Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 16 marca 2026 11:41
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

(Zawiercie) 15 sierpnia 2020 roku w Zawierciu przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Teodora Stosika członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk oraz przedstawiciele Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z prezesem Maciejem Świderskim na czele, uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej przez Urząd Miasta Zawiercie.
Podziel się
Oceń

Główna uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.30 odegraniem hymnu państwowego. Przybyłe delegacje i mieszkańców Zawiercia w imieniu Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego przywitał prowadzący uroczystość historyk i regionalista dr Marcin Janeczek. W uroczystości wzięli udział m.in.: posłanka na Sejm RP Danuta Nowicka, przedstawiciele UM Zawiercia z Prezydentem Miasta Łukaszem Konarskim, przedstawiciele służb mundurowych – Komendy Powiatowej PSP i Policji, delegacje szkół i zakładów pracy, harcerze oraz inne stowarzyszenia. Honorową asystę przy pomniku wystawił Jurajski Szwadron Kawalerii z Poręby.
Prowadzący uroczystość przypomniał genezę ustanowienia 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego. Omówił przebieg wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, przypominając niebywałe poświęcenie i bohaterstwo żołnierzy i ochotników walczących o utrzymanie niepodległości naszego kraju. Wspomniał o pomocy, jaką otrzymaliśmy w tym czasie od narodu węgierskiego, który dostarczył niezbędnej w walce amunicji i o postawie ponad 20 pilotów ze Stanów Zjednoczonych, którzy latali w eskadrze im. Tadeusza Kościuszki walcząc w obronie niepodległości zaprzyjaźnionej Polski.
Następnie harcerze z ZHR przedstawili część artystyczną, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Kolejnym elementem uroczystości była msza w intencji ojczyzny i WP odprawiona w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Natomiast na stadionie OSiR w Zawierciu zorganizowany został piknik wojskowy, można było obejrzeć pojazdy wojskowe i sprzęt wojskowy. Dużą atrakcją dla dzieci były przejazdy wokół boiska pojazdami wojskowymi.
Tekst: Jerzy Jędrusik, zdjęcie Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBiuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalnośćAutor komentarza: Eon MózgTreść komentarza: Tymczasem moja matka, która jest ŚJ jako jedna z niewielu w rodzinie, przez wiele lat organizowała duże spotkania rodzinne. Pozostali albo nic, albo w bardzo wąskim gronie. Wiele obiegowych opinii o ŚJ w praktyce się nie potwierdza. A przyczyny rozluźniania więzi w rodzinie są bardzo różne, często to szalone tempo życia, a ktoś błędnie może wiązać to z czymś innym.Data dodania komentarza: 1.03.2026, 21:52Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Popieramy bojkot Polmleku! Też tak robimy. Im więcej świadomych konsumentów, tym mniej byłoby takich spraw. Warto w sklepie patrzeć nie tylko na nazwę handlową produktu, ale również kto to wyprodukował. Tak jest np. z masłem produkowanym przez Polmlek, ale pod nazwą własną dyskontu.Data dodania komentarza: 18.02.2026, 15:09Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: zaqTreść komentarza: świetna reklama ;) nie kupię nic produkowanego przez "polmlek"Data dodania komentarza: 18.02.2026, 13:37Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: matiTreść komentarza: produkujemy dużo urządzeń z wykorzystaniem różnorodnych metali, jednocześnie jest dużo zużytych cześci, odpadów więc taki zakład pozwalający odzyskać i wprowadzić do obiegu jest "przyszłościowy", zamiast polegać tylko na kopaniu w ziemi i przeróbce niskoskoncentrowanych rud, co powoduje dużo większe zanieczyszczenia. Po obecnych cenach tylko za tę platynę było do odzyskania ze 40mln dolarów. Jaki był koszt całej przeróbki, to pewnie się nie dowiemy, ale i tak jest "nieźle". ;)Data dodania komentarza: 13.02.2026, 10:44Źródło komentarza: Miejskie górnictwo z Zawiercia na „przodku” Europy. Zakład Elemental „wyprodukował” 650 kg platyny
Reklama
Reklama
Reklama