Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 06:51
Przeczytaj!
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
Pałac we Włodowicach. 500 tysięcy na zabezpieczenie ruin
Pałac we Włodowicach. 500 tysięcy na zabezpieczenie ruin
Wielu z nas kojarzy Włodowice z XVII-wiecznym pałacem, po którym dawnej świetności została ruina, posiadająca jednak w sobie niezwykle urokliwy charakter. Teraz pałac zostanie otoczony opieką, a to za sprawą pozyskania prawie 0,5 mln zł dofinansowania na jego prace konserwatorskie. Tę sprawę poruszył na XLV Sesji Rady Miejskiej (13 października) we Włodowicach burmistrz miasta, Adam Szmukier. Za tę kwotę nie należy się spodziewać odbudowy pałacu, która wymagałaby na nakładów w kwocie co najmniej kilkunastu milionów złotych. 0,5 mln zostanie przeznaczone na prace zabezpieczające pałac przed dalszą degradacją. Pałac to dziś tylko mury zewnętrzne bez stropów i dachu. Co jeszcze dzieje się w gminie? 25.11.2023 06:44    1
Reklama
Reklama
FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra Mazanek
FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra Mazanek
We wtorek 21 listopada przed Sądem Okręgowym w Warszawie rusza proces w którym Prawo i Sprawiedliwość pozywa dziennikarza Gazety Myszkowskiej za sformułowanie „partia faszystowska zwiera szeregi” w tekście, który ukazał się na portalu gazetamyszkowska.pl w sierpniu 2023. Chodziło o lokalne rozgrywki wśród radnych powiatowych. W artykule wyjaśniliśmy dlaczego zdaniem autora nie tylko możliwe, ale również wskazane jest używanie wobec PiS określenia „partia faszystowska”. Rolą dziennikarzy jest ostrzegać o zagrożeniach. A tendencje faszystowskie w PiS są oczywiste. Ale partia chce zabronić dyskusji na ten temat. W pozwie, który w warszawskim sądzie, gdzie rok, nawet dwa lata, czeka się na rozpoczęcie procesu cywilnego datowany na 22.09.2023 (data pisma procesowego) już 2 X 2023 mamy wylosowany skład sędziowski. W tym dniu Sąd wysyła nam odpis pozwu, który trafia do redakcji 5.10.2023. A na 21.11.23 Sąd Okręgowy w Warszawie już wyznacza termin rozprawy! 19.11.2023 17:32    2
Reklama
Reklama
Reklama
Profesor Aleksander Cieśliński: pozew Prawa i Sprawiedliwości wykazuje elementarne braki wiedzy historycznej
Profesor Aleksander Cieśliński: pozew Prawa i Sprawiedliwości wykazuje elementarne braki wiedzy historycznej
Wydawca i dziennikarz Gazety Myszkowskiej otrzymał od partii Prawo i Sprawiedliwość 5-10-2023r (pozew datowany na 22.09.2023, do nas już wysłany ekspresowo przez Sąd Okręgowy w Warszawie, z terminem rozprawy wyznaczonym już na 21-11.2023) pozew o naruszenie dóbr osobistych. Partię Jarosława Kaczyńskiego zabolało sformułowanie: "partia faszystowska zwiera szeregi". Po upublicznieniu przez nas treści pozwu, oraz publikacjach innych mediów na ten temat odezwało się do nas sporo osób, organizacji, naukowców, w tym profesorowie prawa, socjologii, psychologii, chętni do udzielenia nam wsparcia merytorycznego w tym procesie. 19.11.2023 16:59
Reklama
Stowarzyszenie Gazet Lokalnych: Władza chce założyć knebel Gazecie Myszkowskiej i jej naczelnemu Jarosławowi Mazankowi
Stowarzyszenie Gazet Lokalnych: Władza chce założyć knebel Gazecie Myszkowskiej i jej naczelnemu Jarosławowi Mazankowi
Stowarzyszenie Gazet Lokalnych protestuje przeciw kolejnej próbie ograniczenia debaty publicznej na poziomie lokalnym. Używając narzędzi sądowych, prawników, w trybie przyspieszonym, partia Prawo i Sprawiedliwość chce ukarać dziennikarza za wyrażenie opinii. Pełnomocnictwo podpisał Jarosław Kaczyński. 19.11.2023 16:16    1
Reklama
Reklama
Burmistrz Poręby sprzeciwia się darmowej komunikacji miejskiej
Burmistrz Poręby sprzeciwia się darmowej komunikacji miejskiej
Decyzja prezydenta Zawiercia o wprowadzeniu bezpłatnego przewozu ludzi jest działaniem nieroztropnym, rujnującym budżet gmin - stwierdził podczas Sesji Rady Miasta w Porębie (30 października) burmistrz Ryszard Spyra. Na sesji nie obyło się również bez poruszenia palącego problemu złego stanu dróg w mieście, sytuacji w MPWiK, a także niewypłaconego zasiłku socjalnego dla seniorów, byłych urzędników. LVII Sesja w Porębie rozpoczęła się jednak od bardziej pozytywnych informacji… 15.11.2023 07:45
Reklama
Reklama
Reklama
JAK WYBORCY W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM GŁOSOWALI NA „SWOICH”?
JAK WYBORCY W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM GŁOSOWALI NA „SWOICH”?
W wyborach parlamentarnych 15 X 2023 żaden kandydat związany z powiatem zawierciańskim nie został posłem/posłanką. Co więcej, jedyna posłanka obecnej kadencji z PiS, z Zawiercie nie zdobyła mandatu. Ale mieliśmy kandydatów we wszystkich liczących się partiach. Jak wypadli w wyborach? 14.11.2023 07:26
Reklama
JAK WYBORCY W POWIECIE MYSZKOWSKIM GŁOSOWALI NA „SWOICH”?
JAK WYBORCY W POWIECIE MYSZKOWSKIM GŁOSOWALI NA „SWOICH”?
W wyborach parlamentarnych 15 X 2023 żaden kandydat związany z powiatem myszkowskim nie został posłem/posłanką. Co więcej, jedyna poseł wywodzący się z naszego terenu, Mariusz Trepka z PiS, nie uzyskał mandatu. PiS stracił jeden mandat poselski w powiecie myszkowskim. Identyczna sytuacja wystąpiła w powiecie zawierciańskim, gdzie mandatu poselskiego nie zdobyła Danuta Nowicka, posłanka obecnej kadencji. W sąsiadujących okręgach 28 (z powiatem myszkowskim) i 32 (zawierciańsko-zagłębiowski) PiS stracił po jednym mandacie poselskim. Ale mieliśmy kandydatów we wszystkich liczących się partiach. Jak wypadli w wyborach? 12.11.2023 12:20    1
Reklama
Bastiony PiS? To już przeszłość!
Bastiony PiS? To już przeszłość!
Okręg wyborczy 28 w wyborach do Sejmu to powiaty myszkowski, kłobucki, lubliniecki i Częstochowa. W roku 2019 Prawo i Sprawiedliwość zdobyło tu 44,28% głosów. A teraz „tylko” 36,35%. To wystarczyło, by PiS zdobył o 1 mandat poselski mniej. I tak wodząc palcem po mapie: tu jeden poseł mniej, tam dwóch i jest suma, że PiS przegrywa wybory, tworząc największy klub 194 posłów, ale bez szans na utworzenie rządu. To efekt wojny PiS z resztą świata, która okazała się wyraźnie większa, choć zróżnicowana, stworzona z 3 ugrupowań, większości koalicyjnych. 12.11.2023 12:01
Reklama
Reklama
Jak wypadli „nasi” kandydaci do Sejmu?
Jak wypadli „nasi” kandydaci do Sejmu?
Powiat Zawierciański, gminy tworzące powiat od Szczekocin do Poręby, w wyborach to część okręgu 32 razem z powiatem będzińskim i miastami Jaworzno, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec. Posłami z okręgu 32 są więc zwykle politycy z tych większych miast. W historii, trzy razy mieliśmy posłów z Zawiercia: Piotra Van der Cogena, który wypłyną na tworzonej przez siebie Jurajskiej Grupie GOPR, Annę Nemś, posłankę z Zawiercia, z Koalicji Obywatelskiej. Ta jednak w tym roku nie startowała w wyborach do Sejmu, choć w poprzednich, w roku 2019 zdobyła 12749 głosów. Traci mandat poselski zawiercianka Danuta Nowicka z PiS. 11.11.2023 20:24
Reklama
Reklama
PRZEBUDOWA DOMU KULTURY: BUDYNEK ROZGRZEBANY  A RADNI SIĘ DROCZĄ
PRZEBUDOWA DOMU KULTURY: BUDYNEK ROZGRZEBANY A RADNI SIĘ DROCZĄ
Trwa kolejny i najdroższy etap przebudowy MDK w Myszkowie. W poprzednich latach budynek zmienił się z wewnątrz, modernizację przeszły galerie i pracownie na piętrze. Od maja br trwają prace rozbiórkowe na parterze, a całkowicie przebudowana i zmodernizowana ma być sala widowiskowa. Całość przebudowy, która zakończyć ma się w przyszłym roku miała kosztować 10,5 mln zł. Budynek wybudowany na przełomie lat 60 i 70 XX wielu jak się okazało kryje wiele niespodzianek, jak w PRL radzono sobie albo z brakiem materiałów budowlanych. A może jak w komediach Stanisława Barei, cegły i cenny cement stały się elementem konstrukcyjnym innych willi w okolicach Myszkowa? W każdym razie wykonawca ostatniego, najważniejszego etapu modernizacji budynku odkrył wszystkie niespodzianki, podliczył i wyszło ponad 700 tysięcy wartości robót budowlanych. Miasto albo dołoży, albo budowa staje. A radni Myszkowa zastanawiają się, nie tyle nad koniecznością robót, tylko… czy burmistrz Włodzimierz Żak ich lubi. Nie lubi. oni nie lubią jego. A przepychanka kto komu robi na złość, trwała na sesji nadzwyczajnej ponad godzinę 19 X. 10.11.2023 14:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama