Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 23:28
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Kulturalnik

Reklama
Kuria nakazuje księdzu Galusowi opuszczenie Pustelni w Czatachowie
Kuria nakazuje księdzu Galusowi opuszczenie Pustelni w Czatachowie
(Czatachowa gm. Żarki) W środę 18 listopada Archidiecezja Częstochowska na FB opublikowała komunikat w sprawie księdza Daniela Galusa, charyzmatycznego przywódcy nieformalnej grupy religijnej „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa” działającej wokół wspomnianego księdza i Pustelni św. Ducha w Czatachowie (gm. Żarki). Jak wynika z komunikatu Kurii, ks. Galus powinien najpóźniej 29 listopada opuścić Pustelnię w Czatachowie i na przynajmniej pół roku udać się w miejsce odosobnienia „w celu podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej”. Czy charyzmatyczny ksiądz, który zgromadził wokół siebie grupę wiernych wyznawców, często określanych jako „sekta” podporządkuje się nakazom swojego biskupa? O tym przekonamy się w najbliższym czasie. 26.11.2020 15:29    2    2
Reklama
Reklama
UCZCZONO 76 ROCZNICĘ PACYFIKACJI BŁOJCA
UCZCZONO 76 ROCZNICĘ PACYFIKACJI BŁOJCA
16 czerwca 2020 roku przy pomniku w Błojcu w gminie Łazy, odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca 76 rocznicę pacyfikacji Błojca. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w osobach: prezes Maciej Świderski, Mieczysław Szczygielski, członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP - asp.szt.rez. Jerzy Jędrusik , st. kpr. rez. Damian Liszczyk, druhowie z OSP Grabowa, sołtys Grabowej Pani Justyna Snopek oraz ostatni żyjący świadek tragicznych wydarzeń z 1944 roku, porucznik w stanie spocz. Tadeusz Kozicki, który w czasie uroczystości został wyróżniony Dyplomem Honorowym. Uroczystość zakończono złożeniem wiązanek kwiatów oraz zapalono znicze. 18.11.2020 16:22
Reklama
Reklama
Reklama
226 LAT TEMU STOCZONO BITWĘ POD SZCZEKOCINAMI
226 LAT TEMU STOCZONO BITWĘ POD SZCZEKOCINAMI
(Szczekociny) W sobotnie przedpołudnie, 6 czerwca w centrum miasta upamiętniono rocznicę bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, delegacje szkół i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Obchody uświetniły występy dzieci i młodzieży, działających przy tutejszym ośrodku kultury. 17.11.2020 16:13
Reklama
NIE NOSZĄ MASECZEK, GROMADZĄ SIĘ TŁUMNIE. MA Z NIM PROBLEM KOŚCIÓŁ I POLICJA
NIE NOSZĄ MASECZEK, GROMADZĄ SIĘ TŁUMNIE. MA Z NIM PROBLEM KOŚCIÓŁ I POLICJA
(Czatachowa) Gdy 20-cia, może więcej lat temu, na końcu wsi Czatachowa w lesie w szałasie spał w trumnie pierwszy mnich, Pustelnia w Czatachowie była ciekawostką, przyciągającą ciekawskich. Rozmowa z takim mnichem była czymś innym niż ociekający w ozdoby kościół czy klasztor. Z czasem wspólnota rozrastała się, powstawały budynki i dzisiaj Pustelnia wygląda jak każdy klasztor. Nazwa „pustelnia” też zupełnie nie pasuje do tego miejsca, gdyż miejscowy ksiądz Daniel Galus, sam tutyłujący się „ojcem”, który jest tu od 2007 roku, zmienił pustelnię w coś, z czym Kościół Katolicki ma coraz większy problem. W co właściwie? Wokół ks. Galusa powstała Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa przyciągająca czasem tysiące, ale zawsze przynajmniej setki wiernych. Również hierarchowie kościelni nie uciekają od porównywania wspólnoty do sekty. Bo kult jednostki (ks. Daniel Galus) to ważny element sekty. Pierwszy zwrócił na to uwagę biskup opolski Andrzej Czaja, dyscyplinować przywódcę grupy próbowała Archidiecezja Częstochowska. W 2017 roku abp Wacław Depo wydał oświadczenie, w którym radził duchownym i świeckim, aby nie uczestniczyli w spotkaniach modlitewnych u ks. Daniela Galusa. 17.11.2020 15:04    1    1
Reklama
Reklama
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI DLA ADAMA SZMUKIERA
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI DLA ADAMA SZMUKIERA
(Włodowice) Wójt Włodowic otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. To państwowe odznaczenie przyznawane jest od blisko stu lat za zasługi dla Państwa lub obywateli. Odznaczenie nadał Prezydent Andrzej Duda na wniosek Wojewody Śląskiego. 13.11.2020 17:55
Reklama
Reklama
Reklama
ŁAZY MAJĄ SPOSÓB NA KULTURĘ
ŁAZY MAJĄ SPOSÓB NA KULTURĘ
(Łazy) Zespoły artystyczne z Łaz, Poręby i Siewierza dostały nowe stroje. Pandemia koronawirusa i wynikające z niej ograniczenia nie stanowiły dla lokalnych artystów przeszkody w zaprezentowaniu swoich umiejętności. W ostatni weekend odbył się koncert online, podczas którego zaprezentowało się kilkanaście zespołów. 13.11.2020 17:30
Reklama
„PO LATACH” – WYSTAWA PRAC MALARSKICH ZOFII SŁUSZNIAK–FABJAŃSKIEJ
„PO LATACH” – WYSTAWA PRAC MALARSKICH ZOFII SŁUSZNIAK–FABJAŃSKIEJ
(Moskorzew) 10 października 2020r. Wiejskie Centrum Kulturalno–Turystyczne w Moskorzewie zaprosiło na wystawę prac malarskich Zofii Słuszniak–Fabjańskiej. Artystka nazwała to spotkanie „Po latach”. Na wystawę przybyło wielu gości i absolwentów szkoły w Moskorzewie, gdzie w 1967r. Zofia Fabjańska rozpoczęła swoją pracę pedagogiczną i uczyła malarstwa. W uroczystości uczestniczyła delegacja Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Szczekocinach, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach Elżbieta Drej, twórca ludowy Zdzisław Purchała z sąsiedniej gminy Radków oraz poetka Teresa Ostrowska. Były również delegacje domu kultury z Włoszczowy i Jędrzejowa. O swoich wspomnieniach, także o pracy w szkole w Moskorzewie, mówił Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach Czesław Orliński, przekazując wydawnictwa książkowe dla Wiejskiego Centrum i szkoły w Moskorzewie. 13.11.2020 15:26
Reklama
Dyskusja o projekcie rewitalizacji centrum Myszkowa. Co zmienić ?
Dyskusja o projekcie rewitalizacji centrum Myszkowa. Co zmienić ?
W czwartek, 29 października, odbyła się, online, dyskusja pokonkursowa na temat rewitalizacji centrum Myszkowa. 15 października rozstrzygnięto konkurs, na który nadesłano 23 prace. Wygrał projekt pracowni architektonicznej 4 am Architekci s.c. Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski z Wrocławia. Nagroda pieniężna to 55 tys. zł brutto. 11.11.2020 12:13
Reklama
Reklama
CZŁONKOWIE OKRĘGU ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU OFICERÓW REZERWY RP ZAPALILI ZNICZE NA GROBACH POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY
CZŁONKOWIE OKRĘGU ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU OFICERÓW REZERWY RP ZAPALILI ZNICZE NA GROBACH POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY
Członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk, 30 października 2020 r., zapalili znicze w Miejscach Pamięci Narodowej oraz na grobach tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny, znajdujących się na terenie Powiatu Zawierciańskiego. 06.11.2020 17:48
Reklama
Reklama
KILKASET OSÓB PO RAZ KOLEJNY WYSZŁO NA MYSZKOWSKIE ULICE
KILKASET OSÓB PO RAZ KOLEJNY WYSZŁO NA MYSZKOWSKIE ULICE
(Myszków) W piątkowy wieczór (30 października) pomimo chłodu i deszczu kilkaset osób wyszło na ulice Myszkowa, by wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ponad tydzień temu TK uznał za niekonstytucyjny jeden z artykułów ustawy z 1993 roku, pozwalający na dokonanie aborcji w przypadku uszkodzenia płodu. Wiele kobiet i mężczyzn wybrało się na „spacer” ulicami miasta, by w ten sposób walczyć o wolny wybór. Protest choć bardzo liczny miał spokojny przebieg. Po drodze manifestujący dziękowali policji, która nie miała łatwego zadania, gdyż protest nie miał ustalonej trasy, więc policjanci musieli reagować na aktualny przebieg kierunku demonstracji. Dostali za to gromkie brawa. 06.11.2020 15:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama