Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 23:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
BLADO I SŁABO. GARSTKA LUDZI NA PROTEŚCIE PRZECIWKO KOPALNI
BLADO I SŁABO. GARSTKA LUDZI NA PROTEŚCIE PRZECIWKO KOPALNI
Od 2010 roku w Zawierciu, Łazach i Porębie słychać o złożach cynku i ołowiu w tym rejonie, kiedy firma Rathdowney Polska sp. z o.o. (powiązana z kanadyjskim koncernem Hunter Dickinson Inc. I Rathdowney Resources Ltd) uzyskała koncesję na badanie złóż. Do 2015 roku gdy polska spółka Rathdowney ogłosiła, że złoża są bogate, a wydobycie opłacalne, na złoża patrzono z ciekawością, ale bez emocji. Gdy spółka ogłosiła, że jej celem jest dokończenie badań, a docelowo wystąpienie o koncesję górniczą, coś się zacięło, i niektóre gminy zaczęły demonstracyjnie być przeciwko możliwej budowie kopalni. Ale czy na pewno przeciwni w reprezentatywnej ilości są mieszkańcy? 21.05.2026 10:39    1
Reklama
Reklama
Nowe mieszkania w Zawierciu – nabór trwa!
Nowe mieszkania w Zawierciu – nabór trwa!
To jedna z najważniejszych inwestycji mieszkaniowych w mieście Zawiercie. W Zawierciu – Kromołowie powstaje 145 nowoczesnych mieszkań, a nabór wniosków właśnie się rozpoczął i potrwa do 3 czerwca. 07.05.2026 06:28
Reklama
Reklama
Reklama
Brico Marche Myszków: promocje 6-9 maja. 15% rabat na cały ogród!
Brico Marche Myszków: promocje 6-9 maja. 15% rabat na cały ogród!
Wiertarki, kosiarki i rabat -15 na cały ogród! Sprawdź promocje Brico Marche Myszków obowiązujące w dniach 6-9 maja 2026! 05.05.2026 14:25
Reklama
Blisko 2,5 tys. gniazd gawrona w województwie śląskim. Wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych
Blisko 2,5 tys. gniazd gawrona w województwie śląskim. Wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych
Prawie 2500 zasiedlonych gniazd w 44 koloniach lęgowych – to wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych gawrona (Corvus frugilegus) w województwie śląskim przeprowadzonej na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w 2025 r. Aż co trzeci gawron w województwie śląskim gniazduje w Przyrowie w powiecie częstochowskim. Analiza danych z ostatnich lat oraz wyniki ubiegłorocznej inwentaryzacji wskazują, że także w województwie śląskim obserwowany jest ogólnokrajowy trend spadkowy liczebności gawrona, któremu towarzyszy utrata części kolonii lęgowych. 05.05.2026 13:00
Reklama
Reklama
ODCINEK ZAWADA- SIEDLEC DUŻY DZISIAJ OTWIERANY. TO Z TEGO ODCINA ODPADY POSŁUŻYŁY DO NIELEGALNEGO ZASYPANIA DOLINY WARTY!
ODCINEK ZAWADA- SIEDLEC DUŻY DZISIAJ OTWIERANY. TO Z TEGO ODCINA ODPADY POSŁUŻYŁY DO NIELEGALNEGO ZASYPANIA DOLINY WARTY!
Firma NDI S.A. Generalny Wykonawca przebudowy Drogi Krajowej nr 91 w poniedziałek 4 maja częściowo otwiera do użytku odcinek Zawada- Siedlec Duży, czyli 5,5 km wyremontowanej drogi. Cieszy nowa droga, ale skandalem oraz aferą istnie kryminalną jest, że odpady z budowy DK 91 co dokumentowaliśmy w ubiegłym roku posłużyły do zniszczenia doliny Warty. Dziesiątki tysięcy ton odpadów z budowy zostało wysypanych w dolinie rzeki Warty przed mostem w Kolonii Borek, niemal całkowicie niszcząc łęgi nadwarciańskie oraz naturalne tereny zalewowe rzeki Warta. Dzisiaj 4 maja firma NDI uruchamia częściowo dla ruchu, zmodernizowany odcinek Zawada-Siedlec Duży. Jak dokumentowaliśmy to wiosną 2025 roku, to właśnie z okolic Siedlca Dużego odpady z budowy drogi były wywożone na łęgi, na teren który należy do Rafała Kopaczewskiego, właściciela firmy POLCAR która ma siedzibę przy samej rzece. 04.05.2026 13:49
Reklama
Reklama
Reklama
800 ZŁ ZA „WYŻSZĄ EMERYTURĘ”? TO OSZUSTWO! ZUS OSTRZEGA PRZED WYŁUDZENIAMI
800 ZŁ ZA „WYŻSZĄ EMERYTURĘ”? TO OSZUSTWO! ZUS OSTRZEGA PRZED WYŁUDZENIAMI
Oszuści znów atakują, tym razem oferując fikcyjne „programy emerytalne”. Mechanizm jest prosty: telefon od rzekomego urzędnika, obietnica wyższej emerytury i SMS z prośba o wpłatę 800 zł. 29.04.2026 20:00
Reklama
Brico Marche Myszków. Promocje od 22 kwietnia. Wkrótce NIEDZIELA HANDLOWA!
Brico Marche Myszków. Promocje od 22 kwietnia. Wkrótce NIEDZIELA HANDLOWA!
Najnowsza gazetka z promocjami Brico Marche Myszków z promocjami obowiązującymi od 22 kwietnia. Przed Majówką będzie można też robić zakupy w niedzielę 26 kwietnia. Brico Marche Myszków będzie czynne! 21.04.2026 14:52
Reklama
NUMER "NA PGE"
uwaga na oszustów:
NUMER "NA PGE"
Nie brakuje złodziejom danych i pieniędzy pomysłów, jak wyłudzić nasze dane, przejąć dostęp do hasłem w komputerze, albo konta w banku. Dostajemy wiele fałszywych maili, a najnowszy to "na PGE". 20.04.2026 12:43
Reklama
Reklama
OSIEDLE MA MIEĆ WODĘ! I TO Z WODOCIĄGU!
DHD i Park Paderewskiego, czyli afera deweloperska:
OSIEDLE MA MIEĆ WODĘ! I TO Z WODOCIĄGU!
Teoretycznie to dobra wiadomość: spółka DHD po tym, jak Sąd w Warszawie w lutym 2026 zarejestrował dwie osoby w Zarządzie spółki DHD (dwóch członków zarządu), podpisała porozumienie z RPWiK Zawiercie sp. z. o. co do wspólnej budowy wodociągu dla osiedla Park Paderewskiego. Fakt podpisania porozumienia potwierdził nam Prezes RPWiK Jarosław Ciszewski: 14.04.2026 09:17
Reklama
Reklama
3008: NIETYPOWY SUV Z RODZINY PEUGEOT
3008: NIETYPOWY SUV Z RODZINY PEUGEOT
Trafił nam się na kilka dni Peugeot 3008 w miękkiej hybrydzie. Nie był to pełny test redakcyjny, po prostu pojeździliśmy SUVem Peugeota przez 3 dni jako samochodem zastępczym. Peugeot 3008 to duży choć nie największy z dostępnych na rynku SUVów, a trzeba jeszcze dodać, że jest to grupa samochodów w dzisiejszych czasach bardzo trudna do zdefiniowania. 3008 podobnie jak wiele innych samochodów tak nazywanych w innych markach, nie jest ani przesadnie wysoki, napęd standardowo na na przednią oś. Napęd udający 4x4 spotkamy w jednej z dostępnych wersji z silnikiem elektrycznym, dopędzany z tyłu jest też w wersji AWD hybrydowej. 09.04.2026 19:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama