Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 10:19
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
PiS próbuje odzyskać powiat. Próba odwołania Kępskiego w piątek
PiS próbuje odzyskać powiat. Próba odwołania Kępskiego w piątek
Rafał Kępki reprezentujący opozycję w Radzie Powiatu Myszkowskiego został wybrany na Przewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie 27 lipca 2023. Zwycięstwo opozycji w głosowaniu było możliwe dzięki temu, że PiS na sesji nie miał jednego radnego. Co prawda mówiło się o narastających w PiS wewnętrznych konfliktach i podziałach, ale partia faszystowska zwarła szeregi i grupa radnych PiS złożyła wniosek o sesję nadzwyczajną. Jej jedyny punkt to odwołanie Przewodniczącego Kępskiego i powołanie z powrotem „swojego” przewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie. 09.08.2023 21:59
Reklama
Reklama
ZAWIERCIAŃSKA AFERA ŚMIECIOWA. OBECNY PREZES ZGK TŁUMACZY SIĘ ZA POPRZEDNIKA
ZAWIERCIAŃSKA AFERA ŚMIECIOWA. OBECNY PREZES ZGK TŁUMACZY SIĘ ZA POPRZEDNIKA
W ostatni dzień maja obradowała Rada Miasta Zawiercie. Tradycyjnie bez prezydenta miasta, który porzucił swoich pracowników. Za niego tłumaczyła się w wiceprezydentka Justyna Miszczyk. Radni chcieli też wyjaśnień do miejskiego kierownika od propagandy Patryka Drabka, ale ten też by nieuchwytny. Kilka godzin trwała dyskusja nad sprawozdaniem co robi Prezydent Zawiercia. I głównie radni wskazywali na problem, że ich zdaniem Łukasz Konarski ciągle kłamie lub manipuluje faktami. Na przykład, że ZGK Zawiercie dostało ogromną dotację na budowę sortowni odpadów. Zaprzeczył temu obecny Prezes ZGK Zawiercie Jarosław Mazur, który długo tłumaczył się radnym z sytuacji gminnej spółki. Choć trzeba przyznać, że okres działalności gminnej spółki zajmującej się odpadami, określany nie inaczej jak „afera” to okres gdy prezesem ZGK był Krzysztof Tomczak. Prezes powiązany m.in. ze spółką Zaolszany pojawił się w wkrótce po wygranych przez Łukasza Konarskiego wyborach w 2018 roku. Z nazwiskiem Tomczaka łączone są transfery ogromnych pieniędzy z ZGK do innych firm. W skrócie, zarzut jest taki, że ZGK przyjmowało śmieci, ale zarabiały głównie podmioty powiązane z Tomczakiem. Wysypisko, które miało wystarczyć na co najmniej jeszcze 15 lat, prezes Krzysztof Tomczak zapełnił w 3 lata. A teraz ZGK zaciąga ogromne kredyty na powiększenie wysypiska. Radni zarzucają Prezydentowi Zawiercia, że jest odpowiedzialny za tę aferę, którą bada prokuratura. 08.08.2023 07:20
Reklama
Reklama
Reklama
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI JUŻ NA NIEDZIAŁKOWSKIEGO. WCZEŚNIEJ PIS TU PRZYCHODNIĘ ZDROWIA ZLIKWIDOWAŁ
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI JUŻ NA NIEDZIAŁKOWSKIEGO. WCZEŚNIEJ PIS TU PRZYCHODNIĘ ZDROWIA ZLIKWIDOWAŁ
Od kilku dni Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu działa w nowym miejscu, przy ulicy Niedziałkowskiego 15. Tłumaczono podczas otwarcia 4 lipca, że to centralne położenie w Zawierciu (obok Cechu Rzemiosł) jest dogodne komunikacyjnie dla petentów, a część z nich przychodzi przecież pieszo lub dociera komunikacją miejską. Ale wcześniej była tu przychodnia zdrowia, którą PiS uparł się zlikwidować. Chorzy też mieli blisko. Nasza redakcja próbowała tę likwidację przychodni zablokować, wskazując że uchwała o likwidacji przychodni podjęta przez radnych jest nieważna z mocy prawa, gdyż mandaty radnych wygasły w styczniu 2019 roku. Ale dalej rządzą, coś uchwalają. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie uznał, że pacjent przychodni, w niej zarejestrowany ma interes prawny do skarżenia uchwały i skargę odrzucił bez jej merytorycznego rozpoznania. 07.08.2023 07:42
Reklama
OPOZYCJA Z KĘPSKIM NA CZELE OGRAŁA PIS W POWIECIE
OPOZYCJA Z KĘPSKIM NA CZELE OGRAŁA PIS W POWIECIE
Rafał Kępski, radny Lewicy został w czwartek 27 lipca wybrany na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie. PiS traci władzę? Wizerunkowo to wielki cios dla Prawa i Sprawiedliwości, kiedy opozycja (PO, Lewica, PSL, Przyszłość) zdobywa większość w radzie powiatu i najważniejsze stanowisko w Radzie. Opozycji pomogło szczęście, gdyż pierwszą przeszkodą było wprowadzenie wyboru przewodniczącego do porządku obrad. PiS chciał to zablokować, tłumacząc, że nie mają jednego radnego. A później w głosowaniu pomylił się Wiceprzewodniczący Rady Powiatu z PiS Janusz Romaniuk, który choć podnosił rękę, że jest przeciw, to wcisnął „za”. Podobnie radna Jadwiga Skalec, która trzymając się tego, jakie ma barwy klubowe (jest radną Platformy Obywatelskiej), powinna być „za”, ale twierdzi, że też się pomyliła. Coraz bardziej izolowana za swoją polityczną nieuczciwość Skalec raczej na pewno w głosowaniu nie zagłosowała za swoim kolegą z opozycji. Jak więc wygrał Rafał Kępski? 30.07.2023 12:49
Reklama
Reklama
OPOZYCJA WZMOCNIONA! LEON OKRASKA RADNYM POWIATOWYM
OPOZYCJA WZMOCNIONA! LEON OKRASKA RADNYM POWIATOWYM
Leon Okraska 10 lipca złożył ślubowanie i został radnym Rady Powiatu Myszkowskiego. W radzie powiatu Okraska zastąpił Wojciecha Pichetę, którego mandat wygasł z mocy prawa, w związku z prawomocnym skazaniem za szereg przestępstw. Choć początkowo trwały spekulacje i „podchody”, z kim, czyli czy z grupą trzymającą władzę czy z demokratyczną opozycją zwiąże się nowy radny, po pierwszej sesji z udziałem radnego Okraski, wszystko jest oczywiste. Leon Okraska usiadł pomiędzy Anną Socha-Korendą z PSL i Dariuszem Laseckim z Platformy Obywatelskiej. Nowy radny wzmocnił więc opozycję demokratyczną. 28.07.2023 19:52
Reklama
Reklama
Reklama
BASEN W Ż-L ZOSTAJE W GMINIE? RADNI ZREZYGNOWALI Z PRZEKAZANIA KĄPIELISKA STAROŚCIE. ALE PRÓBUJĄ ZNOWU. DZIŚ O 15 TO ZROBIĄ?
BASEN W Ż-L ZOSTAJE W GMINIE? RADNI ZREZYGNOWALI Z PRZEKAZANIA KĄPIELISKA STAROŚCIE. ALE PRÓBUJĄ ZNOWU. DZIŚ O 15 TO ZROBIĄ?
„Niemoralna propozycja? Radni jutro zdecydują czy oddać gratis basen w Żarkach Letnisko” -artykuł z takim tytułem opublikowaliśmy na portalu gazetamyszkowska.pl W jeden dzień tekst przeczytało ponad 1000 osób, a informacja o artykule na redakcyjnym FB miała 4791 wyświetleń i 1045 aktywności. W tekście piszemy, że radni Rady Gminy Poraj w środę 12 lipca o 12:00 będą głosować, czy basen i cały jego teren w Żarkach Letnisko oddać gratis Powiatowi Myszkowskiemu. W artykule wskazaliśmy na zagrożenia takiej decyzji i możliwe skutki, a nawet absurdalność pomysłu. Sesja opóźniła się o pół godziny, a jak zaczęła to w 5 minut radni, bez słowa dyskusji, zdecydowali, że z planów oddania basenu powiatowi rezygnują. Okazało się, że "na razie" gdyż ogłoszono nową sesję, a poniedziałek 17 lipca godzina 15:00 Widać sporą determinację radnych, żeby po cichu basenu się pozbyć! 17.07.2023 14:24
Reklama
Marsz 4 czerwca w dzisiejszym Kurierze
Marsz 4 czerwca w dzisiejszym Kurierze
W dzisiejszym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego cały artykuł, nasza relacja z Marszu 4 czerwca, w którym wzięła udział ogromna liczba mieszkańców Zawiercia i okolic. 09.06.2023 10:13    2
Reklama
PIS MOŻE UTRACIĆ WŁADZĘ! PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU PRAWOWOMOCNIE SKAZANY. DWA DNI PO MARSZU WOLNOŚCI!
PIS MOŻE UTRACIĆ WŁADZĘ! PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU PRAWOWOMOCNIE SKAZANY. DWA DNI PO MARSZU WOLNOŚCI!
Sąd Okręgowy w Częstochowie wyrokiem z 6 czerwca 2023 utrzymał w całości wyrok skazujący dla Wojciecha Pichety, radnego Rady Powiatu Myszkowskiego, do niedawna Naczelnego Lekarza Szpitala w Myszkowie. To oznacza, że Picheta z dniem dzisiejszym traci mandat radnego powiatowego. Informacja o wygaśnięciu mandatu musi być niezwłocznie przekazana przez Sąd do wojewody, komisarza wyborczego i do.. przewodniczącego rady. Czyli do Wojciecha Pichety. Za Pichetę do Rady Powiatu Myszkowskiego, na rok przed wyborami samorządowymi może wejść Leon Okraska, były burmistrz Myszkowa, radny powiatu i były starosta myszkowski. 06.06.2023 14:14    1
Reklama
Reklama
Z MYSZKOWA I ZAWIERCIA PONAD 300 OSÓB NA MARSZU WOLNOŚCI!
Masz 4 czerwca:
Z MYSZKOWA I ZAWIERCIA PONAD 300 OSÓB NA MARSZU WOLNOŚCI!
Kilka autokarów wyjechało z Myszkowa i Zawiercia na Marsz Wolności 4 czerwca 2023 w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989r w których Polacy bez rozlewu krwi odsunęli komunistów od władzy. Tamte wybory doprowadziły do powstania pierwszego niekomunistycznego rządu z Premierem Tadeuszem Mazowieckim. Historia Polski od tamtego dnia do okres niebywałego rozwoju, wejście do NATO i Unii Europejskiej. Od 7 lat rządząca w Polsce nacjonalistyczno- populistyczna prawica próbuje Polkom i Polakom te osiągnięcia zohydzić. Dlatego, z bardzo różnych powodów, ale na wezwanie Donalda Tuska postanowili wyjść na ulice Warszawy. Początkowo marsz liczył na 200 tysięcy uczestników, ale w życie weszła ustawa „LEX TUSK” co zjednoczyło całą opozycję i wyciągnęło do Warszawy kolejne tysiące ludzi. Wg. TVP więcej niż 150 tysięcy, a pisowska szczujnia marsz nazwa „porażką Tuska”. Ale rzeczywistości nie da się wymazać. Te pół miliona ludzi które było na marszu wróciło do domów w całej Polsce i opowiada o atmosferze, poczuciu siły ogromnej masy ludzi. 500 tysięcy? Trochę mniej, a może 600 tysięcy było na Marszu 4 CZERWCA. Nie ma to większego znaczenia. Kto był, widział nieprzebrane tłumy. A było ponad 200 osób z Zawiercia i okolic. Niecałe 100 z Myszkowa, Poraja, Żarek. 05.06.2023 12:42    1
Reklama
Reklama
CO ROBICIE 4 CZERWCA?
CO ROBICIE 4 CZERWCA?
To jedno z częstych pytań jakie można usłyszeć w ostatnich tygodniach. I coraz częściej odpowiedź pada: JESTEŚMY W WARSZAWIE! Donald Tusk jako jeden z liderów opozycji demokratycznej, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, największej partii opozycyjnej, wezwał Polki i Polaków do wielkiego marszu w obronie demokracji, wolności, w tym również wolności słowa, w czasach, gdy Polska pod rządami prawicy pogrąża się w mrokach autorytaryzmu. Tusk wezwał do marszu popełniając dużą niezręczność, gdyż nie skonsultował pomysłu z liderami innych partii opozycyjnych. Niektórzy, jak Włodzimierz Czarzasty lider Lewicy powiedzieli, że będą w Warszawie, bo liczy się cel i jedność opozycji. Inni jak liderzy PSL i Polska 2050 mówili, że raczej rocznicę Wyborów Czerwcowych, wyborów z 4.06.1989r., które wygrane wtedy przez Komitety Obywatelskie, będą świętować w innych miejscach i w inny sposób. Ale nastrój i sytuacja się zmienia. PiS uchwalił „LEX Tusk”, służalczy prezydent ustawę podpisał ustawę i coraz więcej opozycjonistów zmienia zdanie i mówi, że jednak będą w Warszawie. 03.06.2023 14:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama