Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 maja 2026 08:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NOWA OGROMNA RZEŹBA W LEŚNIOWIE

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik  i bł. Euzebiusz przy wejściu do sanktuarium leśniowskiego. Sebastian Żurawski, artysta plastyk rzeźbił tuż przy wejściu  do sanktuarium Matki Boskiej Opiekunki Rodzin w Leśniowie dwie najważniejsze postaci w historii zakonu paulinów- św. Pawła Pierwszego Pustelnika o bł. Euzebiusza. Do tworzenia rzeźby został zaproszony przez ojców paulinów.
Podziel się
Oceń

Rzeźba powstała w pniu lipy. Drzewo, rosnące przy pawilonie, w którym są sprzedawane dewocjonalia, zostało radykalnie przycięte, a właściwie ucięte. Z tyłu, płaskorzeźby, jak zaplanował rzeźbiarz, będą wyrastały gałęzie. Mieliśmy okazję zobaczyć Sebastiana Żurawskiego przy tworzeniu dzieła.  
Dla ojców i braci paulinów, Paweł z Teb jest patriarchą. Żył w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Jest patronem paulinów od XIII wieku. Na całym świecie jest około pół tysiąca paulinów. Najwięcej mieszka na Jasnej Górze, ponad stu. Przybyli tutaj z Węgier w 1382 roku, sprowadzeni przez księcia Władysława Opolczyka, jako opiekunowie obrazu Matki Boskiej. Pauliński klasztor w Leśniowie jest historycznie związany z jasnogórską ikoną. Wracający z Rusi w 1382 roku książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w modlitwie do Matki Bożej i  wytrysnęło źródło, dające początek potokowi Leśniówka. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy przy  źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł z ikoną Matki Boskiej, która jest na Jasnej Górze.
Druga postać na płaskorzeźbie, błogosławiony Euzebiusz to założyciel zakonu paulinów. W tym roku jest przypada 750. rocznica jego śmierci, bardzo uroczyście obchodzona w paulińskich klasztorach.  .Bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia,na Węgrzech.  odegrał decydującą rolę przy powstaniu i założeniu zakonu paulinów.. Tradycja zakonna o Euzebiuszu przekazała bardzo skromne wiadomości, bo źródła dotyczące początków historii zakonu, zostały na skutek najazdów tureckich zniszczone. Ustne przekazy zadecydowały o tym, że późniejsi kronikarze zakonni poświęcają swemu ojcu i mistrzowi wiele uwagi. Przyjęło się mówić, że Euzebiusz był tylko organizatorem zakonu paulinów, gdyż o jego duchowości i charakterze zadecydowali także sami pustelnicy, którzy z inspiracji Euzebiusza utworzyli wspólnotę - pierwszą społeczność eremicką.  Euzebiuszowi udało się uratować i zachować te wartości w nowym stylu życia klasztornego. j. Euzebiusz odegrał zasadniczą rolę przy tworzeniu się duchowości i charakteru zakonu paulinów. (J)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: markoTreść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: NauczycielkaTreść komentarza: A co ze szkołą była w niej kontrola? Ja jestem emerytowaną nauczycielką w szkole, w której pracowałam dyżur w szatni na przerwie pełniła jedna z Pań sprzątających (często pomagała mniejszym dzieciom ubrać się) a na korytarzu dyżurują nauczyciele. W szatniach dzieją się „różne” sytuacje. Swoją droga mam nadzieję że ta pani w Policji nie zostanie tylko będzie usunięta.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 17:47Źródło komentarza: POLICJANTKA OSKARŻONA O POBICIE UCZNIA. SPRAWA JUŻ W SĄDZIEAutor komentarza: NadiaTreść komentarza: Biedne zwierzęta,to jest miejsce bytowania rzadkich gatunków ptaków. Pięknie dbamy o ekologię,a te 259.miejsc pracy? No cóż ,nie każdy ma ambicję pracować jako robotnik czy też kasjer -sprzedawca w kolejnym supermarkecie.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 13:43Źródło komentarza: Miliard złotych dla Elemental na projekt w ZawierciuAutor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność
Reklama
Reklama