Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 21:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Polityka

Reklama
Ktoś zgwałcił lub pobił strażaków?
Ktoś zgwałcił lub pobił strażaków?
(Szczekociny) Gmina Szczekociny otrzyma dofinansowanie z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dzięki środkom zakupiony zostanie sprzęt i wyposażenie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczekocinach. To rażący przykład, jak pieniądze z funduszu, który ma wspierać ofiary przestępstw jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości wydawany niezgodnie z przeznaczeniem. 05.12.2020 14:33    1
Reklama
Reklama
KTO ŚLEDZI ZAWIERCIAŃSKĄ RADNĄ EWĘ MIĆKĘ?
KTO ŚLEDZI ZAWIERCIAŃSKĄ RADNĄ EWĘ MIĆKĘ?
(Zawiercie) Przed tygodniem w prywatnym samochodzie radnej Ewy Mićki Zawiercia znaleziono dwa urządzenia lokalizujące. Sprawa została zgłoszona na Policję. Radna wyklucza, aby stał za tym ktoś związany z jej życiem prywatnym. Podejrzewa, że łączy się to z jej działalnością publiczną. Kto założył radnej opozycyjnej aż 2 urządzenia śledzące w samochodzie? 05.12.2020 14:29
Reklama
Reklama
Reklama
Drugi lockdown trudniejszy dla zamkniętych branż
Drugi lockdown trudniejszy dla zamkniętych branż
24 października na terenie całej Polski wprowadzono tzw. strefę czerwoną. Jej poszerzenie na całą Polskę wiązało się z ponownym ograniczeniem lub zawieszeniem działalności kilku branż: gastronomicznej, fitness, rozrywkowej i sprzedaży detalicznej. Dla tych gałęzi gospodarki to już drugi lockdown w 2020 roku. Trzy dni po wprowadzeniu ograniczeń, 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wsparcia dla najbardziej dotkniętych kryzysem branż. Tzw. Tarcza Branżowa - dla wielu jest kroplą w morzu potrzeb. Czy po ponad miesiącu od zamknięcia wielu przedsiębiorstw wsparcie finansowe rzeczywiście funkcjonuje? 04.12.2020 17:17
Reklama
PKP PODPISAŁO UMOWĘ NA REWITALIZACJĘ LINII DO PYRZOWIC
PKP PODPISAŁO UMOWĘ NA REWITALIZACJĘ LINII DO PYRZOWIC
(Zawiercie) Pod koniec października Urząd Miejski w Zawierciu poinformował o podpisaniu umowy przez PKP z firmą, która zajmie się rewitalizacją i odbudową linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. W stolicy powiatu powstanie nowy peron i windy. Roboty mają rozpocząć się na początku przyszłego roku i mogą potrwać 2 lata. 01.12.2020 11:13
Reklama
Reklama
RADNI PODZIELENI WS. INSTALACJI DO PRODUKCJI PALIWA Z ODPADÓW
RADNI PODZIELENI WS. INSTALACJI DO PRODUKCJI PALIWA Z ODPADÓW
(Zawiercie) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu (27 XI) wiele czasu poświęcono planom budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Przedsięwzięcie to chce zrealizować firma Fortum. Prezes zawierciańskiego ZGK mówił podczas sesji, że mogłoby to pozwolić na oszczędności w wysokości ok. 2 mln rocznie, a prezydent Łukasz Konarski zapewniał, że planowana instalacja to nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska. Zdania zawierciańskich radnych na ten temat są podzielone. 27.11.2020 13:51
Reklama
Reklama
Reklama
JAK POSEŁ CZARZASTY PRZYPOMNIAŁ SOBIE O ZAGŁĘBIU
JAK POSEŁ CZARZASTY PRZYPOMNIAŁ SOBIE O ZAGŁĘBIU
„Rathdowney dostaje dalsze 5 lat na złoże „Zawiercie”- pisaliśmy w poprzednim numerze Kuriera Zawierciańskiego, przytaczając decyzję Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki z 29 X 2020. Przypomnimy: minister przedłużył o 5 lat koncesję badawczą dla firmy Rathdowney Polska sp. z o.o. na prowadzenie prac geologicznych i środowiskowych na złożu „Zawiercie 3” i „Marciszów”, w których są rudy cynku i ołowiu. Gdy Rathdowney Polska ogłosiła dwa lata temu, że wyniki badań są na tyle obiecujące, że będą zainteresowani w przyszłości budową kopalni, po zakończeniu prac badawczych, w Zawierciu nasiliły się protesty przeciwników budowy kopalni, żądających zaprzestania dalszych badań. Plakat „Nie dla kopalni” do dzisiaj wisi na Urzędzie Miejskim, po stronie przeciwników kopalni stanął jednoznacznie prezydent Zawiercia Łukasz Konarski. Nigdy nie zrobiono jednak żadnych badań ani sondaży, jaka część społeczeństwa Zawiercia, Poręby czy Łaz jest przeciwna badaniom złoża, a jaka jest przeciwna ewentualnej budowie kopalni. 25.11.2020 19:48    13    5
Reklama
BURMISTRZ ŻAK NIE ZAJĄŁ PIERWSZEGO MIEJSCA W „KONKURSIE PIĘKNOŚCI”
BURMISTRZ ŻAK NIE ZAJĄŁ PIERWSZEGO MIEJSCA W „KONKURSIE PIĘKNOŚCI”
(Myszków) Po raz drugi rada nie udzieliła wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi: Podczas sierpniowej sesji sam Włodzimierz Żak nazwał wotum zaufania „konkursem piękności”. Nawiązując do jego słów można powiedzieć, że w tym roku – podobnie jak w roku ubiegłym – nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, by odnieść sukces w tych zawodach. Jedenastu radnych głosowało przeciwko udzieleniu burmistrzowi wotum zaufania, dwunastu nie poparło uchwały ws. udzielenia mu absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu. Opozycja ma teraz otwartą drogę do organizacji referendum w sprawie odwołania burmistrza. Czy radni zdecydują się na ten krok? 17.11.2020 16:34
Reklama
Rathdowney dostaje dalsze 5 lat na złoże „Zawiercie”
Rathdowney dostaje dalsze 5 lat na złoże „Zawiercie”
29 X Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka przedłużył o 5 lat koncesję badawczą dla firmy Rathdowney Polska sp. z o.o. na prowadzenie prac geologicznych na złożu „Zawiercie 3” i „Marciszów”, w których są rudy cynku i ołowiu. Firma dalej nie ma koncesji na złoże „Rokitno”, której przedłużenia odmówił w okresie kampanii wyborczej Prezydenta Andrzeja Dudy, ówczesny Minister Środowiska Michał Woś. Rathdowney odwołał się od tej decyzji. Dzisiaj nie ma już Wosia w rządzie, ministerstwa o tej nazwie też, a szanse firmy Rathdowney na przedłużenie również koncesji na złoże „Rokitno” wyraźnie rosną. Logika wskazuje, że skoro obecne Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłuża do 2025 roku ważność jednej koncesji to można się spodziewać uwzględnienia odwołania firmy w sprawie koncesji na złoże „Rokitno”. 10.11.2020 16:04    6    1
Reklama
Reklama
KILKASET OSÓB PO RAZ KOLEJNY WYSZŁO NA MYSZKOWSKIE ULICE
KILKASET OSÓB PO RAZ KOLEJNY WYSZŁO NA MYSZKOWSKIE ULICE
(Myszków) W piątkowy wieczór (30 października) pomimo chłodu i deszczu kilkaset osób wyszło na ulice Myszkowa, by wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ponad tydzień temu TK uznał za niekonstytucyjny jeden z artykułów ustawy z 1993 roku, pozwalający na dokonanie aborcji w przypadku uszkodzenia płodu. Wiele kobiet i mężczyzn wybrało się na „spacer” ulicami miasta, by w ten sposób walczyć o wolny wybór. Protest choć bardzo liczny miał spokojny przebieg. Po drodze manifestujący dziękowali policji, która nie miała łatwego zadania, gdyż protest nie miał ustalonej trasy, więc policjanci musieli reagować na aktualny przebieg kierunku demonstracji. Dostali za to gromkie brawa. 06.11.2020 15:14
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
NAJLICZNIEJSZE PROTESTY ANTYRZĄDOWE OD 2 TYGODNI: W MYSZKOWIE WIELU POLITYKÓW PiS na STRAJKU KOBIET!
NAJLICZNIEJSZE PROTESTY ANTYRZĄDOWE OD 2 TYGODNI: W MYSZKOWIE WIELU POLITYKÓW PiS na STRAJKU KOBIET!
W piątek 30.X w Myszkowie odbył się jak dotychczas największy Protest Kobiet w sprawie zakazu aborcji ze względu na wady płodu. W marszu wzięło udział około 500 osób. Dzień później w Zawierciu protestujących było około 1000. Ciekawostką jest to, że w proteście wzięli też udział lokalni politycy kojarzeni z PiS-em, czy po prostu działacze PiS. W Myszkowie były burmistrz Myszkowa z PiS-u Janusz Romaniuk razem w wszystkimi skakał i skandował: „kto nie skacze ten za PiS-em”. Protestowano m. in. pod biurem posła PiS Mariusza Trepki, którego asystentem (jako Wicewojewody Śląskiego) był Romaniuk. 06.11.2020 14:42    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama