Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 29 kwietnia 2026 09:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Schron typu „Einmannbunker” znaleziony podczas prac przy budowie obwodnicy w Zawierciu

W czerwcu 2022 roku w Zawierciu, podczas prowadzonych prac przy budowie obwodnicy na ulicy Grunwaldzkiej (droga kolejowa z Zawiercia do Łaz) w okolicznym lesie natrafiono na schron typu Einmannbunker.
Podziel się
Oceń

Na historyczne znalezisko natrafiono podczas kolejnego etapu prac związanych z  budową obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78. Na ulicy Grunwaldzkiej obecnie odbywają się prace przy budowie obiektu inżynierskiego (wiaduktu), który będzie przebiegał nad linią kolejową oraz wspomnianą wcześniej ulicą Grunwaldzką. Schron został znaleziony w lesie przy drodze, następnie został wykopany oraz zabezpieczony na terenie budowy. Obiektem zainteresował się Prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski oraz członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. rez. Damian Liszczyk, ponieważ nie jest im obojętny los odnalezionego schronu. 
Z uzyskanych informacji, na obecną chwilę nie są jeszcze sprecyzowane plany odnośnie przyszłości odzyskanego schronu. 
Odnaleziony schron typu Einmannbunker to lekki schron bojowo-obserwacyjny wykonany z żelbetonu, produkowany masowo w fabrykach III Rzeszy w latach 1938-1945. Schrony miały kształt betonowego walca o średnicy od 1,2 do 2,5 m i wysokości ok. 2,5 m, waga ok. 1,5 tony. Spotkać można było również schrony w kształcie stożka lub grzyba, które wyposażone były w drzwi betonowe, stalowe lub drewniane o wymiarach ok. 0,8 x 0,8 m. Schron był wyposażony w szczeliny obserwacyjne. Schrony te były osadzone w ziemi lub ustawiane na powierzchni na betonowych podstawach. 
Einmannbunkry zazwyczaj były jednoosobowe, chociaż mogły również pomieścić dwie lub trzy osoby. Służyły jako stanowiska wartownicze dla żołnierzy lub wartowników cywilnych strzegących koszar, urzędów, obiektów przemysłowych oraz linii i stacji kolejowych. Schrony bardzo dobrze zabezpieczały przed ostrzałem, falą uderzeniową, odłamkami pocisków artyleryjskich oraz bomb lotniczych. Schrony typu Einmannbunker w powiecie zawierciańskim, zostały szerzej opisane w artykule z cyklu „Na kartach historii” w Kurierze Zawierciańskim nr 27 z dnia 02.07.2021 roku: „Schrony typu „Einmanbunker” w Powiecie Zawierciańskim”. 
Tekst oraz zdjęcie 
Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: markoTreść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: NauczycielkaTreść komentarza: A co ze szkołą była w niej kontrola? Ja jestem emerytowaną nauczycielką w szkole, w której pracowałam dyżur w szatni na przerwie pełniła jedna z Pań sprzątających (często pomagała mniejszym dzieciom ubrać się) a na korytarzu dyżurują nauczyciele. W szatniach dzieją się „różne” sytuacje. Swoją droga mam nadzieję że ta pani w Policji nie zostanie tylko będzie usunięta.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 17:47Źródło komentarza: POLICJANTKA OSKARŻONA O POBICIE UCZNIA. SPRAWA JUŻ W SĄDZIEAutor komentarza: NadiaTreść komentarza: Biedne zwierzęta,to jest miejsce bytowania rzadkich gatunków ptaków. Pięknie dbamy o ekologię,a te 259.miejsc pracy? No cóż ,nie każdy ma ambicję pracować jako robotnik czy też kasjer -sprzedawca w kolejnym supermarkecie.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 13:43Źródło komentarza: Miliard złotych dla Elemental na projekt w ZawierciuAutor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność
Reklama
Reklama
Reklama