Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 09:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Zawiercie

Reklama
Jak harcerze z Zawiercia spędzali ferie
Jak harcerze z Zawiercia spędzali ferie
W zeszłym tygodniu harcerze z Hufca Ziemi Zawierciańskiej spędzali czas wspólnie na zimowisku. Podczas wspólnego tygodnia w Węgierskiej Górce jeździli na nartach, chodzili po górach i brali udział w różnych zajęciach. Podczas tych ostatnich pomagali także ekipie Scooby Doo odnaleźć spadek i odkryć porywacza. (red) 27.01.2020 22:32
Reklama
Reklama
II Wicemiss Jury to: ZAWIERCIANKAEMILIA SZYCOWSKA
II Wicemiss Jury to: ZAWIERCIANKAEMILIA SZYCOWSKA
(Koziegłowy) Tytuł II Wicemiss Jury w konkursie Miss Jury 2020 zdobyła Emilia Sycowska z Zawiercia. Konkurs Miss Jury i Miss Jury Nastolatek odbył się 20 stycznia po raz pierwszy. Rolę gospodarza przyjęła gmina Koziegłowy w powiecie myszkowskim. Mieliśmy jeszcze dwie uczestniczki konkursu z naszego regionu, również zawiercianki: w konkursie Miss Jury Nastolatek to Laura Pawlik, a w Miss Jury Paulina Gordel. 27.01.2020 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
CHCĄC POMÓC ZNAJOMEJ STRACIŁ TYSIĄC ZŁOTYCH
CHCĄC POMÓC ZNAJOMEJ STRACIŁ TYSIĄC ZŁOTYCH
Zawierciańska Policja ostrzega wszystkich mieszkańców przed oszustami działającymi na portalach społecznościowych. Podszywając się pod znajomych proszą o udostępnienie kodu BLIK. W ten sposób jeden z mieszkańców powiatu zawierciańskiego stracił przed kilkoma dniami tysiąc złotych. Odpowiedział na wiadomość znajomej, nie podejrzewając, że ktoś się pod nią podszywa. 26.01.2020 08:20
Reklama
POPULARNE KASZE ZAWIERAŁY GLIFOSAT!
POPULARNE KASZE ZAWIERAŁY GLIFOSAT!
Fundacja Konsumentów wraz z Programem FoodRentgen zbadała 10 popularnych kasz gryczanych na obecność pozostałości glifosatu. To główny składnik środków chwastobójczych, który wszyscy znamy pod nazwą Roundup. Środek chwastobójczy bardzo lubiany przez rolników, stosowany w nadmiernych ilościach może być źródłem skażenia i zatrucia żywności. Fundacja Konsumentów i FoodRentgen sprawdziły podejrzenia, że przekraczające dopuszczalne normy glifosatu mogą być obecne w produktach wydawałoby się bardzo zdrowych jak kasza gryczana. Wyniki badań potwierdziły podejrzenia. W wielu kaszach gryczanych popularnych marek poziom glifosatu był przekroczony nawet 7-krotnie! Na szczęście jest i dobra wiadomość: kasze gryczane oznaczone jako BIO, czy ekologiczne groźnego glifosatu nie zawierały wcale. Wśród kasz sprzedawanych przez duże sieci handlowe nie zawierała glifosatu kasza gryczana z Auchan i Carrefour. Niewielkie ilości szkodliwej substancji, ale jeszcze nie przekraczające dopuszczalnej ilości 0,1 mg/kg kaszy stwierdzono w kaszy gryczanej znanej firmy Kupiec. Cztery kasze, w tym dwie tzw. BIO i dwie z sieciówek nie zawierały glifosatów wcale. Kompromitacją jest za to kasza z Kuchni Lidla, w której dopuszczalna zawartość glifosatu była przekroczona ponad 3 razy! 26.01.2020 08:20
Reklama
Reklama
ROZPRAWA O PRZYSZŁOŚCI POWIATU 5 LUTEGO
ROZPRAWA O PRZYSZŁOŚCI POWIATU 5 LUTEGO
(Gliwice) Na 5 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyznaczył termin rozpoznania skargi byłej dyrektorki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. Skarga dotyczy uchwały Zarządu Powiatu Zawierciańskiego podjętej 31 stycznia 2019, w wyniku której Anna Paruzel- Zając została odwołana ze stanowiska. W kolejnej uchwale Zarząd Powiatu na jej miejsce powołał Bożenę Gwizdek. Odwołana dyr. PPP wskazuje w skardze do WSA, że odwołujący ją ze stanowiska Zarząd Powiatu w dniu podejmowania uchwały działał w nieuprawnionym, nieistniejącym składzie. To spór, który opisujemy w Kurierze Zawierciańskim od maja 2019, kiedy wykryliśmy i powiadomiliśmy o tym Wojewodę Śląskiego, że w działaniu Rady Powiatu Zawierciańskiego doszło do rażącego złamania prawa, skutkującego rozwiązaniem Rady Powiatu z mocy prawa. Opisywaliśmy identyczny przypadek Powiatu Koneckiego, gdzie Wojewoda Świętokrzyska wydała zarządzenie o rozwiązaniu powiatu. Choć w Zawierciu sytuacja prawnie jest identyczna, Wojewoda Śląski stosownej decyzji nie wydaje. 25.01.2020 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
ORKIESTRA ZŁAPAŁA WIATR W ŻAGLE
ORKIESTRA ZŁAPAŁA WIATR W ŻAGLE
(powiat zawierciański) Podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano pieniądze na urządzenia dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Celem, który przyświecał wszystkim zaangażowanym w organizację Finału i wspierającym coroczną zbiórkę były najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w medycynie zabiegowej. Sztaby w powiecie zawierciańskim dołożyły wszelkich starań, by niedzielny Finał przyciągnął jak najwięcej mieszkańców. W sumie w całym powiecie zebrano ponad 269 tysięcy złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie szczodrość mieszkańców, wsparcie sponsorów, zaangażowanie wolontariuszy i ogromna praca osób organizujących Finał. 24.01.2020 08:20
Reklama
JEST AKT OSKARŻENIA W SPRAWIE HEJTERSKICH ATAKÓW NA BYŁEGO PREZYDENTA ZAWIERCIA
JEST AKT OSKARŻENIA W SPRAWIE HEJTERSKICH ATAKÓW NA BYŁEGO PREZYDENTA ZAWIERCIA
(Zawiercie) Witold Grim były Prezydent Zawiercia, a obecnie radny Rady Miejskiej zdecydował się złożyć prywatny akt oskarżenia przeciwko przedsiębiorcy z Zawiercia Longinowi Korosiowi. Zarzut to zniesławianie Witolda Grima na portalu zawiercianskie.pl, gdzie jako „wyborca” Longin Koroś, komentując artykuły na tym forum miał określać wtedy byłego prezydenta w sposób obelżywy. Tzw. „wyborca” pisał o Witoldzie Grimie, „ten Konus”, czy „taki cudowny zasraniec”. „Miasto Zawiercie wskazało, że mają dosyć rządów Karła”. 23.01.2020 08:20
Reklama
W UBIEGŁYM ROKU DOSZŁO DO 49 ZDARZEŃ DROGOWYCH Z UDZIAŁEM PIESZYCH
W UBIEGŁYM ROKU DOSZŁO DO 49 ZDARZEŃ DROGOWYCH Z UDZIAŁEM PIESZYCH
(powiat zawierciański) Jak co roku policjanci przypominają zarówno pieszym, jak i kierowcom o tym, jak ważne są rozwaga i ostrożność na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Szybko zapadający zmrok, opady śniegu lub deszczu mogą sprawić, że pieszy staje się niewidoczny dla kierowcy. W takich warunkach nie trudno o wypadek. Szczególną czujność powinni zachować kierujący. O swoim bezpieczeństwie nie mogą też zapominać piesi. Warto nosić odblaski, również w terenie zabudowanym. Pamiętać powinniśmy również o tym, że przejście dla pieszych nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez wcześniejszego upewnienia się, że kierowcy nas widzą i zatrzymują się, by nas przepuścić. Na początku roku zawierciańscy policjanci podsumowali sytuację na drogach w 2019 roku. Było bezpieczniej niż w roku poprzednim – odnotowano 49 zdarzeń z udziałem pieszych. Nie było ofiar śmiertelnych. 22.01.2020 08:20
Reklama
Reklama
POKŁONILI SIĘ JEZUSOWI
POKŁONILI SIĘ JEZUSOWI
(powiat zawierciański) Ulicami poszczególnych miejscowości naszego powiatu przeszły Orszaki Trzech Króli w dniu Objawienia Pańskiego. Jasełka uliczne cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Było radośnie i kolorowo. W niektórych gminach orszakom towarzyszyły występy artystyczne. 20.01.2020 08:20
Reklama
Reklama
CIĄG DALSZY KONTROWERSJI ZWIĄZANYCH ZE ZWOLNIENIEM RADNEJ
CIĄG DALSZY KONTROWERSJI ZWIĄZANYCH ZE ZWOLNIENIEM RADNEJ
(Zawiercie) 20 listopada podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu, radni 5 głosami „za” przyjęli uchwałę ws. wyrażenia zgody na zwolnienie Ewy Mićki z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Zawierciu. Pod koniec grudnia Wojewoda Śląski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność zawierciańskiej uchwały. Organ nadzoru stoi na stanowisku, że dołączone do uchwały uzasadnienie jest pozorne. Brakować ma również wyjaśnienia stanowiska, które zajęła Rada Miejska i powodów decyzji radnych. Wątpliwość Wojewody wzbudza również to, czy podjęcie uchwały zostało poprzedzone merytoryczną dyskusją. Urząd Miejski nie zgadza się z wydanym rozstrzygnięciem i prezentuje swoje stanowisko, niejako stając w obronie decyzji podjętej przez kilku radnych. Możliwe, że zawierciański magistrat zaskarży rozstrzygnięcie Wojewody do Sądu Administracyjnego. 18.01.2020 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama