleb. Ponad 130 osób skandowało pod siedzibą właściciela zakładu domagając się godnej płacy i terminowych wypłat. Związkowcy zarzucają właścicielowi zawierciańskiej firmy, że transferuje dochody z zawierciańskiego zakładu do centrali, ze szkodą dla płynności naszej fabryki. Od czterech lat w zakładzie nie było kompleksowych podwyżek, wzrosły za to ceny. 05.08.2011 10:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama