Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 21:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
ZMIANY W BUDŻECIE I ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI NALEŻĄCYCH DO GMINY
ZMIANY W BUDŻECIE I ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI NALEŻĄCYCH DO GMINY
(ŁAZY) 31 marca w odbyła się Sesja Rady Miasta i Gminy Łazy. Uczestniczyło w niej 14 radnych. Podjęto między innymi uchwałę zmieniającą budżet na rok 2021 oraz uchwałę ustalającą zasady wynajmowania lokali, które wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy. 08.04.2021 12:26
Reklama
Reklama
W Zawierciu fryzjer, w Szczekocinach parafia. Pytamy o kontrole policji przestrzegania obostrzeń epidemicznych
W Zawierciu fryzjer, w Szczekocinach parafia. Pytamy o kontrole policji przestrzegania obostrzeń epidemicznych
Do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu wysłaliśmy pytania, o ilość interwencji policji dotyczących np. niezasłaniania ust i nosa, czy otwartych -pomimo zakazów wprowadzonych od 27 marca- np. zakładów fryzjerskich, kosmetyczek, czy klubów fitness i restauracji. Zakaz pracy klubów fitness i restauracji wszedł już wcześniej. Od 27 marca obowiązują też bardziej restrykcyjne obostrzenia ograniczające ilość osób w kościołach. Piszemy o tym obszernie w jutrzejszym Kurierze Zawierciańskim z 2 kwietnia. Odpowiedź KPP w Zawierciu dotarła do nas dopiero 1 kwietnia, więc nie znajdzie się już w tekście publikowanym w KZ, który polecamy. 01.04.2021 12:33    2    2
Reklama
Reklama
Reklama
MINISTER KLIMATU ODPOWIADA W SPRAWIE HUTY CMC: NORMY HAŁASU BYŁY PRZEKRACZANE
MINISTER KLIMATU ODPOWIADA W SPRAWIE HUTY CMC: NORMY HAŁASU BYŁY PRZEKRACZANE
(Zawiercie) Niejako równolegle z dyskusją na temat możliwej budowy kopalni rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, toczy się dyskusja o wpływie na środowisko naturalne największego zakładu przemysłowego Zawiercia, czyli huty. 19 stycznia Senator RP Stanisław Gawłowski pytał Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę o działania Inspekcji Ochrony Środowiska wobec największych zakładów przemysłowych w Zawierciu i okolicy, szczególnie Huty CMC Poland sp. z o.o. Jest odpowiedź ministra. Datowana na 19 lutego, ukazała się na stronie Senatu RP na przełomie lutego i marca. Jak wyjaśnia Sekretarz Stanu w MKiŚ Jacek Ozdoba, w zakładzie hutniczym CMC były przekraczane normy hałasu, firma ma poprawić sytuację do końca 2021 roku. Chodzi o hałas wytwarzany przez linię kolejową użytkowaną przez CMC, na co już w 2017 roku żalili się mieszkańcy ul. Rataja. Do końca 2020 roku huta miała też obowiązek obniżyć hałas tzw. „strzępiarki”, czyli instalacji do przerobu złomu. To efekt ustaleń i decyzji pokontrolnych WIOŚ po skargach mieszkańców z 2019 roku. WIOŚ z początkiem 2021 wystąpił do huty o informację, czy inwestycje obniżające hałas ze strzępiarki, zostały wykonane. Czy jest efekt. 19.03.2021 16:44    3
Reklama
ogłoszenie własne redakcji: SZUKAMY WSPÓŁPRACOWNIKÓW
ogłoszenie własne redakcji: SZUKAMY WSPÓŁPRACOWNIKÓW
Jeżeli twoim zdaniem piszemy wartościowe, ciekawe teksty i chciałbyś/chciałabyś robić to z nami, nasza redakcja poszukuje współpracowników. Interesuje cię polityka, ekologia, sprawy społeczne? Możesz sprawdzić się jako dziennikarz. 16.03.2021 15:20    1
Reklama
Reklama
KONARSKI NIE PRZEPRASZA. GÓRNICY ZAPOWIADAJĄ POZEW O DOBRA OSOBISTE
KONARSKI NIE PRZEPRASZA. GÓRNICY ZAPOWIADAJĄ POZEW O DOBRA OSOBISTE
(Zawiercie) Tydzień temu pisaliśmy, jak to Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski w programie TVS postawił zarzut, że -cytujemy- „Po tych odwiertach, które ostatnio firma wykonywała zauważyliśmy, że poziom ołowiu w wodzie pitnej dosyć się zwiększył”. Prezydent połączył odwierty badawcze firmy Rathdowney, z pojawiającą się w niektórych studniach w Zawierciu zwiększoną zawartością ołowiu, sugerując, że zanieczyszczenie wody pitnej to skutek wykonywanych odwiertów. Firma zażądała przeprosin, Łukasz Konarski ich nie opublikował. Wszystko zapowiada, że polski oddział kanadyjskiej firmy pozwie Łukasza Konarskiego o naruszenie dóbr osobistych. I jak zapowiadają przedstawiciele Rathdowney, nie zamierzają z tym zwlekać. 11.03.2021 12:52    14    3
Reklama
Reklama
Reklama
Wygraliśmy pierwszą sprawę o nie swoje długi!
Wygraliśmy pierwszą sprawę o nie swoje długi!
Sędzia Agnieszka Kawecka z Sądu Rejonowego w Myszkowie nie miała żadnych wątpliwości i 1 marca 2021 nałożyła na Gminę Myszków obowiązek zwrotu całej kwoty, dokładnie 13.648 zł i 22 grosze z odsetkami od 1 stycznia 2020, którą pani Teresa Marek, rencistka, zapłaciła jako spłatę nie swoich długów. Był to warunek, jaki Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak postawił kobiecie, żeby mogła dostać od gminy mieszkanie komunalne. Wyrok jest nieprawomocny, ale nie wyobrażamy sobie, że gmina odważy się złożyć jeszcze apelację do sądu wyższej instancji. To pierwsza ze spraw, w 100% wygrana. Wcześniej odbyło się już 5 rozpraw, na których lokatorzy zgodzili się na ugodę z miastem, które zaproponowało zwrot 60% wpłaconej kwoty. Przykładowo mężczyzna, który wpłacił prawie 20 tys. nie swojego długu, odzyskał 14 tysięcy. Pani Teresa Marek reprezentowana przez Adwokat Katarzynę Wysocką- Krzymińską, była pierwszą odważną lokatorką, która zdecydowała się zawalczyć o wszystko. I wygrała! 05.03.2021 18:01    5
Reklama
OZE, ODPADY I INWESTYCJE Z ROKU 2020 WŚRÓD GŁÓWNYCH TEMATÓW SESJI W SZCZEKOCINACH
OZE, ODPADY I INWESTYCJE Z ROKU 2020 WŚRÓD GŁÓWNYCH TEMATÓW SESJI W SZCZEKOCINACH
(Szczekociny) 23 i 26 lutego odbyły się sesje Rady Miasta i Gminy Szczekociny. Dyskutowano między innymi o kwestii odbioru odpadów oraz o odnawialnych źródłach energii. Burmistrz Jacek Lipa odniósł się też do inwestycji zaplanowanych na rok 2020; wyłuszczył, co zostało zrealizowane, a co nie; a także, co zostało „przeniesione” na rok 2021. 05.03.2021 13:59
Reklama
NOWE MIESZKANIA W ZAWIERCIU MOGĄ POWSTAĆ W 2023 ROKU
NOWE MIESZKANIA W ZAWIERCIU MOGĄ POWSTAĆ W 2023 ROKU
(Zawiercie) W trakcie lutowej sesji Rada Miejska w Zawierciu dała zielone światło do utworzenia spółki, której zadaniem będzie budowa nowych mieszkań. Gmina współpracować będzie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Nowe bloki powstać mają w Kromołowie. Możliwe, że ich budowa zostanie zrealizowana w 2023 roku. Plany zakładają powstanie 145 mieszkań na wynajem (z możliwością dojścia lokatorów do własności lokalu). Jak wyjaśniał Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka, będzie to oferta skierowana do osób, które z różnych powodów nie mogą wziąć w banku kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie dysponują jakimiś środkami finansowymi, które mogą zainwestować w mieszkanie. 05.03.2021 13:55    1
Reklama
Reklama
Idzie wiosna - warto postawić na mniej szkodliwe alternatywy dla tytoniu
Idzie wiosna - warto postawić na mniej szkodliwe alternatywy dla tytoniu
Zima zbliża się ku końcowi, więc tym bardziej jest okazja, by zadbać o własne zdrowie i wreszcie rozstać się z nałogiem palenia. Ponieważ większość z nas nie może tego zrobić z dnia na dzień, warto skorzystać z mniej szkodliwych, tymczasowych rozwiązań, jak papierosy elektroniczne. Coraz więcej instytucji i organizacji naukowych potwierdza: wapowanie może pomóc rzucić palenie. I podają dowody. 03.03.2021 19:58
Reklama
Reklama
Planowana budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby nie jest zagrożona: WYDANIE OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO TO STANDARDOWA PROCEDURA
Planowana budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby nie jest zagrożona: WYDANIE OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO TO STANDARDOWA PROCEDURA
(Zawiercie) W Biuletynie Informacji Publicznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zamieszczono dwa obwieszczenia Wojewody dotyczące planowanej budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia. Pierwsze z nich informuje o wszczęciu postępowania ws. wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, a drugie (wydane kilka dni później) o zawieszeniu tego postępowania w związku z obowiązkiem przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Jak wyjaśnia Rzecznik Wojewody Śląskiego, nie jest to zagrożenie dla inwestycji, a ocena oddziaływania inwestycji na środowisko to standardowa procedura dla takiej inwestycji jak budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia. 26.02.2021 19:27    1    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama