Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 09:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
Eksperci: Polityka redukcji szkód - tak, bezwzględny zakaz palenia - nie
Eksperci: Polityka redukcji szkód - tak, bezwzględny zakaz palenia - nie
Coraz więcej ludzi świata nauki i ekspertów wzywa do dyskusji na temat tzw. polityki redukcji szkód, związanych z paleniem papierosów. Ich zdaniem jest to niezbędne, by powstrzymać uzależnienie. 31.08.2022 13:41
Reklama
Reklama
Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc wyrusza na międzynarodowe sceny!
Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc wyrusza na międzynarodowe sceny!
Już 1 września Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc wyruszy do Francji na międzynarodowy festiwal „Tattoo des Hauts de France 2022”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż na to wydarzenie miała udać się Orkiestra Dęta z Nadarzyna… 27.08.2022 14:46    1
Reklama
Reklama
Reklama
BACIARY: CHOROŃ, SECEMIN I SZCZEKOCINY
BACIARY: CHOROŃ, SECEMIN I SZCZEKOCINY
Baciary to jeden z najpopularniejszych folklorystycznych zespołów w Polsce. Zespół ma wielu fanów, a na ich koncertach zawsze pojawiają się tłumy. W tym roku, w sobotę, 27 sierpnia zespół aż dwukrotnie zagości w naszych okolicach. Pierwszy występ odbędzie się w Choroniu (gmina Poraj) na XI Chorońskich Prażuchach o godzinie 17:30. Natomiast drugi o godzinie 22:00 w Szczekocinach na amfiteatrze w parku podczas Dni Szczekocin. 26.08.2022 15:15    1    1
Reklama
ZIELONA ENERGIA JEDYNĄ SZANSĄ NA NIŻSZE RACHUNKI
ZIELONA ENERGIA JEDYNĄ SZANSĄ NA NIŻSZE RACHUNKI
Profesor Jerzy Buzek, Premier Rzeczypospolitej w latach 2009-12 był gościem panelu dyskusyjnego w Kinie Bajka w Poraju. Rozmowa dotyczyła przyszłości Polski w trudnych czasach astronomicznych cen energii, węgla, przy jednoczesnych zagrożeniach klimatycznych, które wywołują upały, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Dosłownie kilka dni temu doszło oderwania się sporej części lodowca na szczycie góry Marmolada w Dolomitach, gdzie pod skałami i lodem zginęło kilkanaście osób. Wysycha rzeka Pad, zasilana przez alpejskie lodowce, rzeka od której zależy życie i dobrobyt całych północnych Włoch, rolnictwo i funkcjonowanie miast. W Weronie nie ma wody w kranach, problemy ma Mediolan. W Polsce tylko pozornie jest lepiej, gdyż susza choć nie dotyka tak ostro południa, naszej Jury, to już rolnicy z centralnej Polski mówią o stratach sięgających 80% upraw. Choć wydawało nam się, że wiosna i początek lata były deszczowe. Po wysokich cenach energii czekają nas drastyczne podwyżki cen wody, o czym będziemy pisać wkrótce. 25.08.2022 19:00
Reklama
Reklama
Schron typu „Einmannbunker” znaleziony podczas prac przy budowie obwodnicy w Zawierciu
Schron typu „Einmannbunker” znaleziony podczas prac przy budowie obwodnicy w Zawierciu
W czerwcu 2022 roku w Zawierciu, podczas prowadzonych prac przy budowie obwodnicy na ulicy Grunwaldzkiej (droga kolejowa z Zawiercia do Łaz) w okolicznym lesie natrafiono na schron typu Einmannbunker. 25.08.2022 13:41
Reklama
Reklama
Reklama
„Dążmy do pokoju!” – wyjątkowe ogólnoświatowe  wydarzenie również w Polsce
„Dążmy do pokoju!” – wyjątkowe ogólnoświatowe wydarzenie również w Polsce
Tegoroczny kongres Świadków Jehowy pod hasłem „Dążmy do pokoju!” zjednoczy ludzi z 239 krajów, którzy skorzystają z programu przygotowanego w przeszło 500 językach. 25.08.2022 12:06    2
Reklama
Prawo spadkowe:  MNIEJ OSÓB BĘDZIE DZIEDZICZYĆ
Prawo spadkowe: MNIEJ OSÓB BĘDZIE DZIEDZICZYĆ
Sprawy spadkowe bywają trudne i dla rodzin, i dla sądów. Nowe prawo ma wprowadzić podobno nieco ułatwień. Od 2022 r. wejdą w życie ogromne zmiany w prawie spadkowym. W efekcie mniej osób dostanie pieniądze po zmarłym. Ministerstwo Sprawiedliwości chce z dziedziczenia wykluczyć dalszych krewnych spadkodawców. Jak przekonuje resort, obecne prawo spadkowe powoduje tylko problemy a najbliżsi krewni zmarłego muszą długo czekać na rozstrzygnięcie postępowania i otrzymanie spadku. Kto może dziedziczyć w nowej wersji prawa spadkowego? 25.08.2022 12:00
Reklama
O co chodzi w polityce ograniczania szkód zdrowotnych związanych z paleniem
O co chodzi w polityce ograniczania szkód zdrowotnych związanych z paleniem
Nie milkną echa dziewiątej edycji Global Forum on Nicotine (Światowego Forum Nikotynowego), które odbyło się w połowie czerwca w Warszawie. W opublikowanym 20 lipca artykule w hiszpańskim dzienniku La Razon pojawiły się wypowiedzi niektórych ekspertów – uczestników GFN na temat polityki redukcji szkód, wywołanych paleniem papierosów. Wniosek jest jeden: należy na poziomie rządowym uregulować politykę redukcji szkód. Kierunek, prowadzący do bezwzględnego zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych jest błędny. 18.08.2022 12:33
Reklama
Reklama
Magdalena Bąk zaśpiewała dla Księżnej Yorku
Magdalena Bąk zaśpiewała dla Księżnej Yorku
Licealistka z gminy Poraj Magdalena Bąk zaśpiewała dla Księżnej Yorku Sarah Margaret Ferguson podczas uroczystości prywatnej w Rudach (powiat raciborski). Fergie odwiedziła Rudy w marcu br. spotykając się wtedy z uchodźcami z Ukrainy. Ponownie w Rudach była 13 lipca i to właśnie na tym prywatnym spotkaniu młoda artystka z Kuźnicy Starej Magdalena Bąk, lat 16, zaśpiewała dla księżnej. Ciekawostką koncertu było to, że Fergie z tłumu gości już wcześniej wypatrzyła młodą oryginalnie ubraną dziewczynę w różowej garsonce i różowych włosach: „Ale masz świetny kolor włosów i żakiet”-powiedziała do Magdy Sarah Margaret Ferguson. Później księżna dowiedziała, się, że porajanka dla niej zaśpiewa. 12.08.2022 16:56    1
Reklama
Reklama
DNI GMINY I MIASTA KOZIEGŁOWY
DNI GMINY I MIASTA KOZIEGŁOWY
Podczas weekendu 16-17 lipca 2022 roku na terenie Centrum Rekreacji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyły się Dni Gminy i Miasta Koziegłowy 12.08.2022 10:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama