Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 10:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Kulturalnik

Reklama
WYJĄTKOWO UDANE ŚWIĘTO DZIECI
WYJĄTKOWO UDANE ŚWIĘTO DZIECI
(Myszków) W środę, 1 czerwca w Myszkowie odbyły się obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka. Na uczestników, którzy zechcieli wziąć udział we wspólnej zabawie czekało wiele atrakcji. Pogoda była wyśmienita, a impreza przyciągnęła wielu mieszkańców. 31.07.2022 10:00
Reklama
Reklama
42 proc. Polaków w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę
42 proc. Polaków w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę
Wciąż więcej niż połowa Polaków nie czyta książek w ogóle – wynika z badania Biblioteki Narodowej. Odsetek czytających był jednak w 2020 roku nieco wyższy niż w ciągu poprzednich pięciu lat, na co mogła wpłynąć pandemia i związane z nią lockdowny. Autorzy raportu oceniają, że jest to powód do ostrożnego optymizmu, jednak do poziomów z początku XXI wieku wciąż nam jeszcze daleko. Osoby czerpiące przyjemność z lektury najczęściej sięgają po literaturę sensacyjno-kryminalną, a w drugiej kolejności – po powieść obyczajową lub romans. Badanie wskazało także, że znacznie częściej czytają kobiety. 30.07.2022 14:41
Reklama
Reklama
Reklama
KRZYŻ WIELKOPOKUTNY JANA PAWŁA II TRAFIŁ DO WIĘZIENIA
KRZYŻ WIELKOPOKUTNY JANA PAWŁA II TRAFIŁ DO WIĘZIENIA
(Ciągowice, Łazy) W Ciągowicach działa Oddział Zamiejscowy Zakładu Karnego w Wojkowicach. 16 czerwca mieliśmy okazję odwiedzić więzienie, na szczęście w charakterze gościa. Do ZK Ciągowice trafił jako relikwia krzyż, który w okresie Świąt Wielkiej Nocy trzymał w rękach Papież Jan Paweł II podczas tradycyjnie odprawianej przez głowę Kościoła Katolickiego Drogi Krzyżowej w rzymskim Coloseum. Po beatyfikacji, a później uznaniu Jana Pawła II za świętego kościoła katolickiego dla Chrześcijan krzyż trzymany przez Jana Pawła II stał się relikwią. Ale jest to również ciekawa pamiątka historyczna. Papież JP2 trzymał ten krzyż 25 marca 2005 roku, na krótko przed śmiercią podczas Drogi Krzyżowej Coloseum. Jednak JP2 był już zbyt słaby, by w pełni uczestniczyć w uroczystości, jego obecność była transmitowana do Coloseum. 2 kwietnia 2005 roku papież Jan Paweł II zmarł, był to więc ostatni krzyż wielkopokutny, który trzymał obwołany świętym papież Jan Paweł II. Ten właśnie krzyż trafił do kaplicy więzienia w Ciągowicach. 25.07.2022 18:45
Reklama
POMNIK KU CZCI KSIĘDZA PROF. JÓZEFA ALFONSA NIEDERMANA I PARTYZANTÓW AK ODDZIAŁU ,,TWARDEGO” W ZAWIERCIU – SKARŻYCACH
POMNIK KU CZCI KSIĘDZA PROF. JÓZEFA ALFONSA NIEDERMANA I PARTYZANTÓW AK ODDZIAŁU ,,TWARDEGO” W ZAWIERCIU – SKARŻYCACH
W Zawierciu - Skarżycach w centralnym miejscu obok Kościoła Trójcy Przenajświętszej usytuowany jest wapienny obelisk z pamiątkową tablicą Pamięci ks. prof. kanonika dr. Józefa Alfonsa Niedermana oraz partyzantów AK I kompanii Oddziału Rozpoznawczego „Surowiec”. 21.07.2022 17:34    1
Reklama
Reklama
PRACE PORZĄDKOWE PRZY SCHRONACH BOJOWYCH Z 1944 ROKU W ZDOWIE
PRACE PORZĄDKOWE PRZY SCHRONACH BOJOWYCH Z 1944 ROKU W ZDOWIE
(Zdów, gm. Włodowice) W dniu 15 czerwca 2022 roku prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski oraz członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. rez. Damian Liszczyk przeprowadzili prace porządkowe przy Jurajskich Fortyfikacjach Wojennych w Zdowie (gm. Włodowice). 20.07.2022 14:23    2
Reklama
Reklama
Reklama
Zaledwie co czwarty Polak podczas podróży rowerem lub hulajnogą zakłada kask
Zaledwie co czwarty Polak podczas podróży rowerem lub hulajnogą zakłada kask
Tylko co trzeci ma ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polacy coraz chętniej do codziennych podróży wykorzystują jednoślady, choć nie do końca dbają o swoje bezpieczeństwo. Aż 69 proc. rowerzystów i 57 proc. użytkowników hulajnóg czuje się bezpiecznie na drodze, a ponad połowa z nich uważa, że jeździ bezpieczniej niż inni. Chociaż większość z nich jest świadoma zagrożeń na drodze, tylko co czwarty podczas jazdy zakłada kask, a ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków ma raptem co trzeci – wynika z badania przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden. Wśród rowerzystów coraz częstszym problemem są także kradzieże: co czwarty doświadczył rabunku, zaś 27 proc. z nich obawia się złodziei. Mimo to tylko 38 proc. deklaruje, że zawsze zabezpiecza swój jednoślad, a zaledwie co ósmy rowerzysta ma polisę od kradzieży. 19.07.2022 13:26
Reklama
KONCERT SENIORÓW W PIĘKNEJ OPRAWIE
KONCERT SENIORÓW W PIĘKNEJ OPRAWIE
(Poręba) W połowie czerwca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Stowarzyszenie Studio ART zorganizowało koncert senioralny, podczas którego wystąpiły zespoły z całego powiatu zawierciańskiego. 18.07.2022 12:49
Reklama
Z cyklu „Na kartach historii” SCHRONY TYPU „EINMANNBUNKER” W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM
Z cyklu „Na kartach historii” SCHRONY TYPU „EINMANNBUNKER” W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM
Einmannbunker to lekki schron bojowo-obserwacyjny wykonany z żelbetonu, produkowany masowo w fabrykach III Rzeszy w latach 1938-1945. Schrony miały kształt betonowego walca o średnicy od 1,2 do 2,5 m i wysokości ok. 2,5 m. Spotkać można było również schrony w kształcie stożka lub grzyba, które wyposażone były w drzwi betonowe, stalowe lub drewniane o wymiarach ok. 0,8 x 0,8 m. Schron był wyposażony w szczeliny obserwacyjne. 18.07.2022 07:47    2
Reklama
Reklama
Około 30 proc. pacjentów z alergią na jad owadów przez pandemię utraciło możliwość odczulania
Około 30 proc. pacjentów z alergią na jad owadów przez pandemię utraciło możliwość odczulania
Użądlenie osy, szerszenia czy pszczoły zwykle oznacza miejscowy ból i obrzęk, ale dla niektórych osób może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym, który zagraża życiu. Jedyną metodą przyczynowego leczenia alergii na jad owadów i uniknięcia ciężkiej reakcji alergicznej jest immunoterapia alergenowa jadami, która jest lekiem ratującym życie. Dziś odczulanie wykonywane jest wyłącznie w warunkach szpitalnych, ale trwają starania, aby móc je prowadzić w warunkach ambulatoryjnych. To poprawiłoby dostęp do terapii polskich pacjentów i znacznie zmniejszyłoby koszty procedur leczenia szpitalnego. – W wyniku przekształcenia szpitali w jednoimienne liczba odczulanych pacjentów zmniejszyła się przynajmniej o 30–40 proc. – alarmuje Grzegorz Baczewski, wiceprezes Fundacji Centrum Walki z Alergią. Aby możliwe było odczulanie pacjentów w warunkach ambulatoryjnych, potrzebna jest jednak refundacja immunoterapii alergenowej jadami typu depot, czyli o przedłużonym uwalnianiu alergenu. 17.07.2022 19:29
Reklama
Reklama
Kolorowo-bańkowe miasto
Kolorowo-bańkowe miasto
15 LIPCA 2022r w parku miejskim w Zawierciu odbył się dzień baniek mydlanych. a tuż po nim święto kolorów holiki. 17.07.2022 14:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama