Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 21:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Polityka

Reklama
PROGRAM WYBORCZY PREZYDENTA PUNKTEM WYJŚCIOWYM DYSKUSJI
PROGRAM WYBORCZY PREZYDENTA PUNKTEM WYJŚCIOWYM DYSKUSJI
(Zawiercie) W poprzednim numerze KZ informowaliśmy o udzieleniu przez Radę Miejską w Zawierciu wotum zaufania dla Łukasza Konarskiego. Ewentualne referendum ws. odwołania prezydenta nie jest już tak realne, jak mogło się wydawać jeszcze przed rokiem, gdy prezydent otrzymał od radnych czerwoną kartkę w postaci nieudzielenia wotum zaufania. W tym tygodniu prezentujemy relację z debaty nad raportem o stanie gminy, która poprzedziła głosowanie nad wotum zaufania. 29.07.2020 13:27    1
Reklama
Reklama
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
W poniedziałek 22.06 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Minister Środowiska i Klimatu Michał Woś ogłosił, że nie przedłuży koncesji poszukiwawczej (badawczej) inwestorowi, na badanie złoża rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, Rokitna, Zawiercia. Nie padła nazwa firmy, ale oczywistym jest, że chodzi o Rathdowney, kanadyjską firmę, która od prawie 10 lat prowadziła badania złoża, a kilka lat temu zapowiedziała, że jest zainteresowana wybudowaniem kopalni. Niestety nie wiedzieliśmy, że na brefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie ogłoszona tak ważna decyzja dla przyszłości regionu, gdyż mielibyśmy do ministra Michała Wosia wiele pytań. Dziwić może nie tyle sama decyzja, co sposób jej ogłoszenia: bez informowania inwestora, który wydał na badania przez 10 lat około 100 mln zł. Decyzja ministra -nawet jeżeli faktycznie zapadła- nie jest ostateczna, a sposób jej ogłoszenia, wygląda na przedwyborcze podlizywanie się przeciwnikom kopalni. Dopytywaliśmy w Rathdowney o tę sprawę, ale przedstawiciel firmy stwierdził tylko, że nie będą sprawy komentować, do czasu aż otrzymają decyzję ministra Wosia na piśmie. Z prostej analizy faktów -wbrew temu jak to odtrąbiły definitywnie niektóre media- że kopalnia na pewno nie powstanie, naszym zdaniem wcale nie jest to przesądzone. 24.07.2020 09:00    1
Reklama
Reklama
Reklama
Kończy się proces karny Adama W.  Teraz twierdzi, że został przez Kurier „zniesławiony”
Kończy się proces karny Adama W. Teraz twierdzi, że został przez Kurier „zniesławiony”
Adam W., były już dyrektor PCPR w Zawierciu (starosta Garbiel Dors odwołał go ze stanowiska podając za powód „utratę zaufania”) 18 czerwca usłyszy ostateczny wyrok w sprawie karnej. Sąd Rejonowy w Zawierciu 16 stycznia skazał go na grzywnę w wysokości 4000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata i konieczność wpłaty 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Wszystko za wydarzenia z 25 stycznia 2019, kiedy Adam W. został zatrzymany przez patrol zawierciańskiej policji na ul. Łośnickiej. 19.07.2020 14:03    2    2
Reklama
RADNI JEDNOGŁOŚNIE POPIERAJĄ BURMISTRZ PILARCZYK
RADNI JEDNOGŁOŚNIE POPIERAJĄ BURMISTRZ PILARCZYK
(Ogrodzieniec) We wtorek Rada Miejska w Ogrodzieńcu udzieliła wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu burmistrz Annie Pilarczyk. Ma ona niewątpliwie pełne poparcie i zaufanie ogrodzienieckich radnych. Obie uchwały – jedne z najważniejszych, które podejmowane są w każdej gminie– przyjęte bowiem zostały jednogłośnie. Może to stanowić dowód pomyślnej współpracy pomiędzy radą miejską a burmistrz oraz pełnego poparcia polityki i działań Anny Pilarczyk. 19.07.2020 09:57    1
Reklama
Reklama
ZARZĄD POWIATU NARUSZYŁ KONSTYTUCJĘ
ZARZĄD POWIATU NARUSZYŁ KONSTYTUCJĘ
(Zawiercie, Gliwice) Choć końca pandemii nie widać, to intensywnie wracamy do normalnego życia. Nie nosimy już maseczek, możemy iść do restauracji i kawiarni. Przez kilka ostatnich miesięcy od marca słowa „koronawirus”, „szpital”, „zakażeni lekarze” „oznakowani lekarze (to o koszach na śmieci z napisem Covid-19) przyciągały uwagę, a w Kurierze Zawierciańskim te tematy zajmowały nam 60% czasu. Powoli wracamy do normalnego życia, choć z obostrzeniami, wracamy do ważnych tematów jak i tych z pozoru błahych, jak „dziura w drodze”, oraz tych ważnych, dotyczących nas wszystkich. Jednym z ważniejszych tematów, o którym piszemy od połowy 2019 roku jest sprawa rozwiązania Rady Powiatu Zawierciańskiego z mocy prawa, obecny Zarząd Powiatu Zawierciańskiego, ze starostą Gabrielem Dorsem nigdy nie został prawidłowo powołany. 2 lutego 2020 potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, że mamy rację. 13.07.2020 15:00    1
Reklama
Reklama
Reklama
TO SĄ KOSZTY ROZBUDZONYCH NADZIEI
TO SĄ KOSZTY ROZBUDZONYCH NADZIEI
(Myszków) Od prawie dwóch lat trwa w Myszkowie intensywny spór radnych i burmistrza Włodzimierza Żaka co budować, w jakiej kolejności, za ile. W poprzedniej kadencji burmistrz Żak miał w Radzie Miasta większość tzw. „swoich” radnych, zwykle bezkrytycznie przyklepujących pomysły burmistrza. Sytuacja zmieniła się jesienią 2018, w nowej kadencji, która trwa już ponad 1,5 roku. Włodzimierz Żak musi dogadywać się z radnymi. Przyzwyczajony do tego, że miał stado owiec, wyraźnie tego nie umie robić. Albo nie chce. Stąd trwający od 1,5 roku konflikt wokół najdroższych inwestycji forsowanych przez burmistrza. Radni Lewicy i PiS-u pokazują, że miasta po prostu na niektóre z tych inwestycji nie stać. Ale rozbudzone nadzieje w dzielnicach, co na pewno pomogło Żakowi wygrać ostatnie wybory, są teraz źródłem napięć i konfliktów 12.07.2020 16:14    1
Reklama
Marszałek Grodzki w Siewierzu: W niedzielę zdecydujemy o wizji Polski
Marszałek Grodzki w Siewierzu: W niedzielę zdecydujemy o wizji Polski
W czwartek 9 lipca Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki odbył wizytę w Siewierzu. Wizyta ta, podsumowywała 30-lecie funkcjonowania senatu i samorządu terytorialnego w Polsce. O godzinie 10:30 Marszałek Grodzki wygłosił przemówienie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki, następnie na Zamku w Siewierzu odbył się krótki briefing prasowy z jego udziałem. 09.07.2020 15:43    1
Reklama
TAJEMNICZY ZBIORNIK 454
TAJEMNICZY ZBIORNIK 454
Sejmik Śląski przyjął uchwałę radnego Porca z Zawiercia. Naszym zdaniem to „uchwała idiotów”. Ma chronić coś, o czym naukowcy dawno się wypowiedzieli, że „nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego”. Chodzi więc jak zwykle o politykę? 08.07.2020 20:41    1    2
Reklama
Reklama
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
W poniedziałek 22.06 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Minister Środowiska i Klimatu Michał Woś ogłosił, że nie przedłuży koncesji poszukiwawczej (badawczej) inwestorowi, na badanie złoża rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, Rokitna, Zawiercia. Nie padła nazwa firmy, ale oczywistym jest, że chodzi o Rathdowney, kanadyjską firmę, która od prawie 10 lat prowadziła badania złoża, a kilka lat temu zapowiedziała, że jest zainteresowana wybudowaniem kopalni. Niestety nie wiedzieliśmy, że na brefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie ogłoszona tak ważna decyzja dla przyszłości regionu, gdyż mielibyśmy do ministra Michała Wosia wiele pytań. Dziwić może nie tyle sama decyzja, co sposób jej ogłoszenia: bez informowania inwestora, który wydał na badania przez 10 lat około 100 mln zł. Decyzja ministra -nawet jeżeli faktycznie zapadła- nie jest ostateczna, a sposób jej ogłoszenia, wygląda na przedwyborcze podlizywanie się przeciwnikom kopalni. Dopytywaliśmy w Rathdowney o tę sprawę, ale przedstawiciel firmy stwierdził tylko, że nie będą sprawy komentować, do czasu aż otrzymają decyzję ministra Wosia na piśmie. Z prostej analizy faktów -wbrew temu jak to odtrąbiły definitywnie niektóre media- że kopalnia na pewno nie powstanie, naszym zdaniem wcale nie jest to przesądzone. 08.07.2020 20:34    1    2
Reklama
Reklama
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki w Siewierzu
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki w Siewierzu
W czwartek 9 lipca Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Tomasz Grodzki weźmie udział w spotkaniu podsumowującym 30 -lecie funkcjonowania senatu i samorządu terytorialnego w Polsce. Spotkanie o 10:30 rozpocznie się o w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu przy ul. Juliusza Słowackiego 2a. Briering prasowy na Zamku Biskupim o 11:20. 08.07.2020 19:27    3
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama