Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 15:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Gospodarka

Reklama
Ze świata: Włosi szukają sposobu ograniczenia szkód zdrowotnych związanych z paleniem
Ze świata: Włosi szukają sposobu ograniczenia szkód zdrowotnych związanych z paleniem
Na kongresie kardiologów, który odbył się w połowie kwietnia we włoskiej Ligurii, stwierdzono, że e-papierosy i podgrzewacze tytoniu mogą pomóc w ograniczeniu chorób związanych z paleniem. 22.05.2022 08:00
Reklama
Reklama
FUNDUSZE NORWESKIE NA ROZWÓJ GOSPODARCZY
FUNDUSZE NORWESKIE NA ROZWÓJ GOSPODARCZY
(Zawiercie) W kwietniu Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski podpisał umowy o dofinansowanie w ramach Programu „Rozwój Lokalny” - Fundusze Norweskie i EOG. Dzięki temu do Zawiercia trafić ma kilkanaście milionów złotych. Środki te posłużyć mają rozwojowi Strefy Aktywności Gospodarczej. 21.05.2022 16:00
Reklama
Reklama
Reklama
Dołożyli się do radiowozu. Żarnowiec o uchodźcach z Ukrainy
Dołożyli się do radiowozu. Żarnowiec o uchodźcach z Ukrainy
(Gmina Żarnowiec) 30 marca Radni Żarnowca zdecydowali o przekazaniu 20 tys. zł na dofinansowanie zakupu samochodu służbowego dla komisariatu w Ogrodzieńcu. Ale dyskutowali też o szansach Żarnowca w rozwoju turystyki. Mamy dla gminy kilka własnych redakcyjnych podpowiedzi co jest atrakcyjne w gminie Żarnowiec! 21.05.2022 14:35
Reklama
ROZBUDOWA ROZPOCZĘTA
ROZBUDOWA ROZPOCZĘTA
(Szczekociny) Rozpoczęły się prace związane z przebudową trzech ulic w Szczekocinach – Cmentarnej, Przemysłowej i Mleczarskiej. W związku z realizacją inwestycji zaplanowano czasowe zamknięcie drogi, które podzielono na pięć etapów. Gminna inwestycja obejmie odcinek 1,2 km. W ramach prac zaplanowano między innymi położenie nowej nawierzchni, budowę chodników oraz zatoki postojowe dla samochodów osobowych. 20.05.2022 13:00
Reklama
Reklama
PZD Myszków i Centrum Usług Wspólnych: WSTYDŹCIE SIĘ!
PZD Myszków i Centrum Usług Wspólnych: WSTYDŹCIE SIĘ!
Jest już dawno po Majówce, ale i przed nią to wstyd i hańba, że ulice powiatowe i wojewódzkie w Kroczycach są jak piaskownica. Nie dość, że to wstyd przed turystami, to jeszcze niebezpiecznie. Zwały piachu leżą przy krawężnikach drogi 792 (wojewódzka) w stronę Hotelu Ostaniec, tak samo źle jest na drodze powiatowej (główna w Kroczach!) Batalionów Chłopskich. Za pierwszą do skrzyżowania odpowiada PZD Myszków, za B.Ch. zawierciańskie Centrum Usług Wspólnych- Kądzielów. 19.05.2022 06:36    1
Reklama
Reklama
Reklama
ODPOWIEDŹ MARII MILEJSKIEJ
ODPOWIEDŹ MARII MILEJSKIEJ
Kolejne odpowiedzi, jakich udziela Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu wprawiają mnie w coraz większe osłupienie. Nie dość, że podczas marcowej sesji Rady Powiatu Pan Dyrektor nie był w stanie odnieść się do pytania o podstawowe informacje finansowe szpitala, to jeszcze w pisemnej odpowiedzi pozwolił sobie na sobie na kolejne niewyszukane uwagi i personalne wycieczki. W odpowiedziach pojawiają się nieprawdziwe zarzuty, które mają dyskredytować pytającą. W mojej ocenie to zachowanie nieprofesjonalne, nietaktowne i nie godne osoby sprawującej funkcję publiczną. 19.05.2022 06:15
Reklama
SZPITAL „Z ZYSKIEM” ODPOWIADA NA ZARZUT O „DŁUGI”
SZPITAL „Z ZYSKIEM” ODPOWIADA NA ZARZUT O „DŁUGI”
Na sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego, która od 3 lat działa nielegalnie 24 marca osoby podające się za radnych (biorą diety!) przyjęli sprawozdanie finansowe Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Podczas sesji radna Maria Milejska, przed głosowaniem chciała uzyskać odpowiedź od dyrektora szpitala Piotra Zachariasiewicza, dlaczego zobowiązania szpitala w ciągu kilku lat wzrosły z niecałych 50 do 70 mln zł. Dyrektor nie udzielił odpowiedzi, powiedział, że odpowie na piśmie. Właśnie dostaliśmy odpowiedź, w której dyrektor szpitala zarzuca radnej brak wiedzy ekonomicznej i nawet brak zainteresowania szpitalem. Naszym zdaniem prawda jest gdzieś pośrodku, bo faktycznie, na sesji 24 marca dyrektor uchylił się odpowiedzi, na wydawałoby się proste pytanie: skąd taki wzrost zobowiązań? Teraz również my, a wraz z nami Czytelnicy, mogą zapoznać się z wyjaśnieniem dyrektora, że wzrost zobowiązań wynika ze zwiększenia rezerw na niespodziewane wydatki (odprawy itp.) aż z 6 mln w roku 2018 do 29 mln obecnie (wzrost o 23 mln zł). Faktycznie świadczy to o poprawie kondycji finansowej szpitala. Sferę publicystyczno- polityczną odpowiedzi dyr. Piotra Zachariasiewicza zostawimy bez komentarza. Naszym zdaniem radna Maria Milejska miała prawo dopytywać o szczegóły finansów szpitala przed głosowaniem. (JotM) 19.05.2022 06:06    1
Reklama
TYSIĄCE TON ODPADÓW WYRZUCIŁ NA ŁĄKĘ. TWIERDZI, ŻE… TYMCZASOWO
TYSIĄCE TON ODPADÓW WYRZUCIŁ NA ŁĄKĘ. TWIERDZI, ŻE… TYMCZASOWO
(Zawiercie) „Za budynkiem przy ulicy Glinianej 33 powstało nielegalne wysypisko śmieci. Wywożenie śmieci w obręb łąk trwa od kilkunastu miesięcy i ma charakter stały”. Dotarliśmy w to miejsce. Bagnisty, podmokły teren. Żeby tam dotrzeć musieliśmy przebrnąć przez podmokłe łąki. I rzeczywiście. Na ulicy Glinianej, bliżej Blanowskiej w Zawierciu, z ulicy widać rząd zadbanych domów i ogrodów. Ale przyglądając się dokładniej, nawet z ulicy, pomiędzy domami widać usypany wał z odpadów. Na nasze pytania, Urząd Miejski w Zawierciu potwierdza, że na tych terenach nie wolno wywozić odpadów, nikt też nie występował o zmianę przeznaczenia terenu. Ciekawe, ale zawierciańska Policja, która też dostała anonimowe zawiadomienie o odpadach, nie widzi problemu. Z odpowiedzi rzeczniczki prasowej KPP Zawiercie wynika, że przyjrzał się sprawie dzielnicowy rewiru nr 4 i odpadów „nie zauważył”. 09.05.2022 16:11    1    4
Reklama
Reklama
MNIEJ PESTYCYDÓW W OWOCACH I WARZYWACH W KAUFLANDZIE
MNIEJ PESTYCYDÓW W OWOCACH I WARZYWACH W KAUFLANDZIE
Kaufland Polska opublikował pierwszy „Raport transparentności 2020. Owoce i Warzywa”, dzięki któremu opinia publiczna może szczegółowo dowiedzieć się, w jaki sposób sieć we współpracy ze swoimi dostawcami nieprzerwanie pracuje nad doskonaleniem szczególnie wrażliwej grupy produktów, jaką są owoce i warzywa. 07.05.2022 14:59
Reklama
Reklama
Spożycie mięsa spada z roku na rok, a pandemia tylko przyspieszyła ten trend
Spożycie mięsa spada z roku na rok, a pandemia tylko przyspieszyła ten trend
Branża mięsna i nabiałowa ruszają z produkcją roślinnych alternatyw. Roślinne zastępniki produktów odzwierzęcych przestały być niszą, weszły już do mainstreamu i coraz częściej trafiają do koszyków zakupowych. Część konsumentów całkowicie odchodzi od produktów i składników odzwierzęcych, ale znacznie większa grupa ogranicza ich spożycie lub ma taki zamiar. Na ten trend reagują również producenci, o czym może świadczyć coraz szersza półka produktów zastępujących mięso czy nabiał w sklepach ogólnospożywczych. Stale trwają także prace nad kolejnymi alternatywami. Wprawdzie laboratoryjnie wytwarzane mięso zakrawa jeszcze na science fiction, zwłaszcza w wymiarze masowym, technologicznie jednak jest już możliwe. 06.05.2022 14:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama