Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 23:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
BUDOWA PIERWSZEGO ODCINKA OBWODNICY ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI
BUDOWA PIERWSZEGO ODCINKA OBWODNICY ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła pod koniec października wniosek o wydanie zezwolenia na budowę pierwszego odcinka obwodnicy Zawiercia i Poręby. Pierwszy odcinek obwodnicy prowadzić ma przez Siewierz, Porębę do Kromołowa, a jego długość to 16,7 km. Powstaną tutaj m.in. dwa węzły (Kuźnica i Kromołów), siedem wiaduktów i cztery mosty. Drugi odcinek obwodnicy poprowadzi od Kromołowa do Żerkowic. Odcinek będzie miał długość 7,6 km. Zbudowane będą cztery wiadukty, powstaną ekrany dźwiękochłonne, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Obwodnice Poręby i Zawiercia mają się połączyć w ciągu DK 78 z obwodnicą Siewierza. 13.11.2020 17:32
Reklama
Reklama
Dyskusja o projekcie rewitalizacji centrum Myszkowa. Co zmienić ?
Dyskusja o projekcie rewitalizacji centrum Myszkowa. Co zmienić ?
W czwartek, 29 października, odbyła się, online, dyskusja pokonkursowa na temat rewitalizacji centrum Myszkowa. 15 października rozstrzygnięto konkurs, na który nadesłano 23 prace. Wygrał projekt pracowni architektonicznej 4 am Architekci s.c. Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski z Wrocławia. Nagroda pieniężna to 55 tys. zł brutto. 11.11.2020 12:13
Reklama
Reklama
Reklama
Rathdowney dostaje dalsze 5 lat na złoże „Zawiercie”
Rathdowney dostaje dalsze 5 lat na złoże „Zawiercie”
29 X Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka przedłużył o 5 lat koncesję badawczą dla firmy Rathdowney Polska sp. z o.o. na prowadzenie prac geologicznych na złożu „Zawiercie 3” i „Marciszów”, w których są rudy cynku i ołowiu. Firma dalej nie ma koncesji na złoże „Rokitno”, której przedłużenia odmówił w okresie kampanii wyborczej Prezydenta Andrzeja Dudy, ówczesny Minister Środowiska Michał Woś. Rathdowney odwołał się od tej decyzji. Dzisiaj nie ma już Wosia w rządzie, ministerstwa o tej nazwie też, a szanse firmy Rathdowney na przedłużenie również koncesji na złoże „Rokitno” wyraźnie rosną. Logika wskazuje, że skoro obecne Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłuża do 2025 roku ważność jednej koncesji to można się spodziewać uwzględnienia odwołania firmy w sprawie koncesji na złoże „Rokitno”. 10.11.2020 16:04    6    1
Reklama
Supernowoczesna maszyna przyspieszyła wymianę torów między Myszkowem a Porajem
Supernowoczesna maszyna przyspieszyła wymianę torów między Myszkowem a Porajem
Maszyna o symbolu PUN (czyli pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej) znacznie przyspieszyła wymianę torów między Myszkowem a Porajem. Urządzenie ściąga stary tor, a w jego miejsce układa nowe szyny i podkłady. Ta maszyna skraca czas prac z około trzech miesięcy do pięciu dni. 31.10.2020 15:51
Reklama
Reklama
REKOMPENSATA ZA ZAMKNIĘTE CMENTARZE DLA SPRZEDAWCÓW CHRYZANTEM
REKOMPENSATA ZA ZAMKNIĘTE CMENTARZE DLA SPRZEDAWCÓW CHRYZANTEM
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia w jaki sposób producenci i sprzedawcy chryzantem będą mogli ubiegać się o pomoc finansową. Kłopoty sprzedawców związane są z trzydniowym zamknięciem cmentarzy (31.10-02.11), które ogłoszone zostało w ostatniej chwili. W piątkowe popołudnie 30 października podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze w całej Polsce mają zostać zamknięte na trzy dni już od soboty. Część osób zdecydowała się jeszcze w piątkowy wieczór, po ciemku, w deszczu udać się na groby bliskich. Duże straty odnotowali producenci i sprzedawcy chryzantem. Będą mogli ubiegać się o pomoc finansową, która ma zostać wypłacona do końca roku. 30.10.2020 11:06    2
Reklama
Reklama
Reklama
Jacek Latko. Z OSIR-u do PUK-u. Rządzący w mieście PiS awansuje oficera SB
Jacek Latko. Z OSIR-u do PUK-u. Rządzący w mieście PiS awansuje oficera SB
Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski powołał Jacka Latko dotychczasowego dyrektora OSiR-u w Zawierciu na stanowisko prezesa PUK Zawiercie, spółki zajmującej się w mieście gospodarką odpadami. Od razu pojawiły się pytania o kompetencje pana Latko do zarządzania dużą spółką komunalną, zajmującą się tak specjalistycznym i coraz bardziej skomplikowanym działem funkcjonowania miasta jak zbiórka i przetwarzanie odpadów. Awans zwrócił uwagę na osobę Jacka Latko również z innego powodu: w rejestrach Instytutu Pamięci Narodowej Jacek Marek Latko ur. w Opolu, rocznik 1961 figuruje jako funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. Wstąpił do SB w 1988 i był w niej aż do rozwiązania SB w roku 1990. Kto zostaje SB-kiem, gdy Komuna wyraźnie upada, jest już po stanie wojennym, a opozycja demokratyczna zaczyna rozmowy z PZPR, które doprowadziły do Okrągłego Stołu (6.02-5.04.1989r)? Jacek Latko nie chce o tym rozmawiać, dwuletnią służbę w SB nazywa „epizodem”. 29.10.2020 13:23    2    1
Reklama
INWESTYCJE W SZCZEKOCINACH
INWESTYCJE W SZCZEKOCINACH
(Szczekociny) Otwarto już drogę gminną w Szczekocinach (obejmującą ul. Jana Pawła II, Parkową i Osiedle 3 Maja). W ramach prac wykonano między innymi nową nakładkę drogi i nawierzchnie chodników. Obecnie trwają prace przy Szkole Podstawowej nr 1,m która przejdzie termomodernizację oraz przy zbiorniku przy ul. Tartacznej. 29.10.2020 12:13    1
Reklama
TRUDNY ROK DLA WIELU BRANŻ. DRUGI LOCKDOWN STAŁ SIĘ FAKTEM
TRUDNY ROK DLA WIELU BRANŻ. DRUGI LOCKDOWN STAŁ SIĘ FAKTEM
Od 24 października na terenie całego kraju obowiązuje tzw. czerwona strefa. Poszerzenie strefy czerwonej na całą Polskę wiąże się z ponownym ograniczeniem lub zawieszeniem działalności kilku branż: gastronomicznej, fitness, rozrywkowej i sprzedaży detalicznej. Dla tych gałęzi gospodarki to już drugi lockdown w 2020 roku. Trzy dni po wprowadzeniu nowych obostrzeń, 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wsparcia dla najbardziej dotkniętych kryzysem branż. Antykryzysowa Tarcza Branżowa – bo tak nazywa się program wsparcia finansowego -dla wielu stanowi kroplę w morzu potrzeb. 23.10.2020 09:06
Reklama
Reklama
PIENIĄDZE Z TARCZY DOTARŁY DO SAMORZĄDÓW
PIENIĄDZE Z TARCZY DOTARŁY DO SAMORZĄDÓW
(powiat zawierciański) Pod koniec czerwca samorządowcy otrzymywali – najczęściej z rąk posłów Prawa i Sprawiedliwości – symboliczne czeki z kwotami, o które samorządy mogły ubiegać się w ramach – jak początkowo było to nazywane – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Obecnie jednak mówi się o rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na początku września samorządy otrzymały środki, o które wnioskowały miesiąc wcześniej. 23.10.2020 08:58
Reklama
Reklama
ILE SAMORZĄDY WYDAWAŁY NA INWESTYCJE?
ILE SAMORZĄDY WYDAWAŁY NA INWESTYCJE?
Pismo Wspólnota regularnie publikuje rankingi dotyczące np. bogactwa samorządów, ponoszonych przez nie wydatków inwestycyjnych, wykorzystanych środków unijnych, czy też użłobkowienia gmin. Ostatnio opublikowany został ranking, w którym przedstawiono ile w ostatnich trzech latach samorządy wydawały na inwestycje. 23.10.2020 08:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama