Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 14:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
NA CO SAMORZĄDY PRZEZNACZĄ ŚRODKI Z POLSKIEGO ŁADU?
NA CO SAMORZĄDY PRZEZNACZĄ ŚRODKI Z POLSKIEGO ŁADU?
(powiat myszkowski) Pod koniec maja ogłoszono wyniki kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wszystkie gminy z terenu naszego powiatu oraz sam powiat otrzymają środki na lokalne inwestycje. Najwięcej środków dostać ma powiat myszkowski (prawie 16 milionów złotych) oraz gmina Myszków (ponad 12 milionów złotych). Pozostałe samorządy otrzymać mają od ok. 8,9 mln złotych do ponad 9,8 mln zł. Środki te przeznaczone będą między innymi na oświetlenie uliczne, drogi, budowę żłobka, wodociągów oraz kanalizacji. 10.06.2022 12:30
Reklama
Reklama
ŻARECKI ODCINEK ŚCIEŻKI W PRZYGOTOWANIU
ŻARECKI ODCINEK ŚCIEŻKI W PRZYGOTOWANIU
(Żarki) Trwają prace związane z budową blisko 10-kilometrowej ścieżki rowerowej, łączącej Olsztyn i Żarki. Inwestycja realizowana jest przy udziale środków unijnych. Na terenie Żarek ścieżka przebiegać będzie na odcinku Suliszowice-Jaroszów. 04.06.2022 08:30
Reklama
Reklama
Reklama
NADMIERNA WYCINKA ZASZKODZI WSZYSTKIM
NADMIERNA WYCINKA ZASZKODZI WSZYSTKIM
(Żarki Letnisko, gmina Poraj) Na przykładzie Żarek Letniska radna Jolanta Chmura wskazywała skalę wycinania drzew na prywatnych posesjach. Apelowała, by dokonać zmiany w uproszczonym planie urządzania lasu i zablokować możliwość usunięcia wszystkich drzew na posesji. Jak mówiła, zanim nowe drzewa z nasadzenia urosną, minie wiele lat. A w tym czasie kolejne pokolenie nie będzie miało czym oddychać. 03.06.2022 16:00    2
Reklama
Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić szczególną uwagę?
Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić szczególną uwagę?
Lato zbliża się wielkimi krokami. Piękna pogoda i wyższa temperatura zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi. Na ich szkodliwy wpływ narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również oczy. Dlatego dla wielu z nas niemal nieodłącznym „gadżetem” w sezonie letnim są okulary przeciwsłoneczne. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru i dlaczego nie powinniśmy decydować się na modele sprzedawane na bazarach i w supermarketach? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. 01.06.2022 17:15
Reklama
Reklama
36 LAT FIRMY RODZINNEJ ANRO
36 LAT FIRMY RODZINNEJ ANRO
(Zawiercie- Kromołów) Rocznica 36 lat działalności i bardzo ważny dla Zawiercia moment zakończenia budowy nowej hali produkcyjnej firmy ANRO w Kromołowie przy ul. Siewierskiej były najważniejszymi powodami uroczystości zorganizowanej przez właścicieli firmy 24 czerwca 2021. W nowej hali gościom i zgromadzonym pracownikom ANRO przypomniano najważniejsze wydarzenia w historii firmy, która zaczęła działalność jako pracownia sitodruku 36 lat temu, gdy Anna Rotarska podjęła odważną decyzję o pójściu „na swoje” odchodząc z Fabryki Opakowań Blaszanych w Zawierciu. Korzystając z zaproszenia na uroczystość 36 lecia firmy i zakończenia najważniejszej dla ANRO inwestycji, czyli budowy nowej hali produkcyjnej przy ul. Siewierskiej zastanawiałem się co wiem -jako dziennikarz- o ANRO, z czym się może kojarzyć? I wtedy uświadomiłem sobie, że prawie nie ma w Polsce, a jak się dowiedziałem, również w wielu innych krajach, tabliczki informacyjnej np. o drodze ewakuacyjnej, położeniu gaśnicy, wszelkich informacji i oznaczeń w biurach i firmach, żeby w rogu nie było logo firmy ANRO świadczącego o tym, że tabliczka została wyprodukowana w Zawierciu, w dzielnicy Kromołów, w firmie ANRO! 27.05.2022 17:35
Reklama
Reklama
Reklama
BONOWICE: CZY SZKODLIWE CHEMIKALIA ZANIECZYSZCZAJĄ RZEKĘ PILICĘ?
BONOWICE: CZY SZKODLIWE CHEMIKALIA ZANIECZYSZCZAJĄ RZEKĘ PILICĘ?
(gm. Szczekociny) Mieszkańcy Bonowic, wioski liczącej 300 mieszkańców w gminie Szczekociny są przerażeni tym, co odkryli niedawno docierając do decyzji Burmistrza MiG Szczekociny Jacka Lipy nakazującej usunięcie odpadów, zakopanych na działkach w ich wsi. Kilka lat wcześniej coś słyszeli, o podejrzeniu zakopywania odpadów, różnych chemikaliów na działkach należących do Renaty Wasik-Mejer i Artura Mejera w Bonowicach, ale ponieważ gmina nie informowała o żadnym zagrożeniu, sądzili, że to fałszywy alarm. Teraz dowiadują się, że burmistrz Lipa od 2018 roku jak jest burmistrzem wiedział o odpadach zakopanych w Bonowicach. Ale dopiero w kwietniu 2021 burmistrz podjął jakiekolwiek działania, dopiero na wezwanie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która -jak się okazało- już od dawna prowadzi śledztwo dotyczące mafii śmieciowej. Jeden z tropów doprowadził śledczych do działek w Bonowicach. 27.05.2022 17:25    2
Reklama
Są metody na papierosowego potwora
Są metody na papierosowego potwora
Palenie papierosów demoluje zdrowie Polaków. Nie pomagają apele i podwyżka akcyzy. Liczba palaczy nie maleje. Kraje zachodnie sięgają po metody redukcji szkód związanych z paleniem. Jeżeli Polacy nie potrafią rzucić, to może czas wykorzystać nowe technologie ograniczenia skutków palenia? 31 maja to Światowy Dzień Bez Papierosa. 27.05.2022 16:49    1
Reklama
Chińczycy przejęli ODLEWNIĘ. Szansa czy zagrożenie dla Zawiercia?
Chińczycy przejęli ODLEWNIĘ. Szansa czy zagrożenie dla Zawiercia?
Chińska firma MeideGroup przejęła Odlewnię Zawiercie SA. Można to wyczytać z profilu społecznościowego firmy: „29 kwietnia 2022 roku w Warszawie odbyła się Ceremonia Podpisania Transakcji Biznesowej Nabycia przez Meide Group Polski Odlewnia Zawiercie Inc”. Pan Chang Cheng, wiceprzewodniczący Meide Group i pan Rafel salsky, akcjonariusz polskiej firmy Odlewnia Zawiercie, podpisali transakcję i ogłosili, że Polska firma Odlewnia Zawiercie oficjalnie dołączyła do Meide Group.” (pisownia oryginalna). Czas pokaże jakie są plany nowego właściciela. To, co najbardziej interesuje zawiercian, to czy nowy właściciel zamierza rozwijać zakład, czy odwrotnie: chodziło tylko o przejęcie znanej marki ze 130 letnią tradycją i dostęp do rynków UE? 26.05.2022 12:05    1
Reklama
Reklama
PRZERAŻAJĄCE JAK ZAŚMIECAMY JURĘ!
PRZERAŻAJĄCE JAK ZAŚMIECAMY JURĘ!
Z apelem do Starosty Powiatu Zawierciańskiego, radnych, prezydenta Zawiercia zwrócił się znany w Zawierciu przedsiębiorca założyciel firmy ANRO Stefan Rotarski wstrząśnięty tym, co zobaczył na trasie swojej wycieczki rowerowej. Swój apel przesłał do nas, załączając zdjęcia. Prawie każdy z nas w czasie majówki, korzystając z pięknej pogody wybrał się gdzieś na Jurę. Obraz wielu miejsc zaśmieconych główne przez nas, mieszkańców tych okolic jest bardzo przygnębiający. Czasem znajdą się odpady zostawione przez turystów, ale ci też nie biorą się z kosmosu, tylko często pochodzą z Zawiercia, Myszkowa, Dąbrowy Górniczej, czy Sosnowca. Ale większość śmieci jakie widzimy w lasach, na polach, przy szlakach rowerowych i pieszych do śmieci nasze, miejscowe. Odpadów z remontu, części samochodowych, starych mebli nikt ze Szczecina tu nie targał! 26.05.2022 07:00
Reklama
Reklama
Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
Komisja Specjalna ds. Walki z Rakiem Parlamentu Europejskiego (BECA) wyznaczyła główne cele wojny z nowotworami w Europie w zakresie profilaktyki, badań przesiewowych, równego dostępu do opieki medycznej i wsparcia dla pacjentów. Pierwszy raz w historii instytucja europejska formalnie uznała też rolę wapowania (używania e-papierosów) w pomocy w rzuceniu palenia. To kolejny mocny głos w sprawie uznania e-papierosów za element walki z nałogiem palenia, szczególnie istotny w kontekście obchodzonego 30 maja World Vape Day, czyli Światowego Dnia Vapingu. 23.05.2022 15:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama