Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 13:19
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
ARiMR: SĄ DODATKOWE PIENIĄDZE NA KREDYTY PREFERENCYJNE
ARiMR: SĄ DODATKOWE PIENIĄDZE NA KREDYTY PREFERENCYJNE
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem ARiMR, mogą składać wnioski w bankach współpracujących z Agencją. Pomoc ARiMR polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank. W efekcie rolnik ma tańszy kredyt niż w przypadku, gdyby korzystał z kredytu komercyjnego. 24.04.2020 13:49
Reklama
Reklama
TRASA ROWEROWA  ZA PRAWIE 9 MILONÓW  POŁĄCZY ŻARKI I OLSZTYN
TRASA ROWEROWA ZA PRAWIE 9 MILONÓW POŁĄCZY ŻARKI I OLSZTYN
(Żarki) Żarki i Olsztyn połączone zostaną trasą rowerową. Inwestycja kosztować będzie prawie 9 milionów złotych. Na trasie liczącej 10,4 kilometra powstaną trzy miejsca obsługi rowerzystów. Przetarg na tę inwestycję prowadzić będzie gmina Olsztyn, która jest liderem projektu. 23.04.2020 13:17    1
Reklama
Reklama
Reklama
CO ROBIMY  ZE SMOGIEM?
CO ROBIMY ZE SMOGIEM?
(powiat zawierciański) Od kilku lat nieustannie mówimy o zanieczyszczeniu powietrza. Domy opalane węglem, przemysł, duża liczba samochodów nawet w najmniejszych miejscowościach – to elementy, na które najczęściej zwraca się uwagę w kwestii smogu. Czujniki powietrza alarmujące o przekroczonych normach i złym stanie powietrza, ostrzeżenia, by nie wychodzić z domów, jeśli nie jest to konieczne. Taka jest obecnie rzeczywistość. Problem dotyka w zasadzie cały kraj. Kontrole czym palą mieszkańcy, zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie, rządowe dotacje na wymianę pieców, niskoemisyjny transport publiczny, kampanie edukacyjne – w całej Polsce od kilku lat zintensyfikowano działania, mające ratować powietrze, a co za tym idzie nas wszystkich. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co wdycha każdego dnia i jakie konsekwencje dla zdrowia przyniesie zanieczyszczone powietrze. A co dzieje się w naszym powiecie? 23.04.2020 12:24    1
Reklama
Zakaz mentoli nie zmieni palaczy: Konsumenci chcą mieć wybór i dostęp do wiedzy
Zakaz mentoli nie zmieni palaczy: Konsumenci chcą mieć wybór i dostęp do wiedzy
Prawie połowa palaczy wybiera dziś papierosy mentolowe lub z kapsułką. Już od 20 maja br. będą ich pozbawieni, bo zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych o takim aromacie. Badania konsumenckie pokazują, że zakaz nie wpłynie radykalnie na rzucenie palenia. Prawie 90% palących mentole będzie palić nadal. Tylko co? Na rynku pozostaną jedynie alternatywy pod postacią e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu typu IQOS. 16.04.2020 11:20
Reklama
Reklama
OGRODZIENIEC WYSUWA SWOJĄ PROPOZYCJĘ NOWEJ LINII KOLEJOWEJ
OGRODZIENIEC WYSUWA SWOJĄ PROPOZYCJĘ NOWEJ LINII KOLEJOWEJ
(Ogrodzieniec) Ogrodzieniec to kolejna gmina, która nie oceniła pozytywnie planów przedstawionych przez Centralny Port Komunikacyjny. Anna Pilarczyk spotkała się z managerem Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o., by przedstawić nową, skorygowaną koncepcję gminy. Pomysł opracowany został przez Zespół Konsultacyjny, który na początku marca powołała burmistrz. Ogrodzieniec proponuje, by nowa linia kolejowa przebiegała wzdłuż mającej powstać obwodnicy Zawiercia. Trzy warianty, które zostały zaprezentowane przez CPK przebiegają między innymi przez zabudowania, ingerują w stanowiska archeologiczne, Obszary Natura 2000 oraz Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. 02.04.2020 16:45
Reklama
Reklama
Reklama
Woda – czy wiesz, ile naprawdę jej marnujesz?
Woda – czy wiesz, ile naprawdę jej marnujesz?
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To dobra okazja, aby zastanowić się nad sposobem, w jaki z niej korzystamy. Liczby mówią same za siebie. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio ok. 1,56 mln litrów/rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 mln litrów/rok). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie, dlatego tak istotne jest prawidłowe zarządzanie nimi. 31.03.2020 09:54
Reklama
 6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa
6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa
UNICEF rozmawiał z dr Lisą Damour, doświadczoną psycholog dla młodzieży, felietonistką „New York Times” i matką dwóch córek, o tym jak stworzyć poczucie normalności w domu w czasach epidemii COVID-19. 24.03.2020 23:59
Reklama
ROZBROILI AZBESTOWĄ BOMBĘ
ROZBROILI AZBESTOWĄ BOMBĘ
(Ogrodzieniec) Po byłym Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” i nielegalnym składowisku odpadów azbestowych w Ogrodzieńcu nie ma już dziś śladu. W miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu nie można było bezpiecznie wziąć głębokiego oddechu, dziś rośnie zielona trawa. Plac po byłym zakładzie „Izolacja” nie straszy już ruinami budynków i tonami rakotwórczych substancji. Władze gminy Ogrodzieniec i powiatu zawierciańskiego z optymizmem patrzą w przyszłość, mając nadzieję, że na zrekultywowanych terenach po byłej „ekologicznej bombie” oprócz bujnej roślinności wkrótce zakwitnie także biznes. 07.07.2012 15:17
Reklama
Reklama
RADNYCH STRACH PRZED WIERCENIEM. Górnicy tłumaczą: SĄ DOBRE I ZŁE KOPALNIE!
RADNYCH STRACH PRZED WIERCENIEM. Górnicy tłumaczą: SĄ DOBRE I ZŁE KOPALNIE!
(Zawiercie) Kanadyjska firma Rathdowley chce wokół Zawiercia poszukiwać cennych rud miedzi, cynku i metali szlachetnych. Wystąpiła już o koncesję badawczą do Ministerstwa Ochrony Środowiska. Prezydent Zawiercia Mirosław Mazur, pod naciskiem Rady Miasta wydał negatywną opinię dot. planów odwiertów badawczych na terenie Zawiercia. Dla ministerstwa opinia gminy Zawiercie nie jest wiążąca i raczej nie będzie przeszkodą do uzyskania koncesji przez Rathdowney, zwłaszcza, że pozytywnie o pracach geologów wypowiedziały się gminy Poręba i Ogrodzeniec (sprzeciwiają się Łazy). Ale postawa radnych Zawiercia, którzy wysłali wyraźny komunikat: inwestorom będziemy utrudniać życie, poszła w świat. 17.05.2010 10:52    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama