Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 23:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
KULTURALNY PIĄTEK W KOZIEGŁOWACH
KULTURALNY PIĄTEK W KOZIEGŁOWACH
W piątek 25 września w Koziegłowach odbędą się dwa wydarzenia kulturalne. O godzinie 16 w Pałacu Biskupskim odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu „Łyk (o) tradycji”, natomiast o godzinie 18 w Galerii Promo-Arte odbędzie się wystawa zatytułowana „Cudze chwalicie swego nie znacie” na której będzie można obejrzeć prace malarskie Tadeusza Puszczewicza. Artysta będzie opowiadał o swojej wieloletniej twórczości podczas swojego benefisu. 25.09.2020 15:28
Reklama
Reklama
W ZAWIERCIU UCZCZONO PAMIĘĆ GEN. STEFANA ROWECKIEGO – GROTA ORAZ 76 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W ZAWIERCIU UCZCZONO PAMIĘĆ GEN. STEFANA ROWECKIEGO – GROTA ORAZ 76 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W dniu 2 sierpnia 2020 roku na skwerze Armii Krajowej w Zawierciu przy głazie z tablicą poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu – Grotowi jednemu z dowódców AK złożono kwiaty i zapalono znicz. Delegacje członków Związku Oficerów Rezerwy RP Okręgu Śląskiego w składzie asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i Paweł Jędrusik oraz członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z prezesem Maciejem Świderskim na czele, oddały hołd gen. Stefanowi Roweckiemu – Grotowi jednemu z dowódców konspiracyjnej Armii Krajowej. 15.09.2020 15:11    1
Reklama
Reklama
Reklama
Czy świat kina się zmieni?
Czy świat kina się zmieni?
Od 6 czerwca kina w Polsce mogą być otwarte. I choć zdecydowana większość jest; mała frekwencja, a co za tym idzie niskie dochody, utrzymują swoje status quo. (Pierwsze trzy najchętniej wybierane propozycje filmowego weekendu od 17 do 19 lipca, obejrzało łącznie 13 404 widzów; w analogicznym czasie rok temu liczba oglądających wynosiła 554 244). 13.09.2020 14:06
Reklama
OTWARCIE WYSTAWY „BITWA POD JANOWEM 1939” JUŻ W NIEDZIELĘ
OTWARCIE WYSTAWY „BITWA POD JANOWEM 1939” JUŻ W NIEDZIELĘ
W niedzielę 13 września o godzinie 17 w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty Bitwa pod Janowem 1939”. Na wystawie zostaną przedstawione eksponaty ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej, Grupy Częstochowskiej Perun i kolekcjonerów prywatnych. 10.09.2020 13:00
Reklama
Reklama
Wojewódzki Festiwal Piosenki dla Seniorów (on-line): JURA SENIOR FESTIVAL - PORĘBA 2020
Wojewódzki Festiwal Piosenki dla Seniorów (on-line): JURA SENIOR FESTIVAL - PORĘBA 2020
(Poręba) Dzięki pozyskanej dotacji w ramach konkursu „Śląskie Lokalnie 2020", grupa Pasjonatów Aktywności Lokalnej działającej przy Stowarzyszeniu STUDIO ART w Porębie zorganizuje Wojewódzki Festiwal Piosenki dla Seniorów. W dniach 10-18 września, Poręba stanie się Wojewódzką Stolicą Piosenki dla Seniorów, a wszystko za sprawą Festiwalu „JURA SENIOR FESTIVAL". Wystarczy nagrać filmik z piosenką, dołączyć zdjęcie i kartę zgłoszenia i wziąć udział w Wojewódzkim Festiwalu Seniorów! Zgłoszenia trwają do 10 września 2020! 04.09.2020 10:51
Reklama
Reklama
Reklama
Pokolenie szklanych ekranów– netoholizm i fonoholizm u dzieci
Pokolenie szklanych ekranów– netoholizm i fonoholizm u dzieci
Wakacje i czas wolny od zajęć lekcyjnych powinny mobilizować do wyjścia na zewnątrz, spotkań z kolegami i koleżankami oraz aktywności na świeżym powietrzu. Tymczasem psychologowie od kilku lat obserwują bardzo niepokojący trend wśród dzieci i młodzieży: chęć przebywania w wirtualnej rzeczywistości jest na tyle silna i uzależniająca, że zaczęła wypierać potrzebę bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Ten świat jest dla nich o wiele bardziej atrakcyjny od realnego życia. To tu szukają akceptacji, zrozumienia i budują poczucie przynależności do grupy rówieśniczej. 17.08.2020 14:20
Reklama
Aktywność dodaje mi energii. Z Martą Dębowiec rozmawia Katarzyna Stefańska
Aktywność dodaje mi energii. Z Martą Dębowiec rozmawia Katarzyna Stefańska
W Czekance na skraju Siewierza w kierunku Myszkowa powstaje niezwykłe miejsce dla miłośników koni. Marta Dębowiec z którą rozmawiamy jest nie tylko trenerką jeździectwa, ale też instruktorką szkolącą innych trenerów, zajmujących się nauką jazdy konnej. W wywiadzie, którego nam udzieliła, odkrywa jednak przed Czytelnikami wiele innych swoich pasji i zainteresowań. 16.08.2020 13:40
Reklama
NA SZLAKU KOSYNIERÓW Z OKOLIC SZCZEKOCIN
NA SZLAKU KOSYNIERÓW Z OKOLIC SZCZEKOCIN
(Szczekociny) W tym roku z powodu pandemii koronawirusa obchody 226 rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami w dniu 6 czerwca będą miały ograniczony charakter. Zamiast XIX rajdu upamiętniającego bitwę z 6 czerwca 1794 r. delegacje władz gmin Szczekociny, Moskorzew i Słupia złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rynku w Szczekocinach oraz przy kopcach – mogiłach: Prusaków za Chałupkami, Kosynierów lub Bartosza Głowackiego w Wywle oraz Kopca T. Kościuszki w Chebdziu. 04.08.2020 16:37
Reklama
Reklama
JAKIE INICJATYWY KULTURALNE SĄ POTRZEBNE W GMINIE OGRODZIENIEC?
JAKIE INICJATYWY KULTURALNE SĄ POTRZEBNE W GMINIE OGRODZIENIEC?
(Ogrodzieniec) Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu prowadzi nabór na realizację inicjatyw kulturalnych. W ramach konkursu mieszkańcy i grupy nieformalne mogą zgłaszać swoje pomysły na wydarzenia z zakresu kultury. Wybranych zostanie kilka projektów, które otrzymają dofinansowanie. Projekty można zgłaszać do poniedziałku 10 sierpnia do godziny 15.00. 04.08.2020 13:55
Reklama
Reklama
O architekturze sakralnej tylko dobrze?
O architekturze sakralnej tylko dobrze?
(Rudniki k. Zawiercia) W ostatnim numerze Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego opublikowaliśmy fotograficzny reportaż z uroczystości Bożego Ciała „Boże Ciało się udało?” o tym jak wyglądały procesje w czasie epidemii. W Kurierze jedno ze zdjęć przedstawiało kościół w Rudnikach k. Zawiercia i podpis, że „ma u nas I miejsce na liście najbrzydszych budynków sakralnych w powiecie”. I rozpętało się. Jak wynika z listu podpisanego przez proboszcza parafii Rudniki ks. Stanisława Styczyńskiego, członków Rady Parafialnej (wszystkie nazwiska) i sołtysa, panią Ilonę Pleban, podpis do zdjęcia -nasza opinia- odnosząca się wyłącznie do architektury budynku, nie parafii, patronki czy kogokolwiek, wywołała „prawdziwą burzę”. List, który publikujemy w całości trafił też do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 22.07.2020 09:55    1    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama