Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 11:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
FONDER ZIEJE OGNIEM JAK SMOK WAWELSKI
FONDER ZIEJE OGNIEM JAK SMOK WAWELSKI
Komin Odlewni Żeliwa Fonder sp. j. w Ogrodzieńcu wypluwa z siebie gorące metalowe iskry jak jakiś mityczny potwór. Gorące opiłki wydobywające się z komina roznosi wiatr. Taki widok mieli okoliczni mieszkańcy w nocy z 27/28 października. 18.11.2022 14:02    1
Reklama
Reklama
W Trzebini zapadł się cmentarz. Stowarzyszenie z Zawiercia straszy, że tak może być u nas, jeżeli powstanie kopalnia
W Trzebini zapadł się cmentarz. Stowarzyszenie z Zawiercia straszy, że tak może być u nas, jeżeli powstanie kopalnia
W Trzebini, mieście położonym w Małopolsce, bliżej stamtąd do Krakowa niż Zawiercia zapadła się ziemia na cmentarzu. Od wielu lat w Trzebinia zmaga się z mniej lub bardziej spektakularnymi zapadliskami i to na cmentarzu może robić wrażenie. Jej głębokości kilkunastu metrów na cmentarzu pochłonął około 40 grobów. Stowarzyszenie „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” z Zawiercia od razu na swoim profilu porównało sytuację z Trzebini z rejonem Zawiercia, gdzie firma Rathdowney prowadzi badania złoża rud cynku i ołowiu i deklaruje chęć budowy kopalni. Zestawienie zapadlisk w Trzebini z planami budowy kopalni w Łazach czytelne: tam się zapada, zapadnie się i na Jurze. To jednak ze strony stowarzyszenia manipulacja, nie mająca nic wspólnego z wiedzą i faktami. 14.11.2022 08:00    8
Reklama
Reklama
Reklama
IGSPW o cenach węgla: NA SKŁADACH JEST 80% MNIEJ WĘGLA. A W CENIE KAŻDEJ TONY 600 ZŁ TO PODATEK VAT!
IGSPW o cenach węgla: NA SKŁADACH JEST 80% MNIEJ WĘGLA. A W CENIE KAŻDEJ TONY 600 ZŁ TO PODATEK VAT!
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla opublikowała stanowisko w którym odnosi się do cen, problemów z brakiem węgla na rynku i pomysłu, że to samorządy miałyby zająć się dystrybucją węgla. IGSPW wskazuje, dlaczego to zły, nierealny pomysł. Zdecydowaliśmy się opublikować ten tekst z niewielkimi skrótami, gdyż jest to zdaniem redakcji bardzo rzeczowe wyjaśnienie, jakie są przyczyny braku węgla i jego wysokich cen. 13.11.2022 14:00
Reklama
O alternatywach dla papierosa z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu
O alternatywach dla papierosa z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu
W roku 2022 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 17 listopada. Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Warto też poznać potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, które mogą być pomocne w trudnej „fazie przejściowej”. 13.11.2022 13:59
Reklama
Reklama
MIĘDZYPOWIATOWY BANK SPÓŁDZIELCZY W MYSZKOWIE: Nowe, większe możliwości finansowania, większa dostępność placówek
MIĘDZYPOWIATOWY BANK SPÓŁDZIELCZY W MYSZKOWIE: Nowe, większe możliwości finansowania, większa dostępność placówek
Miło mi poinformować Szanownych Klientów, wszystkich Interesariuszy Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie o zmianach jakie dokonały się w jego strukturze i potencjale finansowym. 04.11.2022 10:50
Reklama
Reklama
Reklama
SIM Zagłębie wybuduje coś w Szczekocinach?
SIM Zagłębie wybuduje coś w Szczekocinach?
(Gmina Szczekociny) 25 października odbyły się sesja Rady Miejskiej. Poczyniono na niej kolejne kroki związane ze spółką SIM Zagłębie, a więc budową budynku wielorodzinnego. Gmina Szczekociny liczy na dotację do budowy bloku komunalnego. 31.10.2022 18:59
Reklama
NAJWAŻNIEJSZY PAPIER Świata PRODUKUJĄ W KLUCZACH!
NAJWAŻNIEJSZY PAPIER Świata PRODUKUJĄ W KLUCZACH!
„Velvet- miękki jak aksamit” brzmiał motyw reklamy, która przez długie lata najbardziej kojarzyła się z papierem toaletowym. Rolką papieru towarzyszył wtedy szczeniak labradora, którego każdy chciałby przytulić. Pozytywne skojarzenie z marką Velvet oczywiste. Mało kto jednak wie, że najbardziej popularne w Polsce papier toaletowy, chusteczki do nosa, ręczniki papierowe są produkowane w Kluczach, na granicy z gminą Ogrodzieniec, czyli już w Małopolsce. Od 125 lat działa tu fabryka papieru, założona w 1897 roku. To najstarszy wciąż działający zakład przemysłu papierniczego. Do końca lat 80 tych XX wieku zakład produkował papier wykorzystywany do produkcji książek i zeszytów, w tym popularny w tamtych latach zeszyt z tabliczką mnożenia na okładce (może ktoś w domowych archiwach taki znajdzie!). Ale to już historia. Dzisiaj fabryka w Kluczach pod marką VELVET produkuje wyłącznie chusteczki do nosa, ręczniki papierowe i ten papier, którego niezbędność uświadamiamy sobie, w tych momentach, jak zaskoczy nas pusta rolka. 30.10.2022 12:27
Reklama
Alternatywy dla papierosów – jak pomóc tym, którzy nie mogą przestać palić?
Alternatywy dla papierosów – jak pomóc tym, którzy nie mogą przestać palić?
Badania i opinie fachowców stanowią przyczynek do dyskusji na temat narzędzi do walki z paleniem tytoniu. Co mówią najnowsze badania? 24.10.2022 10:32
Reklama
Reklama
O INWESTYCJACH, WNIOSKU WĘGLOWYM I UKRAIŃCACH
O INWESTYCJACH, WNIOSKU WĘGLOWYM I UKRAIŃCACH
(Gmina Kroczyce) Na sesji Rady Gminy, która odbyła się 31 sierpnia, przyjęto zmiany w budżecie, a także kilka innych istotnych uchwał. 13.10.2022 18:00
Reklama
Reklama
ODLEWNIA Z OGRODZIEŃCA PYLI I PRODUKUJE. BEZ POZWOLENIA NA PRZETWARZANIE ODPADÓW
ODLEWNIA Z OGRODZIEŃCA PYLI I PRODUKUJE. BEZ POZWOLENIA NA PRZETWARZANIE ODPADÓW
Odlewnia Żeliwa „Fonder” istniała w Ogrodzieńcu przez długie lata, przy ulicy Kościuszki 99. Ale została zamknięta, po wielu skargach mieszkańców, narzekających na uciążliwe zapylenie . Ale odlewnia nie zniknęła z Ogrodzieńca. Co więcej, od kilku lat Fonder działa przy tej samej ulicy, choć nieco bardziej na uboczu, gdzie regularnie odbywa się wytop żeliwa. Budynki przy ul. Kościuszki 208 gdzie Fonder obecnie wytapia i pyli są nieco dalej od domów mieszkalnych, ale nie znaczy to, że zakład przestał być uciążliwy. Nasza gazeta dotarła do relacji świadków, który na początku 2020 roku opisują, jak pył z komina odlewni wywołał u nich tak ostry kaszel, że wymagało to pomocy przedmedycznej. Od co najmniej kilku lat odlewnia działa bez wymaganych pozwoleń. W marcu 2021 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach potwierdził, że z komina wydobywają się dym i iskry. Że odbywa się wytop żeliwa. Zakład w tym czasie nie miał ważnej decyzji środowiskowej burmistrza Ogrodzieńca, ani pozwolenia starosty na odprowadzenie pyłów do atmosfery. I nie miał najważniejszej decyzji: na zbieranie i przetwarzanie odpadów. WiOŚ nakazał wstrzymanie działalności, ale Fonder nic sobie z niej nie robi i dalej produkuje i pyli, co dokumentowaliśmy przez ostatnie miesiące. 13.10.2022 11:01    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama