Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 11:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
ROLNIKU PRZYPOMINAMY: termin wniosku o zwrot za paliwo
ROLNIKU PRZYPOMINAMY: termin wniosku o zwrot za paliwo
Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien złożyć odpowiedni wniosek w terminie od 1 lutego 2023 r. do 28 lutego 2023 r. wraz z fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego – za okres od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r., w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2023 r. 21.02.2023 12:17
Reklama
Reklama
Irządze rządzą ostrożnie, bez zadłużania gminy
Irządze rządzą ostrożnie, bez zadłużania gminy
(Gmina Irządze) Radni Gminy Irządze pod koniec roku, w dniu 29 grudnia 2022 uchwalili budżet gminy na rok 2023 . Dochody samorządu mają wynieść w roku 2023 26,4 mln zł, a wydatki 27,3 mln. Wydatki na inwestycje to aż 15,4 mln zł. Irządze to nieliczna z okolicznych gmin, która w czasach dużej inflacji, która generuje bardzo wysokie koszty obsługi zadłużenia, zaplanowała budżet ostrożny, bez gigantycznego deficytu. Radni przewidzieli niewielki deficyt w kwocie 910 tys. zł, który pokryją bez zaciągania pożyczek czy kredytów. 20.02.2023 18:38
Reklama
Reklama
Reklama
RADNI ZABLOKOWALI ZADŁUŻANIE ZAWIERCIA
RADNI ZABLOKOWALI ZADŁUŻANIE ZAWIERCIA
Radni Rady Miejskiej w Zawierciu mocno ograniczyli pomysły Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego, który zaplanował budżet miasta na 2023 rok z ogromnym, wynoszącym ponad 45 milionów deficytem, który miałby być sfinansowany kredytami i emisją obligacji. Zadłużenie miasta wg planu tylko w roku 2023 wzrosłoby z 32 do aż 72 mln złotych i w roku 2026 co zauważyła Regionalna Izba Obrachunkowa, zbliżyłoby się do niebezpiecznego poziomu, zagrażając płynności finansowej miasta. Po prostu wydatki na obsługę zadłużenia byłyby ogromne. 28 grudnia 2022 radni miejscy przegłosowali budżet, ale planowany deficyt obcięli z 45 na 6 mln zł. Dla Prezydenta Zawiercia był to prawdziwy „dzień sądny”. 17 radnych z różnych klubów konsekwentnie głosowało razem, przeciwko propozycjom Łukasza Konarskiego obnażając do gołego jakie poparcie, a więc i zaplecze polityczne ma w Radzie Miejskiej obecny prezydent po 4 latach rządzenia Zawierciem: za propozycjami burmistrza w najważniejszych sprawach głosowało tylko 4 radnych. 20.02.2023 18:16
Reklama
CZY SMRÓD W RZENISZOWIE WYWALI PIS W KOSMOS?
CZY SMRÓD W RZENISZOWIE WYWALI PIS W KOSMOS?
Rzeniszów, gmina Koziegłowy. Wieś przy trasie DK1 znana jest z kilku wytwórni wód mineralnych. Tu mieści się zakład produkcyjny Dobrawa, obecnie Żywiec Zdrój i Nestle, czyli dużych światowych koncernów. Jest też ubojnia zwierząt, zakład rozbioru mięsa Anna Kaczorowska Zakłady Mięsne Józan. To firma już mniej kojarząca się z ekologią, a w ubiegłym roku wobec zakładu padły podejrzenia, że w ubojni trafiają też zwierzęta chore, lub wręcz umierające, które trzeba wyciągać z samochodów linami. W branży ubojowej to tak zwane „leżaki”. Reportaż o „leżakach” w Józanie wyemitował TVN Uwaga. Reportaż ukazał się 6 lipca 2022. Teraz rodzinna firma Kaczorowskich jest na ustach wszystkich mieszkańców Rzeniszowa z zupełnie innego powodu: dowiedzieli się, że w Rzeniszowie, obok ubojni ma powstać biogazownia, która będzie przerabiać odpady rolnicze, np. gnojowicę. 06.02.2023 15:10
Reklama
Reklama
OKROPNY WYPADEK: MASZYNA URWAŁA KOBIECIE 9 PALCÓW
OKROPNY WYPADEK: MASZYNA URWAŁA KOBIECIE 9 PALCÓW
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło we wtorek 4 października 2022 w firmie Pureko z Myszkowa. Kobiecie, obsługującej maszynę do produkcji włóknin maszyna wciągnęła dłoń. Gdy ta próbowała się oswobodzić, w rolki maszyny wpadła też druga ręka. Maszyna praktycznie rozszarpała końcówki palców kobiety. Z ciężkimi obrażeniami kobieta przewieziona helikopterem trafiła do Szpitala Wojskowego w Krakowie. Dziewięciu palców niestety nie dało się w pełni uratować. Kobieta straciła cały palec wskazujący prawej dłoni, a osiem palców częściowo. O uratowanie choćby fragmentu z każdego z 8 palców trwa walka w krakowskim szpitalu. 02.02.2023 11:35
Reklama
Reklama
Reklama
OGRODZIENIECKI EKO-GWAJM FIRMA Z 21 LETNIM DOŚWIADCZENIEM INWESTUJE W MYSZKOWIE
OGRODZIENIECKI EKO-GWAJM FIRMA Z 21 LETNIM DOŚWIADCZENIEM INWESTUJE W MYSZKOWIE
Pochodząca z Ogrodzieńca, gdzie istnieje od 21 lat, dokładnie od 2001 roku firma Eko-Gwajm sp. z o.o. inwestuje w Myszkowie. Firma zajmuje się zbieraniem odpadów, oraz ich transportem do instalacji końcowego zagospodarowania odpadów. Specjalizuje się też w usuwaniu zagrożeń, w tym demontażu z obiektów zawierających azbest, np. na elewacjach lub dachach. Przy ulicy Partyzantów w Myszkowie, w miejscu gdzie kilkanaście lat temu działała firma VIG sp. z o. o. ma powstać oddział firmy, który będzie się zajmował zbieraniem odpadów, odbieranych głównie od podmiotów samorządowych, przedsiębiorstw oraz osób fizycznych. Jak informuje prezes spółki Artur Brodziński w Myszkowie Eko-Gwajm planuje pracę tylko na 1 zmianę a odpady które będą czasowo magazynowane nie będą podlegały segregacji czy też w jakimkolwiek stopniu przetwarzaniu. 27.01.2023 12:54
Reklama
Jak w kilka minut sprawdzić zgromadzone zniżki na OC?
Jak w kilka minut sprawdzić zgromadzone zniżki na OC?
Zakup ubezpieczeń komunikacyjnych to najczęściej dość spory wydatek. Kierowcy za bezszkodową jazdę mogą jednak otrzymać atrakcyjne zniżki, które znacząco zmniejszają wysokość składek. Każde towarzystwo może stosować własne zasady ich obliczania. Dowiedz się, co wpływa na ich wysokość oraz na jakie rabaty możesz liczyć. 18.01.2023 14:32
Reklama
Na rynek pracy powoli wkracza kolejna generacja. Zetki dla pracodawców mogą stanowić jeszcze większe wyzwanie niż milenialsi
Na rynek pracy powoli wkracza kolejna generacja. Zetki dla pracodawców mogą stanowić jeszcze większe wyzwanie niż milenialsi
Przedstawiciele pokolenia Z urodzili się między 1995 a 2010 rokiem. Wielu z nich ma już za sobą kilka lat doświadczenia zawodowego, z których duża część upłynęła w cieniu pandemii. Według GUS takich osób jest obecnie w Polsce ok. 2,5 mln. Mogą więc stanowić ok. 10 proc. ogółu pracowników. Z czasem będzie ich jednak coraz więcej. Będą też stanowić wyzwanie dla pracodawców i działów HR, ponieważ Zetki mają zupełnie inne podejście do pracy i większe oczekiwania wobec pracodawców niż przedstawiciele poprzednich generacji. – Pokolenie Z już namieszało na rynku pracy, a pracodawcy muszą się nauczyć z nim współpracować – mówi Anna Rogińska z Fundacji VIPoL. 12.01.2023 19:40
Reklama
Reklama
ILE NAS DZIELI OD LIDERÓW INWESTYCYJNYCH?
ILE NAS DZIELI OD LIDERÓW INWESTYCYJNYCH?
Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota zaprezentowało kolejne rankingi. Tym razem pod lupą badaczy znalazły się inwestycje samorządowe w trudnym okresie pandemii (2019-2021). Wiosną 2020 roku w Polsce odnotowano pierwsze potwierdzenie zachorowania na COVID-19. Dwa ubiegłe lata to trudny czas, nie tylko pod względem zagrożenia epidemiologicznego. Ograniczenia i zamknięcia dotknęły wiele branż, były też odczuwalne w samorządach. Zdarzało się, że realizacja gminnych inwestycji miała opóźnienia, spowodowane np. absencją pracowników firm budowlanych. Coroczny ranking Pisma „Wspólnota” to próba odpowiedzi na pytanie, czy pandemia była powodem koniecznej korekty wydatków inwestycyjnych w samorządach? 04.12.2022 14:54
Reklama
Reklama
5 mitów, w które wierzą palacze
5 mitów, w które wierzą palacze
Trudno uwierzyć, że po tylu latach zniechęcania Polaków do palenia, których symbolem stał się plakat „papierosy są do d…”, po papierosa wciąż sięga codziennie 8 milionów z nas. Na opary papierosowego dymu narażonych jest kolejnych 14 milionów biernych palaczy, w tym 3 miliony dzieci. Co piąty palacz w Polsce przyznaje się do palenia papierosów w obecności najmłodszych. W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji prezentujemy 5 popularnych mitów, w które wierzą palacze. 30.11.2022 15:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama