Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 03:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
KONIEC DRAMATU PRACOWNIKÓW?
KONIEC DRAMATU PRACOWNIKÓW?
(Zawiercie) 10 lutego nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu w całości poświęcona została dramatycznej sytuacji pracowników Odlewni Żeliwa. Samorządowcy wystosowali apel o dialog do rady nadzorczej, zarządu i załogi przedsiębiorstwa. 6 lutego nawet około 150 pracowników zakładu nie przystąpiło do pracy w czasie porannej zmiany. Następnego dnia przed przedsiębiorstwem odbyła się głośna pikieta. Spór zamiast cichnąć przybierał na sile. - Załoga jest zdesperowana. Obawiam się wybuchu niekontrolowanych napięć – powiedział w czasie obrad Witold Siwek przewodniczący „Solidarności” w Odlewni. 15 lutego w Sali Marmurowej gmachu Sejmu Śląskiego (w czasie składu tego numeru) odbyło się, zwołane na wniosek komitetu strajkowego w trybie pilnym, plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poświęcone zawierciańskiemu zakładowi. 24.02.2017 13:37
Reklama
Reklama
LUDZIE SKANDOWALI: „GDZIE JESTEŚ PREZESIE?”
LUDZIE SKANDOWALI: „GDZIE JESTEŚ PREZESIE?”
(Zawiercie) Jak szacują związki zawodowe nawet około 150 osób nie przystąpiło do pracy w Odlewni 6 lutego, w czasie porannej zmiany. My nie zostaliśmy wpuszczeni do strajkującej załogi, z którą chcieliśmy porozmawiać. Wyszli do nas związkowcy. - Ludzie są zdeterminowani. Mówią, że do końca będą czekali na korzystne rozstrzygnięcia płacowe – relacjonował Witold Siwek przewodniczący „Solidarności” w Odlewni. 7 lutego przed przedsiębiorstwem została zorganizowana głośna pikieta. Pracownicy zakładu z transparentami i flagami wyszli na plac obok budynku. Nie mogliśmy do nich wejść. Rozmawialiśmy z nimi przez... bramę. Po jej drugiej stronie także zebrali się ludzie, a protestujących, zawierciańskich odlewników wsparli koledzy i koleżanki z innych przedsiębiorstw. Łącznie, po obu stronach bramy, mogło pikietować nawet około 300 osób. Ludzie krzyczeli hasła: „Gdzie jesteś prezesie?”, „Solidarność”, „Wygramy!”, „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Nikt z zarządu nie wyszedł do pikietujących. 13.02.2017 10:43    2
Reklama
Reklama
Reklama
ODLEWNIA: ZAŁOGA OPOWIEDZIAŁA SIĘ ZA STRAJKIEM!
ODLEWNIA: ZAŁOGA OPOWIEDZIAŁA SIĘ ZA STRAJKIEM!
(Zawiercie) Od dawna relacjonujemy trudną sytuację w zawierciańskiej Odlewni Żeliwa. Mediacje w sporze zbiorowym zakończyły się fiaskiem. Rozmowy nie przyniosły żadnego rezultatu. Od 17 do 18 stycznia członkowie załogi brali udział w referendum, w którym zdecydowana większość głosujących (305 osób) opowiedziała się za strajkiem. Przypomnijmy, pracownicy walczą o upragnione podwyżki. 30.01.2017 15:08
Reklama
JEŚLI KOPALNIA, TO NIE W ZAWIERCIU
JEŚLI KOPALNIA, TO NIE W ZAWIERCIU
(Zawiercie) Do końca 2017 roku firma Rathdowney Polska, należąca do kanadyjskiego koncernu górniczego Hunter Dickinson Inc., chciałaby uzyskać koncesję na wydobycie rudy cynku i ołowiu ze złoża ciągnącego się od krańców gminy Poręba przez Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec. Dwa kolejne lata może zająć budowa kopalni. Przez ostatnie pięć lat Rathdowney prowadził najbardziej szczegółowe w Polsce badania, najpierw złoża, później wód powierzchniowych i podziemnych,  a teraz gruntów, zwierząt i roślin (inwentaryzacja przyrodnicza) . Po wiertaczach weszli na ten teren biolodzy, entomolodzy. Bez względu na to, czy kopalnia powstanie, będzie to najlepiej zbadany obszar w Polsce pod względem geologicznym i przyrodniczym. Ale w założeniach firmy Rathdowney jest, żeby kopalnia rud cynku i ołowiu powstała. W Projekt OLZA -bo taka jest oficjalna nazwa projektu obejmującego badania geologiczne i przyrodnicze poprzedzające decyzję o budowie kopalni- Kanadyjczycy  zainwestowali już 35 mln dolarów. 26.08.2016 09:28
Reklama
Reklama
BLACHMIX ODBUDOWUJE ZAKŁAD RUSZY PRODUKCJA TOKAREK
BLACHMIX ODBUDOWUJE ZAKŁAD RUSZY PRODUKCJA TOKAREK
(Poręba) 23 lipca na terenie byłego zakładu FUM Poręba odbył się piknik w ramach Dni Otwartych zorganizowanych przez firmę ZPHU Blachmix wraz z oddziałem firmy w Porębie – MBL Obróbka Sp. z o. o. Prezes firmy Piotr Małucha poinformował, że będą dążyć do utrzymania produkcji tokarek. 12.08.2016 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
RADA GOSPODARCZA DYSKUTOWAŁA Z POSŁAMI
RADA GOSPODARCZA DYSKUTOWAŁA Z POSŁAMI
(Zawiercie) Rada Gospodarcza przy Prezydencie Miasta Zawiercie, Zawierciański Klub Menadżera oraz środowisko firm rodzinnych w Zawierciu zorganizowały debatę, której głównym tematem były warunki prowadzenia firm w Polsce oraz najistotniejsze sprawy gospodarcze miasta i powiatu. W debacie udział wzięło czterech parlamentarzystów - Adam Abramowicz (Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, PiS), Barbara Dolniak (wicemarszałek Sejmu RP, Nowoczesna), Beata Małecka-Libera (PO) oraz mieszkanka Zawiercia Anna Nemś (PO). 09.05.2016 09:12
Reklama
INWESTYCJE W SAG NA 86 MLN ZŁ?
INWESTYCJE W SAG NA 86 MLN ZŁ?
(Zawiercie) 7 firm złożyło listy intencyjne, w których zadeklarowało chęć nabycia działek przemysłowych w Strefie Aktywności Gospodarczej, na których mają powstać nowe zakłady produkcyjne. O jakich przedsiębiorców konkretnie chodzi, Agencja Rozwoju Zawiercia (odpowiada za pozyskiwanie inwestorów do SAG) nie chce zdradzać. Wiadomo jedynie, że jedna z firm kupiła już na początku roku grunt w SAG (do czasu składu gazety nie otrzymaliśmy odpowiedzi, o jaką firmę chodzi). Kolejne zamierzają przystąpić do przetargów, które wkrótce ma ogłosić Urząd Miejski. Przybliżona suma wszystkich inwestycji wynikająca ze złożonych deklaracji wyniesie co najmniej 86 mln zł. 29.01.2016 09:54
Reklama
ZWOLNIENIA GRUPOWE W FUM PORĘBA
ZWOLNIENIA GRUPOWE W FUM PORĘBA
(Poręba) Święta Wielkanocne nie będą wesołe dla załogi Fabryki Urządzeń Mechanicznych w Porębie. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia z pracy. Jeszcze 17 lutego spółka zatrudniała 102 pracowników. Sytuacja pracowników jest dramatyczna. 13.04.2015 14:09    1
Reklama
Reklama
DROGA DO SAG MIAŁA BYĆ OTWARTA. NIE JEST
DROGA DO SAG MIAŁA BYĆ OTWARTA. NIE JEST
(Zawiercie) Choć zakończyła się już budowa drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, to trasa nadal nie jest otwarta. Jej uruchomienie miało nastąpić w ciągu kilku dni. Inwestycja warta ponad 10 mln zł połączyła ulicę Mrzygłodzką z ul. Podmiejską. 17 grudnia kierowcy nadal nie mogli korzystać z nowej drogi do strefy. 30.12.2013 08:54
Reklama
Reklama
SZYKUJCIE SIĘ NA CHAOS I PARALIŻ NA DROGACH!
SZYKUJCIE SIĘ NA CHAOS I PARALIŻ NA DROGACH!
(Zawiercie, Poręba) Koniec tygodnia dla mieszkańców naszego powiatu szykuje się równie pechowy jak jego początek. We wtorek, 23 kwietnia pod Hutą CMC w Zawierciu pikietowali pracownicy zakładu w obronie swoich miejsc pracy. Walczyli o godność i honor, o przetrwanie. Dziś o 16.00 znów zawyją syreny, ludzie wyjdą na ulice z transparentami. To największa fala protestów, jaka w przeciągu ostatnich 10 lat nawiedziła nasz powiat. Tym razem mieszkańcy Poręby i Zawiercia będą walczyć o obwodnicę i planują blokadę DK 78. 29.04.2013 13:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama