Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 16:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
OGRODZIENIECKI BUDŻET PRZEKROCZYŁ 80 MILIONÓW
OGRODZIENIECKI BUDŻET PRZEKROCZYŁ 80 MILIONÓW
(Ogrodzieniec) Rada Miejska w Ogrodzieńcu jednogłośnie przyjęła budżet gminy na 2022 rok. Wydatki na inwestycje stanowić mają ponad połowę wszystkich wydatków samorządu. Planowany deficyt ma osiągnąć poziom prawie 12 milionów złotych, ale jak mówił w trakcie sesji budżetowej Skarbnik Gminy, deficyt sfinansowany ma zostać środkami, które gmina już posiada. Zapewniał przy tym, że nie zostanie zaciągnięta żadna pożyczka ani kredyt i nie zostanie wyemitowana ani jedna obligacja. Spośród wydatków majątkowych, najwięcej środków zaplanowano w takich działach budżetu jak transport i łączność, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka komunalna i ochrona środowiska oraz kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. 26.01.2022 08:00    1
Reklama
Reklama
MONOPOL NA GROBY
MONOPOL NA GROBY
(Żelisławice) Od 25 grudnia 2021 do 1 stycznia 2022 w Polsce z powodu Covid zmarło ponad 3200 osób. W Izraelu… 2. Gdyby uwzględnić liczbę ludności obu krajów, Polska powinna mieć nie więcej niż 9 zgonów „covidowych”, gdyby jakość ochrony zdrowia, skuteczność walki z epidemią była u nas na takim samym poziomie jak w Izraelu. Średnio w Polsce przed epidemią umierało rocznie 408 tys. osób. W roku 2021… ok. 510 tysięcy. GUS podał na razie dane za 49 tygodni, ale eksperci GUS szacują, że cały rok to będzie grubo powyżej pół miliona zgonów. Firmy pogrzebowe od roku nawet się nie reklamują, bo po co? Obroty „same” skoczyły im o 30%. Na usługach pogrzebowych świetnie zarabiają też parafie, które w małych miejscowościach są zwykle monopolistami w zarządzaniu cmentarzem. Coraz częściej do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi na działalność proboszczów, najczęściej na to, że zarządca parafii wybrał sobie jedną firmę do obsługi pogrzebów, pozostałym stawiając zaporowe stawki za „wejście na cmentarz”. Od kilku miesięcy batalię z nowym proboszczem parafii w Żelisławicach, w gminie Siewierz prowadzi młody przedsiębiorca Piotr Kuraś z Czekanki. Proboszcz Zbigniew Słowikowski zwolnił poprzedniego grabarza i zarządzanie cmentarzem powierzył firmie pogrzebowej Heban z Siewierza. Za wejście innych firm na cmentarz z usługą pogrzebową żądał nawet 2 tysięcy złotych, co praktycznie wyeliminowało konkurencję. Spór trwa już od maja 2021. 23.01.2022 17:19    1    2
Reklama
Reklama
Reklama
ZWRÓCILI PREZYDENTOWI DUDZIE MEDAL ZA 50 LECIE MAŁŻEŃSTWA
ZWRÓCILI PREZYDENTOWI DUDZIE MEDAL ZA 50 LECIE MAŁŻEŃSTWA
(Poręba) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda może być mocno zaskoczony, gdy otrzyma przesyłkę od Jadwigi i Mieczysława Machurów z Poręby. Wraz z obszernym pismem dlaczego to robią, państwo Machurowie odesłali przyznany przez Prezydenta medal za 50-lecie pożycia małżeńskiego. Medal wręczał im w imieniu Prezydenta RP Wojewoda Śląski 25 marca 2019 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, więc medal odesłany został też na adres Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. Jak piszą państwo Machurowie w piśmie załączonym do zwracanych medali, robią tak w związku z „brakiem interwencji i kontroli Zakładu Produkcyjnego Limba w Porębie”, który (ich zdaniem) „od lat zanieczyszcza środowisko i zatruwa mieszkańców przez spalanie niebezpiecznych odpadów poprodukcyjnych z płyt meblowych”. 23.01.2022 13:03    3
Reklama
JAKIE AUTA NAJCHĘTNIEJ KUPUJEMY?
JAKIE AUTA NAJCHĘTNIEJ KUPUJEMY?
Na początku 2021 roku najczęściej rejestrowano samochody marki Volkswagen. Wskazują na to dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, które przekazuje Ministerstwo Cyfryzacji. W ostatnich tygodniach popularna jest też marka Toyota, Ford, Opel i Audi. 20.01.2022 20:31
Reklama
Reklama
KARA ZA PODRZUCANIE ODPADÓW BUDOWLANYCH
KARA ZA PODRZUCANIE ODPADÓW BUDOWLANYCH
(Poręba) Jak informuje porębski magistrat, Policja ukarała mężczyznę, który podrzucił odpady na terenie wiaty śmietnikowej przy ul. Zakładowej. Do zdarzenia doszło kilka miesięcy temu. Nie był to niestety pierwszy przypadek, gdy ktoś zostawiał przy osiedlowych śmietnikach śmieci, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Ostatecznie porębscy urzędnicy zdecydowali się na złożenie wniosku o ściganie, a Policji przekazano nagranie z miejskiego monitoringu. 17.01.2022 12:25    1
Reklama
Reklama
Reklama
W Nowym Roku zostaw papierosy za sobą
W Nowym Roku zostaw papierosy za sobą
Rzucenie papierosów to jedno z najczęstszych noworocznych postanowień Polek i Polaków. Od kilku lat widnieje na szczycie listy zmian, które chcielibyśmy wprowadzić w naszym życiu. Tak, żeby wraz ze zmianą kartki w kalendarzu, zmienić też siebie- na lepsze. W Polsce papierosy pali prawie 8 milionów osób, ale chęć ich rzucenia wyraża tylko 12 proc. z nas. To jeden z trzech najniższych wyników w Unii Europejskiej. Są jednak sposoby pozwalające palaczom zwiększyć szanse na rozstanie z „dymkiem”. Nawet tym, którzy co roku obiecują sobie, że rzucą papierosy, a potem i tak do nich wracają. 17.01.2022 12:01    2
Reklama
Budżet Żarnowca na 2022: FOTOWOLTAIKA NAJWIĘKSZĄ TEGOROCZNĄ INWESTYCJĄ
Budżet Żarnowca na 2022: FOTOWOLTAIKA NAJWIĘKSZĄ TEGOROCZNĄ INWESTYCJĄ
(Żarnowiec) Większość radnych z Żarnowca zagłosowała za przedstawionym przez wójta projektem budżet na 2022 rok. Od głosu wstrzymali się radni klubu Odnowa Przez Uczciwość, tłumacząc to brakiem szerokich konsultacji projektu z Radą Gminy. W przyjętym pod koniec grudnia budżecie deficyt wynosi niespełna 750 tysięcy złotych, z kolei prawie 21% wszystkich wydatków stanowić mają inwestycje. 17.01.2022 08:30    1
Reklama
RADNI Z WŁODOWIC ZGODNIE POPARLI NOWY BUDŻET
RADNI Z WŁODOWIC ZGODNIE POPARLI NOWY BUDŻET
(Włodowice) Kilka dni przed Bożym Narodzeniem Rada Gminy Włodowice uchwaliła budżet na 2022 rok. Wydatki majątkowe (czyli inwestycje i zakupy inwestycyjne) zgodnie z planem stanowią blisko 31% wszystkich wydatków, jakie gmina poniesie w przyszłym roku. Uchwała budżetowa przyjęta została przez włodowickich radnych jednogłośnie. 14.01.2022 12:10
Reklama
Reklama
RUSZA PRZEBUDOWA PORĘBSKIEJ OCZYSZCZALNI
RUSZA PRZEBUDOWA PORĘBSKIEJ OCZYSZCZALNI
(Poręba) Rozpoczynają się prace związane z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Porębie. Inwestycja kosztować ma ponad 9 milionów złotych i jak informuje Urząd Miasta jest to jedno z najdroższych przedsięwzięć w historii miasta. Zmodernizowana oczyszczalnia ma być ekologiczna i nowoczesna. 13.01.2022 18:43    2
Reklama
Reklama
OD LUTEGO ZMIENIONO WYSOKOŚĆ OPŁAT NA ŻARECKIM TARGOWISKU
OD LUTEGO ZMIENIONO WYSOKOŚĆ OPŁAT NA ŻARECKIM TARGOWISKU
(Żarki) Jak już informowaliśmy przed kilkoma tygodniami, zgodnie z nowelizacją ustawy covidowej w roku 2021 nie pobiera się opłaty targowej. Samorządom przysługuje za to rekompensata. W Żarkach pobierana jest jednak inna opłata - za udostępnienie stoiska. W styczniu wystąpił przejściowy problem – sprzedający z umowami dzierżawy płacili za swoje stanowiska, a osoby handlujące sporadycznie (bez umów dzierżawy) nie płaciły w zasadzie nic w wyniku zniesienia opłaty targowej. Do takiej sytuacji już nie dojdzie. 13.01.2022 11:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama