Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 00:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
OD LISTOPADA WYŻSZE STAWKI ZA ŚMIECI
OD LISTOPADA WYŻSZE STAWKI ZA ŚMIECI
(Żarki) Zgodnie z uchwałą, którą Rada Miejska w Żarkach przyjęła 19 października, mieszkańcy już niebawem będą płacić więcej za odpady. Stawka wzrośnie do 22,50 zł miesięcznie od osoby w przypadku odpadów segregowanych i 45,00 zł, jeśli odpady nie są zbierane w sposób selektywny. O połowę niższą stawkę będą mogli płacić mieszkańcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej. 22.10.2020 11:48
Reklama
Reklama
Pomoc na start dla grup producentów
Pomoc na start dla grup producentów
19 października, ruszył w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie. 19.10.2020 12:02
Reklama
Reklama
Reklama
Światowy Dzień Żywności. Polacy wyrzucają miliony ton artykułów spożywczych i… opakowań
Światowy Dzień Żywności. Polacy wyrzucają miliony ton artykułów spożywczych i… opakowań
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. To data, która ma przypominać, że każdego roku marnowane są w Polsce i na świecie miliony ton jedzenia. A choć żyjemy w XXI wieku to nie brakuje krajów, w których dostępność artykułów spożywczych nadal jest ogromnym problemem. 18.10.2020 12:17
Reklama
ZJAZD Z OBWODNICY W CENTRUM DZIELI SAMORZĄDOWCÓW
ZJAZD Z OBWODNICY W CENTRUM DZIELI SAMORZĄDOWCÓW
(Zawiercie) W środę, 30 września odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której jak zawsze dyskutowano o różnych bieżących sprawach. Na początku obrad rozmawiano między innymi o tym, na jakim etapie jest podpisanie umowy ze schroniskiem dla zwierząt, co dzieje się w sprawie Bocianówki oraz czy utworzenie zjazdu z planowanej obwodnicy w centrum Zawiercia jest dobrym pomysłem. Początkowo radni mieli pochylić się nad uchwałami ws. likwidacji Agencji Rozwoju Zawiercia oraz Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół, jednak na wniosek prezydenta oba projekty zostały wycofane z porządku obrad. 09.10.2020 18:10
Reklama
Reklama
NOWOŚĆ MLEKOVITY BĘDZIE PRODUKOWANA W PILICKIM ZAKŁADZIE
NOWOŚĆ MLEKOVITY BĘDZIE PRODUKOWANA W PILICKIM ZAKŁADZIE
(Pilica) Batoniki twarogowe to nowość marki Mlekovita, których produkcja prowadzona będzie w zakładzie produkcyjnym w Pilicy. Uruchomienie linii technologicznej do produkcji nowych produktów kosztowało 4 miliony złotych. Mają to być słodkie i zdrowe przekąski. Jak przekazuje prezes Mlekovity Dariusz Sapiński, inwestycje są konieczne do rozwoju firmy. 09.10.2020 18:06
Reklama
Reklama
Reklama
ZBYT MAŁA LICZBA PASAŻERÓW SKUTKUJE LIKWIDACJĄ KURSÓW
ZBYT MAŁA LICZBA PASAŻERÓW SKUTKUJE LIKWIDACJĄ KURSÓW
(Włodowice) Powracamy do tematu komunikacji publicznej na terenie Gminy Włodowice. O tej sprawie napisała do nas mieszkanka, której list opublikowaliśmy na łamach Kuriera Zawierciańskiego pod koniec sierpnia. Wójt Szmukier potwierdza, że firma MATI-TRANS zrezygnowała z kursów w weekendy „ze względu na znikome zainteresowanie mieszkańców, a co za tym idzie braku rentowności w/w kursów”. 09.10.2020 18:02
Reklama
PRACOWNICY RPWiK  W ZAWIERCIU WALCZĄ  O PODWYŻKI
PRACOWNICY RPWiK W ZAWIERCIU WALCZĄ O PODWYŻKI
Niskie płace i rozbudowany zarząd – to powody, przez które pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nie mogą być w pełni zadowoleni ze swojej pracy. Od ponad dwóch lat rosną ceny, ale płace pracowników RPWiK Zawiercie ani drgną. W ubiegłym tygodniu w siedzibie spółki RPWiK Zawiercie doszło do spotkania pracowników z zarządem, wzięło w nim udział około 60 pracowników. Czy dojedzie do porozumienia? 09.10.2020 17:46
Reklama
PODWYŻKA ZA ŚMIECI PRZESUNIĘTA O MIESIĄC
PODWYŻKA ZA ŚMIECI PRZESUNIĘTA O MIESIĄC
(Ogrodzieniec) Już w październiku pierwsze dzieci zaczną uczęszczać do gminnego żłobka w Ogrodzieńcu. Chęć posłania swojej pociechy do nowo powstałej placówki wyraziło 27 rodzin. Radni ustalili wysokość stawki za pobyt dziecka w żłobku na 300 złotych miesięcznie. Podczas wtorkowej sesji (6 października) dokonano również zmian w uchwałach dotyczących gospodarki odpadami. Najważniejszą informacją dla mieszkańców jest przesunięcie podwyżki opłat za odpady komunalne o miesiąc – wyższa stawka w wysokości 25 złotych zacznie obowiązywać od listopada, a nie jak początkowo planowano od października. 01.10.2020 17:42
Reklama
Reklama
Znacząca Podwyżka za odpady we Włodowicach
Znacząca Podwyżka za odpady we Włodowicach
(Włodowice) Od przyszłego miesiąca mieszkańcy Włodowic będą płacić znacznie więcej za odbiór odpadów komunalnych. Nowa stawka wynosić będzie 32,30 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane i 96,90 zł za odpady niesegregowane. Jak podczas środowej sesji Rady Gminy wyjaśniała Skarbnik Gminy, podwyżka wynika ze znaczącego wzrostu ilości śmieci, które odbierane są od mieszkańców gminy Włodowice. Proponowana stawka wywołała długą dyskusję wśród radnych, którzy mieli wątpliwości co do tego, czy Urząd Gminy zrobił rzeczywiście wszystko, aby mieszkańcy płacili za odpady możliwie jak najmniej. 13.09.2020 14:52
Reklama
Reklama
MIESZKANIA KOMUNALNE W ZAWIERCIU: PRAWIE 140 RODZIN CZEKA NA DECYZJĘ
MIESZKANIA KOMUNALNE W ZAWIERCIU: PRAWIE 140 RODZIN CZEKA NA DECYZJĘ
Sytuacja związana z mieszkaniami komunalnymi w Zawierciu nie jest kolorowa. Brakuje lokali, tworzą się kolejki oczekujących do przyznania mieszkań, a same mieszkania komunalne swoim stanem dalece odbiegają od minimalnych standardów. Niejednokrotnie mieszkania, które nadają się tylko i wyłącznie do remontu są oferowane mieszkańcom, jako lokale gotowe do zamieszkania. Temat powstawania nowych mieszkań komunalnych, ich remontowania i przydzielania poruszany był na wielu sesjach i spotkaniach. O tym jak naprawdę wygląda sytuacja mówią osoby ubiegający się o mieszkania komunalne w Zawierciu. 10.09.2020 15:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama