Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 21:43
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
Stare mury w nowej odsłonie. Top 7 najciekawszych rewitalizacji w Polsce
Stare mury w nowej odsłonie. Top 7 najciekawszych rewitalizacji w Polsce
Tegoroczne wakacje pokazują, że Polacy na nowo odkryli uroki wypoczywania w kraju. W czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele zagranicznych kierunków jest niedostępnych lub ryzykownych, masowo zapełniliśmy bałtyckie plaże, mazurskie jeziora i górskie szlaki. W kontekście podróżowania warto jednak zwrócić uwagę na zabytkowe lub historyczne miejsca, które w ostatnich latach przeszły niesamowitą metamorfozę. 02.02.2021 15:24
Reklama
Reklama
MŁODZIEŻ NA WSI BIERZE SPRAWY W SWOJE RĘCE
MŁODZIEŻ NA WSI BIERZE SPRAWY W SWOJE RĘCE
Młoda dziewczyna idzie do szkoły. Po drodze mija pusty budynek. Kiedyś była w nim świetlica. Pojawia się myśl: „A gdyby tak założyć w nim klub miłośników planszówek?”. Tak rodzą się pomysły na pierwsze działania społeczne młodzieży, które Fundacja Wspomagania Wsi wspiera w ramach programu Pole Działania. 01.02.2021 15:17
Reklama
Reklama
Reklama
KOLEJNE SUKCESY PORĘBSKICH ZESPOŁÓW WOKALNYCH
KOLEJNE SUKCESY PORĘBSKICH ZESPOŁÓW WOKALNYCH
(Poręba) W ostatnich dwóch miesiącach (grudzień ‘20r. i styczeń ‘21r.) w różnych częściach Polski organizowano Festiwale Kolęd i Pastorałek. Konkursy te miały zasięg nie tylko krajowy, ale też międzynarodowy. Ze względu na trwającą pandemię i obowiązujące obostrzenia, festiwale odbywały się on-line. Zespoły z Poręby, biorące udział w wokalnych zmaganiach, nagrywały wykonywane przez siebie utwory w formie video. Nagrania wysyłane były na różne festiwale. 30.01.2021 15:08
Reklama
FINAŁ WOŚP W CIENIU PANDEMII
FINAŁ WOŚP W CIENIU PANDEMII
(Zawiercie) Choć koronawirus od blisko roku ma niebagatelny wpływ na naszą codzienność i zniweczył wiele planów, to nie przeszkodził w organizacji kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ogólnopolska zbiórka pieniędzy na sprzęt medyczny odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 31 stycznia. Orkiestra zagra po raz 29., a wraz z nią wiele gmin z terenu powiatu zawierciańskiego. Jak będzie wyglądała organizacji Finału w Zawierciu w reżimie sanitarnym? 29.01.2021 12:58    1
Reklama
Reklama
MIĘDZYNARODOWE OSIĄGNIĘCIA WYKONAWCÓW Z PORĘBY I ŁAZ
MIĘDZYNARODOWE OSIĄGNIĘCIA WYKONAWCÓW Z PORĘBY I ŁAZ
Zakończył się XXVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Tegoroczna edycja została przeprowadzona w formie on-line. Do 27 edycji Festiwalu wypłynęło ponad 1000 zgłoszeń w formie plików wideo, zarówno z Polski jak i Europy. Przesłuchania finałowe odbyły się w dniach 7-9 stycznia 2021r. W gronie laureatów znaleźli się wykonawcy z powiatu zawierciańskiego. 27.01.2021 12:58
Reklama
Reklama
Reklama
Mniejsza liczba występujących i pusta widownia: XXIV HERODY ZA NAMI
Mniejsza liczba występujących i pusta widownia: XXIV HERODY ZA NAMI
(Niegowa) Dwa zespoły z Niegowy zostały wyróżnione w tegorocznej edycji Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych HERODY 2021. Choć festiwal udało się zorganizować, to odbywał się on bez udziału publiczności. 26.01.2021 17:53
Reklama
Myszkowianka w ćwierćfinale Miss Polski
Myszkowianka w ćwierćfinale Miss Polski
Maja Sychowicz z Myszkowa doszła do ćwierćfinału w wyborach Miss Polski 2020. 20 stycznia 2020 Maja zdobyła tytuł Miss Jury Krakowsko-Częstochowskiej Nastolatek podczas finałów w Koziegłowach. 22.01.2021 12:55
Reklama
ELŻBIETA JATULEWICZ W THE VOICE SENIOR
ELŻBIETA JATULEWICZ W THE VOICE SENIOR
(Żarki Letnisko, gm. Poraj) W jednym z ostatnich odcinków programu The Voice Senior emitowanego w ogólnopolskiej stacji telewizyjnej, mogliśmy obejrzeć występ mieszkającej w Żarkach Letnisku Elżbiety Jatulewicz. To uzdolniona pedagog, która przez lata odkrywała młode talenty, wspierając też muzyczny rozwój dzieci i młodzieży. Śpiewa w zespole Szalona Piątka Plus, działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju. Wielokrotnie nagradzana za sukcesy, jakie odnosiły zespoły, które prowadziła. Pani Elżbieta przeszła do kolejnego etapu programu i dołączyła do drużyny Alicji Majewskiej. 15.01.2021 13:32
Reklama
Reklama
Setne urodziny mieszkanki Mysłowa
Setne urodziny mieszkanki Mysłowa
Pani Józefa Zimna obchodziła 23 grudnia 2020 r. setne urodziny. Mieszkankę Mysłowa odwiedził w domu: Jacek Ślęczka-  Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Dariusz Stuła - Wiceprzewodniczący Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Agnieszka Kłys - Dyrektor Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koziegłowach i Marcin Kwoka - Sołtys Mysłowa. Burmistrz i pozostali goście złożyli jubilatce gratulacje i życzyli wielu kolejnych lat w dobrym zdrowiu. Przekazali także kwiaty i okolicznościowy prezent. 08.01.2021 17:36
Reklama
Reklama
COVID SZANSĄ NA ROZWÓJ TEATRÓW
COVID SZANSĄ NA ROZWÓJ TEATRÓW
Zgodnie z obostrzeniami, teatry w Polsce pozostają zamknięte - od 7 listopada – i dlatego – w większości - proponują streamigi swoich przedstawień. (Działanie to dotyczy rzecz jasna również teatrów śląskich.) Dla wszystkich tych, którzy boją się intymnego charaktery spektaklów, w wersji twarzą w twarz, jest to wyjście idealne; dla całej reszty - solidny substytut. 08.01.2021 13:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama