Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 21:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
INWESTYCJA FORTUM W ZAWIERCIU ODPOWIEDZIĄ NA LOKALANE WYZWANIA ODPADOWE
INWESTYCJA FORTUM W ZAWIERCIU ODPOWIEDZIĄ NA LOKALANE WYZWANIA ODPADOWE
Polska gospodarka w dalszym ciągu funkcjonuje według tzw. modelu linearnego, który opiera się na pozyskiwaniu zasobów, ich wykorzystaniu, a następnie składowaniu. To zdecydowanie przestarzały, ale przede wszystkim nieekologiczny model, który jak najszybciej powinien ustąpić miejsca gospodarce cyrkularnej (inaczej GOZ). Gospodarka Obiegu Zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów. Jedną ze skutecznych form na ograniczenie składowania odpadów, które nie nadają się do recyklingu, jest przerobienie ich na paliwo alternatywne (tzw. RDF). Firma energetyczna Fortum, znana ze swojego pro-ekologicznego podejścia do wytwarzania energii, planuje wybudować w Zawierciu zakład, który zajmie się właśnie produkcją RDF. 25.02.2021 16:50
Reklama
Reklama
OBOSTRZENIA Z PUNKTU WIDZENIA SPRZEDAWCY
OBOSTRZENIA Z PUNKTU WIDZENIA SPRZEDAWCY
W wielu krajach lockdown, u nas znaczące ograniczenia ilości osób w punktach handlowych, placówkach kultury. Rząd zastanawia się, którym branżom pozwolić na powrót do pracy, a które dalej pozostawić zamknięte. O swojej sytuacji i o tym, jakie są słabe strony obostrzeń mówi jeden z pracowników częstochowskiej galerii handlowej. 25.02.2021 12:15    1
Reklama
Reklama
Reklama
NIE CZY, TYLKO KTO i kiedy WYBUDUJE KOPALNIĘ RUD CYNKU I OŁOWIU!
NIE CZY, TYLKO KTO i kiedy WYBUDUJE KOPALNIĘ RUD CYNKU I OŁOWIU!
(Zawiercie, Olkusz) Mieszkańcy Zawiercia, Łaz, Poręby, którzy śledzą informacje oraz spory na temat przyszłości gospodarczej regionu, spierają się czy są za lub przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu w Łazach (nigdy nie miała być w Zawierciu) powinni zastanowić się nad inaczej postawionym pytaniem: nie czy powstanie taka kopalnia, tylko kiedy i kto ją wybuduje. Mariusz Golenia Prezes Stowarzyszenia „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” utworzonego przez osoby powiązane z zawierciańską hutą, sam jest w niej kierownikiem, przysłał naszej redakcji link do tekstu Dziennika Zachodniego z 2 marca „ZGH Bolesław po zamknięciu kopalni Pomorzany w Olkuszu”. Nieraz w Kurierze Zawierciańskim posługujemy się przykładem rejonu Olkusza, gdzie od 1953 roku wydobywa się rudę cynku i ołowiu. Pisaliśmy też, że te złoża się kończą, kopalnia Pomorzany kończy żywot jako zakład wydobywczy. Wydobycie podziemne Pomorzany zakończyły z końcem 2020. Do dalszej produkcji hutniczej rudy pozyskują dzięki odzyskowi resztek rudy ze stawów poflotacyjnych zlokalizowanych relatywnie najbliżej nas, bo w gminie Klucze. Ale przytaczane przez olkusz.naszemiasto.pl (portal DZ) stanowisko zarządu ZGH odkrywa tęsknotę za budową kopalni w rejonie Zawiercia. 24.02.2021 12:19    8    6
Reklama
Sąd oceni „Taśmy Lazara”. Sprawą zainteresowała się gazeta z Holandii
Sąd oceni „Taśmy Lazara”. Sprawą zainteresowała się gazeta z Holandii
(Myszków) Dzisiaj 19 lutego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie rozpoznane zostanie zażalenie Józefa Lazara na decyzję Prokuratury Rejonowej w Myszkowie o umorzeniu śledztwa prowadzonego w sprawie, którą określiliśmy jako „Taśmy Lazara”. Józef Lazar w przeszłości był radnym powiatowym. Wykrył wtedy, że bez przetargu powiat zamierza wydzierżawić na kolejne lata tzw. „Łąki pod Żarkami” synowi radnego Jarosława Kumora. Radni zgodzili się, że to nie w porządku, a łąki w przetargu za dużo wyższą cenę wydzierżawił inny rolnik. Powiatem rządziła wtedy koalicja Lewicy, PSL, PO i Przyszłości. W 2018 roku PiS w powiecie nie wygrywa wyborów, ale tworzy większościową koalicję. Za stanowisko wicestarosty wchodzi do Zarządu Powiatu Mariusz Morawiec, choć mandat radnego zdobył startując z Lewicy. Do koalicji z PiS-em wchodzi też radny Jarosław Kumor z Żarek. Taśmy Lazara pokazują, jak koalicja była tworzona, dają podstawy sądzić, że spoiwem rządów PiS w Powiecie Myszkowskim była zaplanowana i zrealizowana zemsta na Lazarze. 19.02.2021 08:00    1
Reklama
Reklama
ELEMENTAL HOLDING ZAINTERESOWANE LOKACJĄ NOWEJ INWESTYCJI W ZAWIERCIU
ELEMENTAL HOLDING ZAINTERESOWANE LOKACJĄ NOWEJ INWESTYCJI W ZAWIERCIU
Firma Elemental Holding S.A. – zajmująca się produkcją metali przemysłowych i szlachetnych – rozważa lokalizację swojego nowego zakładu na terenie Zawiercia. Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej przedstawiciele firmy opisali charakter swojej działalności i przybliżyli, jaki może mieć ona wpływ na środowisko i mieszkańców. 05.02.2021 19:45
Reklama
Reklama
Reklama
WINDA NA DRUGI PERON W MYSZKOWIE CZEKA NA ODBIÓR TECHNICZNY
WINDA NA DRUGI PERON W MYSZKOWIE CZEKA NA ODBIÓR TECHNICZNY
Na drugi peron w Myszkowie osoby z niepełnosprawnościami mają wciąż utrudniony dostęp. Bez pomocy innych osób, nie są w stanie dotrzeć na peron. Winda, która ma umożliwić dostęp takim osobom wciąż nie jest gotowa. 05.02.2021 14:26
Reklama
Stare mury w nowej odsłonie. Top 7 najciekawszych rewitalizacji w Polsce
Stare mury w nowej odsłonie. Top 7 najciekawszych rewitalizacji w Polsce
Tegoroczne wakacje pokazują, że Polacy na nowo odkryli uroki wypoczywania w kraju. W czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele zagranicznych kierunków jest niedostępnych lub ryzykownych, masowo zapełniliśmy bałtyckie plaże, mazurskie jeziora i górskie szlaki. W kontekście podróżowania warto jednak zwrócić uwagę na zabytkowe lub historyczne miejsca, które w ostatnich latach przeszły niesamowitą metamorfozę. 02.02.2021 15:24
Reklama
CZYM JEST OPŁATA ZA UDOSTĘPNIENIE STOISKA? KUPCY HANDLUJĄCY W ŻARKACH ZAUWAŻYLI  ŻE SĄ RÓŻNIE TRAKTOWANI
CZYM JEST OPŁATA ZA UDOSTĘPNIENIE STOISKA? KUPCY HANDLUJĄCY W ŻARKACH ZAUWAŻYLI ŻE SĄ RÓŻNIE TRAKTOWANI
(Żarki) Jak informowaliśmy na naszych łamach, w tym roku nie pobiera się opłaty targowej. Samorządom przysługuje za to rekompensata. W gminie Żarki pobierana jest jednak inna opłata – za udostępnienie stoiska. Dla niektórych sprzedających nie jest to do końca jasna sytuacja i nie wiedzą, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma opłatami. 29.01.2021 16:09    1
Reklama
Reklama
PODPISANO UMOWĘ  O DOFINANSOWANIE NA TERMOMODERNIZACJĘ KILKUNASTU BUDYNKÓW
PODPISANO UMOWĘ O DOFINANSOWANIE NA TERMOMODERNIZACJĘ KILKUNASTU BUDYNKÓW
(Zawiercie) Urząd Miejski poinformował o otrzymanym dofinansowaniu na termomodernizację 19 budynków. Obecnie dokładna kwota środków zewnętrznych, jakie ma dostać samorząd nie jest znana – wysokość dofinansowania zależeć będzie od kosztu wszystkich prac. One z kolei będą znane dopiero po ich zakończeniu. Miasto szacuje jednak, że dofinansowanie może wynieść ok. 10 milionów złotych. Termomodernizacja wraz z wymianą starych pieców obejmie m.in. budynki przy ul. Leśnej, Polskiej, Sienkiewicza, Aptecznej, Niedziałkowskiego i Marszałkowskiej. 29.01.2021 15:48
Reklama
Reklama
UMOWA NA MONTAŻ FOTOWOLTAIKI PODPISANA
UMOWA NA MONTAŻ FOTOWOLTAIKI PODPISANA
(Koziegłowy) Rozstrzygnięto przetarg na montaż instalacji fotowoltaicznych na posesjach niespełna pół tysiąca mieszkańców gminy Koziegłowy. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Jak informuje Urząd Gminy i Miasta, najpierw u mieszkańców zakwalifikowanych do projektu przeprowadzony będzie audyt techniczny. 29.01.2021 13:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama