Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 06:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

SZPITAL ZOSTAWIĄ NASTĘPNYM

(Zawiercie) Powakacyjna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego (26 sierpnia) nie pozostawiła złudzeń – wszystko wskazuje na to, że problemy naszego szpitala zostaną „zepchnięte” na radnych następnej kadencji. Jedynym zainteresowanym problemami lecznicy zdawał się być jak zwykle aktywny Marek Szczygłowski.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Powakacyjna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego (26 sierpnia) nie pozostawiła złudzeń – wszystko wskazuje na to, że problemy naszego szpitala zostaną „zepchnięte” na radnych następnej kadencji. Jedynym zainteresowanym problemami lecznicy zdawał się być jak zwykle aktywny Marek Szczygłowski.

 

BAŚNIOWA I NIWECKA NIEPOWIATOWE

Zbigniew Sałaciński powrócił do swojej kwietniowej interpelacji w sprawie ulicy Baśniowej i Niweckiej. Jego zdaniem powinny być to drogi powiatowe (figurują, jako takie w uchwale z 2000 roku). Odmienną opinię w tej sprawie ma dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Marian Gajda i wicestarosta Leszek Wojdas. Ich zdaniem wymienione drogi powiatowymi nigdy nie były.

 

- Możemy przyjąć następujące rozwiązanie, że zarząd zwróci się do Rady Powiatu Zawierciańskiego o skorygowanie wcześniejszego wykazu. Jeżeli jest taka wola zarządu i rady w każdej chwili możemy przejąć dowolną drogę gminną lub przekazać dowolną drogę powiatową – mówił Wojdas.

 

Droga Poręba-Żelisławice na odcinku Baśniowa i Niwecka jest bardzo ważnym odcinkiem komunikacyjnym łączącym DK 78 z drogą wojewódzką 793. Łączy trzy powiaty: zawierciański, myszkowski i będziński.

 

Przypomnijmy: na stan dróg powiatowych (ponad 761 km) Poręba posiada zaledwie 11 km takich dróg. Przedostatnia gmina w wykazie posiada ich trzy razy więcej. Natomiast najbogatszy w drogi powiatowe jest Żarnowiec, który ma ich ma ich prawie 105 km.

 

- W 2002 roku były wybory samorządowe, wygrał je nie ten burmistrz, który powinien (Jan Macherzyński – przyp. red.) – odpowiada Sałaciński.

 

MAREK SZCZYGŁOWSKI STRZELAŁ PYTANIAMI

Marek Szczygłowski pytał między innymi o to, czy starostwo zaapeluje do gmin powiatu o finansowe wsparcie przy budowie oddziału paliatywnego, ilu specjalistów odeszło ze szpitala w ubiegłym roku, jak wygląda sytuacja transportowa po likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, kiedy rozpocznie się budowa ronda w dzielnicy Żabki (piszemy o tym w tym wydaniu KZ), czy znana jest już kwota zebrana na rzecz fundacji „Auxilium” w ramach odpisu z „jednego procenta”.  Radny na część z pytań otrzyma odpowiedź pisemną.

 

L. Wojdas poinformował, że rondo, które ma powstać będzie wybudowane także ze środków miasta Zawiercie. Najprawdopodobniej prace ruszą w przyszłym roku.

 

- Myślę, że sesje wrześniowe przyniosą rozwiązanie w tej sprawie – dodaje.

 

Dyrektor szpitala Przemysław Zawadzki swego czasu głośno zapowiadał zwiększenie ilości łóżek na oddziale paliatywnym. Niestety do tego potrzebne są pieniądze. Tymczasem po raz kolejny okazało się, że nie ma chętnych na pożyczenie lecznicy pieniędzy. Z powodu braku zgłoszeń unieważniono kolejne postępowanie na udzielenie szpitalowi ogromnej pożyczki finansowej tym razem w wysokości 10 milionów złotych (wcześniej była mowa o 15 milionach). I tak narodził się pomysł powiatowej „zrzutki” na oddział paliatywny.

 

- Mamy świadomość, że jeśli prześpimy tę sprawę na etapie dostosowania tego obiektu, to przegramy. Wystąpienie o pomoc do gmin będzie – zapowiadał wicestarosta.

 

SESJA NADZWYCZAJNA 23 WRZEŚNIA

Być może uda się zdobyć środki na budowę drogi Zawiercie- Młyny-Zdów przez Włodowice. Całość inwestycji ma kosztować około 8 milionów złotych. Budowa ma zostać zrealizowana w ramach schetynówki, jednak o środki trzeba wystąpić przed 30 września. Dlatego 23 września odbędzie się sesja nadzwyczajna.

 

- Termin składania wniosków upływa z końcem września – wyjaśnia Marian Gajda dyrektor PZD w Zawierciu.

 

ZAPOMNIANY SZPITAL

- Przypominam, że sprawy szpitala są sprawami naglącymi. Konkretnie chodzi o oddział paliatywny. Mam nadzieję, że państwo pochylicie się nad tym problemem, bo już niebawem skończy się kontraktowanie. Tymczasem mamy coraz więcej pacjentów w fazie terminalnej. Nie wiem, dlaczego nie jest kontynuowana sprawa pododdziału udarowego. Na oddziale wewnętrznym III nic się nie robi, a pacjenci są przenoszeni na oddział I i II. Tak nie może być – mówiła z oburzeniem Małgorzata Grabowska ze szpitalnej Solidarności.

 

Wygląda na to, że głośny plan restrukturyzacyjny lecznicy stoi w miejscu z uwagi na brak środków. Dyrekcja ma ograniczone możliwości, a radni tylko czekają na wybory, by problem szpitala stał się problemem nowej rady i nowego starosty.

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama