Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 01:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
Prezydent wetuje najgorsze ustawy!
Prezydent wetuje najgorsze ustawy!
2x Weto. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto wobec najgorszych ustaw likwidujących niezależność sądownictwa: ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie ustawy przyjęte przez Sejm w ekspresowym tempie, demolowały ustrój państwa, likwidowały trójpodział władzy i spychały nas w kierunku dyktatury. Choć -przyznaję- nie spodziewałem się weta, nie spodziewałem się refleksji ze strony prezydenta, to przyjmuję zapowiedź zawetowania tych dwóch ustaw z ulgą i nadzieją, że to szaleństwo da się jednak zatrzymać. Panie Prezydencie: DZIĘKUJEMY! 24.07.2017 11:59
Reklama
Reklama
DZIŚ KOLEJNA PIKIETA PRZED ZAWIERCIAŃSKIM SĄDEM REJONOWYM
DZIŚ KOLEJNA PIKIETA PRZED ZAWIERCIAŃSKIM SĄDEM REJONOWYM
Już od kilku dni mieszkańcy Zawiercia oraz okolicznych miejscowości (np. Myszkowa) spotykają się przed siedzibą Sądu Rejonowego w Zawierciu. Protestują przeciwko zmianom w polskim sądownictwie autorstwa partii rządzącej. Mieszkańcy oburzeni atakiem na niezależność sądownictwa spotkają się również dzisiaj – w piątek 21 lipca – przed gmachem sądu przy ul. Leśnej 4 w Zawierciu. 21.07.2017 14:41
Reklama
Reklama
Reklama
WOLNOŚĆ-RÓWNOŚĆ-DEMOKRACJA! i niezawisłe sądownictwo!
WOLNOŚĆ-RÓWNOŚĆ-DEMOKRACJA! i niezawisłe sądownictwo!
Jesteśmy w szczególnej sytuacji dziejowej, w jakiej Polska nie była od 1989 roku . W roku 1989 odbyły się Wybory Czerwcowe, pierwsze wolne, choć nie w pełni, wybory w Polsce. 1991 roku powstały pierwsze samorządy, w 1993 dzięki tym zmianom mogłem założyć -z dzisiejszej perspektywy- najstarszą nieprzerwanie działającą, niezależną lokalną gazetę Gazetę Myszkowską, nieprzerwanie działającą gazetę lokalną po 1989 roku na Śląsku. W Gazecie Myszkowskiej zawsze od 25 lat broniliśmy Wolności, wolności wypowiedzi, różnorodności, tolerancji, jednocześnie piętnując przejawy dyskryminacji, ksenofobii, czy zwykłej głupoty. Dzisiaj stoimy w szczególnym momencie Historii, gdy stoimy albo po stronie prawdy, albo po stronie tych, którzy ludzi uczciwych, patriotów nazywają zbrodniarzami, kanaliami. Nie jestem psychiatrą, ale przytoczę takie powiedzenie: po świecie chodzi wielu wariatów, tylko nie zdiagnozowanych.... 20.07.2017 22:32
Reklama
RADNI PRZECIWNI ZMIANOM PRAWA SAMORZĄDOWEGO
RADNI PRZECIWNI ZMIANOM PRAWA SAMORZĄDOWEGO
(Zawiercie) W czasie ostatniej powiatowej sesji, 25 maja radni przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia „Karty Samorządności”. Nie obyło się bez głosów sprzeciwu. Swojego oburzenia nie krył Paweł Sokół (PiS). Dokument, który jest przejawem obaw wobec planowanych zmian prawa samorządowego wzbudził spore emocje. Przypomnijmy jeden z pomysłów, o którym swego czasu było głośno - odnosił się do tego, by prezydenci, burmistrzowie i wójtowie byli wybierani maksymalnie na dwie kadencje. 13.06.2017 12:20
Reklama
Reklama
RUSZYŁ PROCES BYŁEGO PREZYDENTA ZAWIERCIA: „WSZECHWŁADNY” RYSZARD MACH TONIE?
RUSZYŁ PROCES BYŁEGO PREZYDENTA ZAWIERCIA: „WSZECHWŁADNY” RYSZARD MACH TONIE?
(Myszków, Zawiercie) W czwartek 25 maja w Sądzie Rejonowym w Myszkowie odbyła się pierwsza rozprawa, w której na ławie oskarżonych zasiedli były prezydent Zawiercia Ryszard Mach (wyraził zgodę na publikację nazwiska i wizerunku), jego ówczesny zastępca Marek K., który obecnie jest dyrektorem Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu, przedsiębiorca Bartłomiej K. oraz Krzysztof G., który był kierownikiem budowy 12 budynków socjalnych w Zawierciu-Kromołowie. Budynki budowała firma Budomix, inwestorem była gmina Zawiercie, co opisywaliśmy w Kurierze Zawierciańskim jako „gnijące osiedle”. Akt oskarżenia dotyczy m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez byłego prezydenta i jego zastępcę, niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego. Na rozprawie stawili się wszyscy oskarżeni, nikt nie przyznaje się do zarzucanych czynów. W procesie orzeka sędzia Karol Gondro. W imieniu Prokuratury Okręgowej jako oskarżyciel publiczny występuje prok. Jacek Otola. 25.05.2017 17:10
Reklama
Reklama
Reklama
ŁUKASIK DO RADY PORC ZASTĘPCĄ DYREKTORA
ŁUKASIK DO RADY PORC ZASTĘPCĄ DYREKTORA
(Zawiercie) Rafał Porc zrezygnował z mandatu w Radzie Powiatu Zawierciańskiego. Zastąpi go Damian Łukasik, który 30 marca w czasie sesji złożył ślubowanie (w ostatnich wyborach samorządowych startował z tej samej listy, KKW SLD Lewica Razem) i zdobył 200 głosów. R. Porc nie wybiera się jednak daleko, bo zgodnie z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami został zastępcą dyrektora w Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu. 13.04.2017 11:34
Reklama
RADA GOSPODARCZA: JAKIE PLANY NA 2017 ROK
RADA GOSPODARCZA: JAKIE PLANY NA 2017 ROK
(Zawiercie) 9 września po wakacyjnej przerwie członkowie Rady Gospodarczej spotkali się w sali sesyjnej, by porozmawiać o tym, co obecnie dzieje się w mieście. Choć tematem numer jeden były plany budżetowe gminy na 2017 r., rozmawiano także o inwestycjach, które będą realizowane jeszcze w roku bieżącym. 30.09.2016 08:01
Reklama
3 LATA ZACISKANIA PASA
3 LATA ZACISKANIA PASA
Poręba znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, przez co miasto miało problem z przyjęciem tegorocznego budżetu. Niezbędnym okazało się wdrożenie programu postępowania naprawczego. O przyczynach kłopotów gminy, podejmowanych obecnie działaniach oraz przyszłości finansów Poręby rozmawiamy z jej burmistrzem – Ryszardem Spyrą. 20.05.2016 07:56
Reklama
Reklama
RYSZARD M. MA CZTERY NOWE ZARZUTY!
RYSZARD M. MA CZTERY NOWE ZARZUTY!
(Zawiercie) Byłemu prezydentowi Zawiercia Ryszardowi M. w tym tygodniu zostały przedstawione aż cztery nowe zarzuty, które dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych, jak informuje prokuratura na łączną kwotę 130 tysięcy zł! Część tej kwoty odnosi się do okresu okresu, kiedy Ryszard M. był jeszcze Starostą Powiatu Zawierciańskiego. W ostatnim numerze informowaliśmy naszych czytelników, że 23 lutego do Urzędu Miejskiego w Zawierciu i do Starostwa Powiatowego w Zawierciu wkroczyli funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Były prezydent po przesłuchaniu, które odbyło się 29 lutego (poniedziałek) w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie został zwolniony. Został jednocześnie zobowiązany do wpłacenia poręczenia majątkowego w wysokości 100 tysięcy złotych! To już drugie poręczenie, jakie będzie musiał zapłacić były Prezydent Zawiercia, obecnie radny powiatowy. Łącznie to już 200 tys. zł. 11.03.2016 09:40
Reklama
Reklama
PiS „WYTNIE” OBWODNICĘ ZAWIERCIA?
PiS „WYTNIE” OBWODNICĘ ZAWIERCIA?
(Zawiercie) Podczas obrad listopadowej Sesji Rady Miejskiej w Zawierciu rozgorzała na nowo burzliwa dyskusja, dotycząca budowy obwodnicy naszego miasta. Prezydent Zawiercia Witold Grim odpowiadając na interpelację radnego Zbyszka Wojtaszczyka przyznał, że zdobył informacje, według których ustalony wcześniej plan budowy dróg na najbliższe lata będzie poddany rewizji przez nowy rząd. Co to oznacza dla mieszkańców powiatu zawierciańskiego? 10.12.2015 13:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama