Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 16:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
ŻARKI USUWAJĄ AZBEST
ŻARKI USUWAJĄ AZBEST
Do 1 kwietnia mieszkańcy mogą wnioskować o dotację na likwidację azbestu ze swoich posesji. Pełną dokumentację należy złożyć do Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej gminy oraz pod numerem telefonu 34 314 80 36 wew. 44. 15.03.2022 11:00
Reklama
Reklama
ARiMR przypomina - wypalanie traw grozi utratą dopłat
ARiMR przypomina - wypalanie traw grozi utratą dopłat
Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR. 05.03.2022 11:29
Reklama
Reklama
Reklama
Pierwszy kraj na świecie dopuścił do sprzedaży mięso przyszłości
Pierwszy kraj na świecie dopuścił do sprzedaży mięso przyszłości
Laboratoryjnie wyhodowane mięso trafi do dystrybucji. Amerykański start-up biotechnologiczny uzyskał zgodę singapurskiej agencji żywności na powszechną sprzedaż mięsa wytwarzanego z komórek zwierzęcych. Produkt, choć zachowuje walory smakowe i odżywcze mięsa pozyskanego metodami tradycyjnymi, został stworzony metodami laboratoryjnymi i przy jego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. 03.03.2022 14:05    1
Reklama
Agnieszka Radwańska została ambasadorką wody Jurajska
Agnieszka Radwańska została ambasadorką wody Jurajska
Była tenisistka podkreśla, że marka wody Jurajska od zawsze była bliska jej sercu, ponieważ pochodzi z jej rodzinnych stron. Przyznaje, że jako mama oraz sportowiec bardzo dużą wagę przywiązuje do jakości spożywanych produktów. Woda jest podstawą codziennej diety, dlatego docenia zarówno jej skład, jak i walory smakowe. Klaudia Krupicz, senior marketing manager marki, zaznacza, że wybór Agnieszki Radwańskiej jako ambasadorki wody Jurajskiej był przemyślaną decyzją. Marka chciała związać się z osobą autentyczną, której styl życia pasuje do filozofii i głównych założeń brandu. 03.03.2022 11:40
Reklama
Reklama
Polski Ład -niektóre formy opodatkowania bardziej korzystne
Polski Ład -niektóre formy opodatkowania bardziej korzystne
Ponad 20 lat temu w Czechosłowacji wyprodukowano bajkę pod tytułem SĄSIEDZI gdzie głównymi bohaterami byli Pat & Mat. Młodszych czytelników zachęcam do obejrzenia bajki w internecie. Bajka ta doskonale odzwierciedla poczynania naszych decydentów w przygotowaniu i we wprowadzeniu programu „Polski Ład”. Przechodząc do meritum sprawy, Polski Ład, to rządowy program rozwoju, który ma na celu przede wszystkim wyjście z kryzysu wywołanego pandemią Covid 19. Polski Ład to liczne zmiany w przepisach dotyczące podatków, budownictwa mieszkaniowego, zdrowia, ubezpieczeń społecznych zdrowotnych, emerytur, działalności gospodarczej, rolnictwa i wielu innych dziedzin życia. Tak wielka reforma, aby się udała, nie może być wprowadzana z dnia na dzień jak to się stało, tym bardziej, że dotyczy ona każdego obywatela naszego kraju. Z doniesień medialnych wynika, że wiele grup społecznych wnosi zastrzeżenia do wprowadzonych rozwiązań prawnych zastosowanych w programie. Jedne zastrzeżenia wynikają z nierównego traktowania podmiotów w sprawie praw nabytych jak np. zmiana przepisów dotycząca leasingu operacyjnego z jednoczesnym zachowaniem nabytych praw członków rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Inne wprowadzają skomplikowane i niekorzystne rozwiązania dla osób prowadzących działalność gospodarczą np. wprowadzenie nowego mechanizmu pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy wyliczania podstawy do obliczania składki zdrowotnej bez uwzględniania różnicy remanentowej. Nowy mechanizm pobierania zaliczek sprowadza się do tego, że należy wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników podwójnie. Raz wg przepisów obowiązujących w roku 2021, a drugi raz wg przepisów Polskiego Ładu. W Dz. U. Z 2022r. pod poz. 28 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022r. W sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które weszło w życie 8 stycznia 2022r. 02.03.2022 14:38
Reklama
Reklama
Reklama
Wybór oświetlenia do mieszkania
Wybór oświetlenia do mieszkania
W Polsce mamy zaledwie 66 dni słonecznych w roku. Przez większość miesięcy robi się szybko ciemno, w związku z czym odpowiednio dobrane oświetlenie jest niezbędne w każdym domu. Oświetlenie powinno też być przyjemne dla oczu i dawać poczucie bezpieczeństwa. W niniejszym artykule doradzamy, jakie oświetlenie wybrać do domu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. 28.02.2022 10:11    2
Reklama
PAS APELUJE O DZIAŁANIA NA RZECZ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
PAS APELUJE O DZIAŁANIA NA RZECZ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Polski Alarm Smogowy (w skrócie PAS) na początku lutego skierował do premiera Mateusza Morawieckiego apel o pilne działania rządu na rzecz efektywności energetycznej. Wzrost cen energii (nie tylko gazu i energii elektrycznej, ale też węgla i biomasy) jest obciążeniem dla gospodarstw domowych i - zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego – w dłuższej perspektywie może spowodować spowolnienie działań na rzecz poprawy jakości powietrza. 27.02.2022 13:00
Reklama
Codzienna rutyna a rzucanie palenia
Codzienna rutyna a rzucanie palenia
Wielu badaczy i organizacji, a także instytucji zdrowia publicznego na całym świecie przygląda się nowym produktom mającym stanowić potencjalnie mniej szkodliwą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Jednak nałóg to nie tylko kwestia uzależnienia od nikotyny, ale także powielania codziennych rytuałów. Dlatego warto podjąć ten wysiłek, na przykład zmieniając na jakiś czas otoczenie. 25.02.2022 12:19
Reklama
Reklama
Do czego służą centrale wentylacyjne?
Do czego służą centrale wentylacyjne?
Coraz częściej odchodzi się od klasycznych źródeł ciepła, takich jak piece, kotły; czy tych dających uczucie orzeźwienia. Nadchodzi koniec ery klimatyzatorów, czy mało wydajnych wiatraków. Duże zainteresowanie, które z każdym rokiem rośnie, zaczyna skupiać się na centralach wentylacyjnych. 24.02.2022 10:28    1
Reklama
Reklama
OCTAGON WCHODZI DO SAG
OCTAGON WCHODZI DO SAG
(Zawiercie) Firma Octagon planuje budowę magazynu i uruchomienie nowej linii produkcyjnej na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. Jak informuje magistrat, przedsiębiorstwo chce zainwestować blisko 10 milionów złotych. Octagon to marka, która powstała w 2010 roku. Zajmuje się produkcją odzieży sportowej oraz akcesoriów treningowych. 22.02.2022 14:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama