Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 22:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
DŁUGI SZPITALA PRAWIE 10 MLN
DŁUGI SZPITALA PRAWIE 10 MLN
(Myszków) Do końca roku 2020 zadłużenie SP ZOZ Myszków może wynieść nawet 10 mln zł. Dodatkowo trzeba będzie jeszcze pokryć straty SP ZOZ za rok 2019, które wyniosły ponad 2 miliony. O sytuacji finansowej szpitala dyskutowali radni powiatowi na komisji wspólnej 24 listopada, która odbyła się w wersji „hybrydowej”. Na wniosek radnego Rafała Kępskiego komisja odbywała się w na sali obrad, każdy z mieszkańców mógł wejść, uczestniczyć w obradach. Większość radnych udział w komisji brało jednak zdalnie, łącznie z przewodzącą obradom radną Marleną Wiśniewską. Była to też pierwsza w tej kadencji komisja, która została prawidłowo ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Myszkowie. To -chyba możemy się pochwalić- zasługa Gazety Myszkowskiej. Wytykaliśmy przewodniczącemu Rady Powiatu Myszkowskiego Wojciechowi Pichecie, który odpowiada za pracę Biura Rady Powiatu, że terminy sesji nie są ogłaszane, dodatkowo w czasie epidemii, gdy radni obradują zdalnie, nie jest respektowanie prawo obywateli do udziału w pracach komisji. W Ustawie o samorządzie powiatowym wprost mówi się o prawie WSTĘPU na obrady komisji i sesje. 04.12.2020 16:03
Reklama
Reklama
FORTUM Z ODPADÓW ZROBI PALIWO
FORTUM Z ODPADÓW ZROBI PALIWO
W Zawierciu na terenie należącym do gminnej spółki zajmującej się odpadami czyli ZGK Zawiercie fińska firma Fortum wybuduje zakład produkujący paliwo z odpadów. Produkt trafi w całości do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu która w 2019 roku zaczęła do „wsadu” dokładać właśnie paliwo RDF. Właśnie takie paliwo, które powstaje z resztek tworzyw sztucznych, zabrudzonych papierów, różnych pozostałości po sortowaniu odpadów, których kaloryczność jest ciągle zbyt wysoka, aby było możliwe ich składowanie, a jednocześnie są to odpady zbyt zabrudzone, aby nadawały się do odzyskania. Instalacja firmy Fortum pozwoli zagospodarować większość odpadów produkowanych przez mieszkańców Myszkowa i okolic które trafiają właśnie na składowisko w Zawierciu. Teraz kaloryczne odpady, których składowanie jest bardzo kosztowne, będą przerabiane na paliwo RDF. 01.12.2020 13:31    1
Reklama
Reklama
Reklama
PKP PODPISAŁO UMOWĘ NA REWITALIZACJĘ LINII DO PYRZOWIC
PKP PODPISAŁO UMOWĘ NA REWITALIZACJĘ LINII DO PYRZOWIC
(Zawiercie) Pod koniec października Urząd Miejski w Zawierciu poinformował o podpisaniu umowy przez PKP z firmą, która zajmie się rewitalizacją i odbudową linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. W stolicy powiatu powstanie nowy peron i windy. Roboty mają rozpocząć się na początku przyszłego roku i mogą potrwać 2 lata. 01.12.2020 11:13
Reklama
INWESTYCJE ZREALIZOWANE ZE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH
INWESTYCJE ZREALIZOWANE ZE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH
(Niegowa) W ostatnim czasie w gminie zakończono kilka inwestycji. Wyremontowano pomieszczenia Gminnego Klubu Sportowego Jura, jedną z pracowni w Szkole Podstawowej w Sokolnikach, kuchnię w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokolnikach i dwie ulice w Niegowie. Na wszystkie te inwestycje gmina pozyskała środki zewnętrzne. 30.11.2020 16:38
Reklama
Reklama
RADNI PODZIELENI WS. INSTALACJI DO PRODUKCJI PALIWA Z ODPADÓW
RADNI PODZIELENI WS. INSTALACJI DO PRODUKCJI PALIWA Z ODPADÓW
(Zawiercie) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu (27 XI) wiele czasu poświęcono planom budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Przedsięwzięcie to chce zrealizować firma Fortum. Prezes zawierciańskiego ZGK mówił podczas sesji, że mogłoby to pozwolić na oszczędności w wysokości ok. 2 mln rocznie, a prezydent Łukasz Konarski zapewniał, że planowana instalacja to nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska. Zdania zawierciańskich radnych na ten temat są podzielone. 27.11.2020 13:51
Reklama
Reklama
Reklama
CENY WYWOZU ODPADÓW W IRZĄDZACH W GÓRĘ
CENY WYWOZU ODPADÓW W IRZĄDZACH W GÓRĘ
(Irządze) Podczas październikowej XXIII sesji Rady Gminy Irządze uchwalono wyższe stawki za wywóz i gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwalone stawki obowiązują od początku listopada. Poprzednie podwyżki miały miejsce w lipcu 2019 roku, jednak tegoroczna zmiana jest jeszcze dotkliwsza dla portfeli mieszkańców Irządz. Mieszkańcy gminy będą płacić 19 zamiast 13 zł stawki podstawowej za śmieci segregowane. Mimo podwyżki to ciągle dużo mniej niż w innych gminach. 20.11.2020 14:27
Reklama
Epidemia koronawirusa a ubezpieczenia turystyczne. Najczęstsze zgłoszenia konsumentów do Rzecznika Finansowego
Epidemia koronawirusa a ubezpieczenia turystyczne. Najczęstsze zgłoszenia konsumentów do Rzecznika Finansowego
Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 doprowadził do wprowadzenia w wielu krajach obostrzeń gospodarczych i prawnych, skutkujących m.in. czasowym zamknięciem wybranych granic i ruchu lotniczego. To z kolei spowodowało „zamrożenie” ruchu turystycznego. Osoby, które miały wykupione wczasy lub wycieczki w tym okresie, zaczęły z nich rezygnować (w trakcie lub jeszcze przed wyjazdem), domagając się od ubezpieczycieli zwrotu kosztów lub zaliczek na opłaty czy ubezpieczenie. Rzecznik Finansowy wyjaśnia, dlaczego wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia klientom wypłaty świadczeń i podpowiada, co mogą zrobić w takiej sytuacji. 19.11.2020 16:32
Reklama
Uczeń i student dorabia do renty rodzinnej - o czym warto wiedzieć
Uczeń i student dorabia do renty rodzinnej - o czym warto wiedzieć
Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS bez przeszkód mogą podjąć pracę na wakacje. Muszą jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach uzyskany przychód może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Student, czy uczeń, który pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Nawet w sytuacji, gdy ma on mniej 26 lat. 17.11.2020 15:53
Reklama
Reklama
PKP PODPISAŁO UMOWĘ NA REWITALIZACJĘ LINII DO PYRZOWIC
PKP PODPISAŁO UMOWĘ NA REWITALIZACJĘ LINII DO PYRZOWIC
(Zawiercie) Pod koniec października Urząd Miejski w Zawierciu poinformował o podpisaniu umowy przez PKP z firmą, która zajmie się rewitalizacją i odbudową linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. W stolicy powiatu powstanie nowy peron i windy. Roboty mają rozpocząć się na początku przyszłego roku i mogą potrwać 2 lata. 13.11.2020 17:58
Reklama
Reklama
PRACE NA DW 791 ZAKOŃCZĄ SIĘ W STYCZNIU 2022 ROKU
PRACE NA DW 791 ZAKOŃCZĄ SIĘ W STYCZNIU 2022 ROKU
Od ponad roku trwają prace związane z przebudową drogi wojewódzki nr 791. Roboty objęły odcinek o długości 24,5 kilometra od skrzyżowania DW 791 z DK 1 w Kolonii Poczesna do skrzyżowania DW 791 z DK 78 w Zawierciu. Przebudowa podzielona jest na pięć odcinków, na których prace prowadzone są w tym samym czasie. Mieszkańcy Poraja, Myszkowa oraz Zawiercia od wielu miesięcy pytają kiedy prace zostaną zakończone. Często na początku prac na jakimś odcinku pojawiały się informacje, że utrudnienia potrwają kilka miesięcy – tak było np. w przypadku zamknięcia odcinka drogi wojewódzkiej w gminie Poraj, czy też na odcinku obejmującym ul. Mrzygłodzką w Zawierciu. Zarząd Dróg Wojewódzkich wyjaśnia, że koniec prac zaplanowano na styczeń 2022 roku. Inwestycja – choć podzielona na kilka etapów – ma zostać zakończona jako całość. Pojawiające się wcześniej informacje o jakimkolwiek innym terminie zakończenia prac nie powinny więc mieć dla mieszkańców znaczenia. 13.11.2020 17:41    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama