Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 05:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
WYBORY 21 LISTOPADA
WYBORY 21 LISTOPADA
21 listopada wybory samorządowe. Wtedy wybierzemy radnych i odbędzie się I tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W tych gminach, gdzie wybory nie wyłonią włodarza miasta czy gminy w pierwszej turze (czyli w większości gmin) dogrywka przed Mikołajem, 5 grudnia. 17.09.2010 13:55
Reklama
Reklama
CISZA PO MANDACIE
CISZA PO MANDACIE
(Zawiercie) Radni po wakacjach powrócili do swoich obowiązków w bardzo pogodnych nastrojach. Dodatkową niespodzianką, która znacznie umiliła sesję była odmalowana i nieco unowocześniona sala obrad, która bardzo pozytywnie zaskoczyła wszystkich radnych. Tuż po „achach” i „ochach” przyszła jednak kolej na chwilę zadumy. Sesję rozpoczęła minuta ciszy upamiętniająca śmierć radnej Barbary Paniczek – Polanowskiej. Pierwszą uchwałą podjętą podczas sesji 25 sierpnia była uchwała dotycząca wygaśnięcia mandatu radnej. 10.09.2010 09:33
Reklama
Reklama
Reklama
SZPITAL ZOSTAWIĄ NASTĘPNYM
SZPITAL ZOSTAWIĄ NASTĘPNYM
(Zawiercie) Powakacyjna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego (26 sierpnia) nie pozostawiła złudzeń – wszystko wskazuje na to, że problemy naszego szpitala zostaną „zepchnięte” na radnych następnej kadencji. Jedynym zainteresowanym problemami lecznicy zdawał się być jak zwykle aktywny Marek Szczygłowski. 03.09.2010 09:55
Reklama
CO BOLI RYSZARDA MACHA?
CO BOLI RYSZARDA MACHA?
(Zawiercie) Starosta Zawierciański Ryszard Mach (w środowisku politycznym znany także jako Misio-Rysio) nie daje za wygraną. Niedawno pisaliśmy w KZ o tym, że samorządowiec reklamuje się za pieniądze podatników, wykorzystując do tego celu publiczną stronę starostwa i tablice, które powinny informować o inwestycjach drogowych powiatu. Reakcja na nasz artykuł była natychmiastowa, choć tylko werbalna. Na prywatnym blogu starosty natychmiast pojawił się wpis, w którym polityk wydaje się być dogłębnie poruszony poziomem współczesnego wolnego dziennikarstwa, martwi się o jego los w dzisiejszym trudnym świecie. Do tematu swojej autopromocji na koszt zawierciańskiego podatnika Ryszard Mach nie nawiązał i przepraszać nie chce. 20.08.2010 09:59
Reklama
Reklama
STAROSTA REKLAMUJE SIĘ ZA NASZE PIENIĄDZE!
STAROSTA REKLAMUJE SIĘ ZA NASZE PIENIĄDZE!
(Zawiercie) Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Widać to m.in. na zawierciańskich ulicach. Starosta Ryszard Mach postanowił jednak nieco zaoszczędzić i zafundował sobie reklamę za darmo, ale kosztem podatników. Na mieście pojawiły się cztery tablice informujące o przebudowie obejmującej ulice: Sikorskiego, Dmowskiego i Pomorskiej, Blanowskiej, Piłsudskiego i Kościuszki oraz Przyjaźni, Wyspiańskiego i Blanowskiej (trzy ronda). Na pomarańczowym tle widoczna jest nazwa wykonawcy inwestycji (DROG – BUD), a w prawym dolnym rogu z imienia i nazwiska Ryszard Mach. 06.08.2010 08:13
Reklama
Reklama
Reklama
NIE KRADNIJ – WŁADZA NIE ZNOSI KONKURENCJI
NIE KRADNIJ – WŁADZA NIE ZNOSI KONKURENCJI
(Poręba) Z takim napisem na koszulce pojawił się na sesji Rady Miejskiej w Porębie były radny Edward Dorobisz. 6 lipca samorządowiec nie szczędził trudnych pytań o rachunki za kiełbasę, bezpieczeństwo na naszych drogach i zasady zatrudnienia pracowników w Urzędzie Miasta. Zdaniem przewodniczącego rady Gabriela Zielińskiego takie zachowanie, to jawne zakłócanie obrad. Pojawiły się również pozytywne informacje. Gmina uzyskała zgodę na budowę pierwszego Orlika w mieście. Na ten cel władze zaciągną kredyt w wysokości ponad 740 tysięcy złotych. 16.07.2010 10:53
Reklama
DUŻO PRACY PRZED WAKACJAMI
DUŻO PRACY PRZED WAKACJAMI
(Zawiercie) Podczas ostatniej przed wakacjami sesji( 30 czerwca), radnym udało się dopiąć na przysłowiowy „ostatni guzik” sprawy, które ciągnęły się latami. Ustalono ostatnią już część planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru miasta obejmującego dzielnice Blanowice, Borowe Pole, Kromołów i Warty, a także uchwalono Statut Miasta Zawiercie. Radni zgodzili się też na używanie nazwy miasta „Zawiercie” jako nowej marki piwa rozlewanego w zawierciańskim browarze. Rada Miasta i prezydent podjęli decyzję o przekazaniu pomocy finansowej dla Bierunia i Sandomierza, które ucierpiały w wyniku tegorocznej powodzi. 16.07.2010 10:45
Reklama
STS – SZYBKI TEMAT SZPITALA
STS – SZYBKI TEMAT SZPITALA
(Zawiercie) Dominującym tematem ostatniej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego 24 czerwca miał być temat służby zdrowia. Niestety nie było dyskusji o szpitalu, zabrakło w ogóle rozmowy o służbie zdrowia. Były za to jednym tchem wypowiadane przez przewodniczącego rady Adama Rozlacha uchwały, przegłosowywane w ciągu około 8 sekund. Nic, więc dziwnego, że obrady trwały tylko ponad godzinę. To nowy rekord Rozlacha, który po ostatniej sesji zyskał przydomek „Adam Speedy Gonzales Rozlach”. Komuś wyraźnie bardzo się spieszyło. 16.07.2010 10:41
Reklama
Reklama
PREZYDENT KOMOROWSKI
PREZYDENT KOMOROWSKI
(Powiat Zawierciański) Bronisław Komorowski wygrał wybory prezydenckie w Polsce i w Powiecie Zawierciańskim.  W kraju uzyskał 53 proc. głosów. W naszym powiecie uzyskał 52,2 proc. Za kandydatem PO głosowały Zawiercie i gminy Poręba, Łazy, Ogrodzieniec i Włodowice. 09.07.2010 10:26
Reklama
Reklama
ŻARNOWIEC WOLAŁ JARKA, BRONKA NIE CHCIAŁ
ŻARNOWIEC WOLAŁ JARKA, BRONKA NIE CHCIAŁ
(Żarnowiec) Choć w większości miejscowości w naszym regionie podczas drugiej tury wyborów prezydenckich największym poparciem cieszył się Bronisław Komorowski, to na wyborczej mapie nie brakuje także enklaw należących do Jarosława Kaczyńskiego. Takim przykładem może być rolnicza gmina Żarnowiec, w której kandydat PiS uzyskał ponad 76,7 procent poparcia - najwięcej w całym województwie śląskim. Prezydent elekt cieszy się w Żarnowcu skromnym uznaniem, jego wynik, to zaledwie 23,3 procent głosów. 09.07.2010 10:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama