Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 11:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
Afera respiratorowa w Warszawie, na Śląsku afera maseczkowa!
Afera respiratorowa w Warszawie, na Śląsku afera maseczkowa!
W czwartkowej nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa śląskiego poświęconej tzw. „aferze maseczkowej” nie wziął udziału marszałek Jakub Chełstowski, a w jego ślady poszedł także wicemarszałek Wojciech Kałuża. Obaj panowie są powiązani z partią rządzącą oraz odpowiadają za funkcjonowanie Funduszu Górnośląskiego, który w czasie pandemii wydał ponad 101 mln zł na zakup sprzętu po zawyżonych cenach dla 38 szpitali. 17.09.2022 10:00
Reklama
Reklama
W POWICIE MYSZKOWSKIM: ŻADNA ZE SZKÓŁ NIE CHCE PODRĘCZNIKA ROSZKOWSKIEGO!
W POWICIE MYSZKOWSKIM: ŻADNA ZE SZKÓŁ NIE CHCE PODRĘCZNIKA ROSZKOWSKIEGO!
W 2022 roku do liceów i techników w całej Polsce zawitał nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość (HiT). Nowy przedmiot zastępuje Wiedzę o Społeczeństwie (WOS) i od początku tej zmiany, forsowanej przez Ministra Edukacji Przemysława Czarnka, pojawiały się zarzuty, że przedmiot będzie tendencyjnie przedstawiał wizję współczesności, społeczeństwa „wg. linii politycznej PiS-u”, lub społeczeństwa takiego, jakim PiS chciałby je widzieć. Ale dopiero gdy ukazał się zatwierdzony przez MEN podręcznik, pełen przekłamań i błędów, przez całą Polskę przewija się bunt przeciwko stosowaniu w szkołach tego podręcznika. Wiele miast, wprost deklaruje, że nie będą stosowały podręcznika do HIT-u autorstwa Roszkowskiego. W Powiecie Myszkowskim, choć w starostwie jak wiemy rządzi PiS, żadna ze szkół nie potwierdziła, że zamierza stosować kontrowersyjny podręcznik! 01.09.2022 11:41    1
Reklama
Reklama
Reklama
ZAWIERCIE MILCZY W TEMACIE PODRĘCZNIKA ROSZKOWSKIEGO. ALE BĘDZIE UŻYWANY W SZCZEKOCINACH!
ZAWIERCIE MILCZY W TEMACIE PODRĘCZNIKA ROSZKOWSKIEGO. ALE BĘDZIE UŻYWANY W SZCZEKOCINACH!
(Zawiercie) W 2022 roku do liceów i techników w całej Polsce zawitał nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość (HiT). Nowy przedmiot zastępuje Wiedzę o Społeczeństwie (WOS) i od początku tej zmiany, forsowanej przez Ministra Edukacji Przemysława Czarnka, pojawiały się zarzuty, że przedmiot będzie tendencyjnie przedstawiał wizję współczesności, społeczeństwa „wg. linii politycznej PiS-u”, lub społeczeństwa takiego, jakim PiS chciałby je widzieć. Ale dopiero gdy ukazał się zatwierdzony przez MEN podręcznik, pełen przekłamań i błędów przez całą Polskę przewija się bunt przeciwko stosowaniu w szkołach tego podręcznika. Wiele miast, wprost deklaruje, że nie będą stosowały podręcznika do HIT-u autorstwa Roszkowskiego. W Zawierciu placówki szkolne milczą i nie chcą udzielić odpowiedzi na pytanie czy będą używać skandalicznego podręcznika. Milczy też zawierciańskie starostwo powiatowe, w którym rządzi PiS. Może dlatego boją się odpowiedzieć? 01.09.2022 06:12    1    2
Reklama
Eksperci: Polityka redukcji szkód - tak, bezwzględny zakaz palenia - nie
Eksperci: Polityka redukcji szkód - tak, bezwzględny zakaz palenia - nie
Coraz więcej ludzi świata nauki i ekspertów wzywa do dyskusji na temat tzw. polityki redukcji szkód, związanych z paleniem papierosów. Ich zdaniem jest to niezbędne, by powstrzymać uzależnienie. 31.08.2022 13:41
Reklama
Reklama
Burmistrz z dobrym samopoczuciem. Mimo zarzutów mieszkańców Bonowic, że nie ostrzegł ich o zagrożeniu związanym z odpadami
Burmistrz z dobrym samopoczuciem. Mimo zarzutów mieszkańców Bonowic, że nie ostrzegł ich o zagrożeniu związanym z odpadami
(Gmina Szczekociny) Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 28 czerwca, radni jednogłośnie „za”, czyli przy 14 głosach udzielili burmistrzowi Jackowi Lipie wotum zaufania oraz absolutorium. Nikt z radnych nie zająknął się nawet nad najbardziej palącym problemem mieszkańców Bonowic, którzy zarzucają burmistrzowi Lipie, że nie ostrzegł ich jak groźne mogą być odpady zakopane w ich miejscowości. 29.08.2022 16:21    2    3
Reklama
Reklama
Reklama
ZIELONA ENERGIA JEDYNĄ SZANSĄ NA NIŻSZE RACHUNKI
ZIELONA ENERGIA JEDYNĄ SZANSĄ NA NIŻSZE RACHUNKI
Profesor Jerzy Buzek, Premier Rzeczypospolitej w latach 2009-12 był gościem panelu dyskusyjnego w Kinie Bajka w Poraju. Rozmowa dotyczyła przyszłości Polski w trudnych czasach astronomicznych cen energii, węgla, przy jednoczesnych zagrożeniach klimatycznych, które wywołują upały, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Dosłownie kilka dni temu doszło oderwania się sporej części lodowca na szczycie góry Marmolada w Dolomitach, gdzie pod skałami i lodem zginęło kilkanaście osób. Wysycha rzeka Pad, zasilana przez alpejskie lodowce, rzeka od której zależy życie i dobrobyt całych północnych Włoch, rolnictwo i funkcjonowanie miast. W Weronie nie ma wody w kranach, problemy ma Mediolan. W Polsce tylko pozornie jest lepiej, gdyż susza choć nie dotyka tak ostro południa, naszej Jury, to już rolnicy z centralnej Polski mówią o stratach sięgających 80% upraw. Choć wydawało nam się, że wiosna i początek lata były deszczowe. Po wysokich cenach energii czekają nas drastyczne podwyżki cen wody, o czym będziemy pisać wkrótce. 25.08.2022 19:00
Reklama
W MYSZKOWIE JAK NA WOJNIE
W MYSZKOWIE JAK NA WOJNIE
(Myszków) Mieszkańcy Nowej Wsi przeżywają horror, gdy na Strzelnicy Miejskiej przy ulicy Słowackiego odbywają się imprezy strzeleckie, albo gdy ćwiczą żołnierze Obrony Terytorialnej. Obiektem administruje LOK Myszków, a „Wojsko Macierewicza” jak zdarza się określać „terytorialsów” też tu przyjeżdża sobie postrzelać. Strzelnica, która przez modernizacją przyciągała co jakiś czas młodzież i dorosłych strzelających z KBKS-ów, nikomu nie przeszkadzała. Ale po modernizacji, na którą miasto dostało ponad 800 tysięcy, na strzelnicy „sportowej” z nazwy, zaczęli się pojawiać miłośnicy wojska i broni, którzy bawią się tu w wojsko. Jest broń automatyczna i regularna kanonada. Mieszkańcy Nowej Wsi piszą do burmistrza Włodzimierza Żaka, żeby „zamknął ten biznes”. 25.08.2022 16:15    1
Reklama
OŁÓW CYNK I KADM PŁYNĄ KRZTYNIĄ DO PILICY
OŁÓW CYNK I KADM PŁYNĄ KRZTYNIĄ DO PILICY
(Bonowice, Szczekociny) Jadąc od Kroczyc drogą krajową nr 78 tuż przed Szczekocinami mijamy wieś Bonowice. W pewnym momencie, tuż na granicy Szczekocin Krztynia zbliża się do drogi krajowej dosłownie na kilkanaście metrów. Po drugiej stronie ulicy na działkach należących do Artura M. z Paulinowa (gmina Lelów) zostały zakopane ogromne ilości niebezpiecznych odpadów. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała niedawno akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej, na dużą skalę zajmującą się nielegalnym obrotem odpadami. Zarzuca im się doprowadzenie do zanieczyszczenia środowiska w ogromnym rozmiarze. Między innymi w Bonowicach gdzie odpady zakopano na działkach Artura M. i jego żony. Jest on jednym z oskarżonych w tym procesie, ale wobec niego sprawa będzie musiała być umorzona. Mężczyzna zmarł 2 miesiące temu. 10.08.2022 08:00    2
Reklama
Reklama
Gmina bez problemów. Radni nie zapytali nawet o działkę 89 którą ZUK wyczyścił staroście
Gmina bez problemów. Radni nie zapytali nawet o działkę 89 którą ZUK wyczyścił staroście
(Gmina Koziegłowy) Na sesji Rady Gminy, która odbyła 30 czerwca, radni udzielili burmistrzowi Jackowi Ślęczce wotum zaufania oraz absolutorium. Obie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie „za”, czyli przy 15 głosach, bo wszyscy radni byli obecni na obradach. Burmistrz odpowiada również za kontrolę nad jednostkami gminnymi. Nikt z radnych nie zapytał nawet o jakość tego nadzoru, w związku z zarzutem, jaki postawiliśmy już kilka miesięcy temu, że rodzina Kołodziejczyków, dokładnie syn przewodniczącej Rady MiG Koziegłowy, starosta z PiS-u wykorzystywał Zakład Usług Komunalnych do karczowania swojego pola w Krusinie. To afera z działką 89. 09.08.2022 08:10    1
Reklama
Reklama
Radni zgodni - wójt Stefan Pantak z wotum zaufania oraz absolutorium. NAJBARDZIEJ UBYWA MIESZKAŃCÓW W PRADŁACH
Radni zgodni - wójt Stefan Pantak z wotum zaufania oraz absolutorium. NAJBARDZIEJ UBYWA MIESZKAŃCÓW W PRADŁACH
(Gmina Kroczyce) Na sesji Rady Gminy, która odbyła 30 czerwca, radni udzielili wójtowi Stefanowi Pantakowi wotum zaufania oraz absolutorium. Obie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie „za” 08.08.2022 17:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama