Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 10:46
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
ANONIM, ALE WIELE UWAG BARDZO TRAFNYCH!
ANONIM, ALE WIELE UWAG BARDZO TRAFNYCH!
Redakcja Kuriera Zawierciańskiego otrzymała pocztą list, rzekomo członków PiS-u. Anonimowy, więc raczej pisany przez jedną osobę, nie wiadomo nawet czy na pewno autorstwa zwolennika PiS. List adresowany do najważniejszego posła PiS w Zagłębiu Waldemara Andzela i kilku innych, też z PiS. List o relacjach PiS- Konarski. Drukujemy w całości bez skrótów, bo ubawiliśmy się czytając, więc i Czytelnicy mają prawo się z tym zapoznać. A trzeba przyznać, parę uwag bardzo trafnych. Widać, że anonimowy autor dobrze zorientowany w politycznych relacjach Zawiercia i okolic, wszystkich układzikach politycznych i towarzyskich. 11.03.2023 08:21    4
Reklama
Reklama
WĘGIEL! WĘGIEL PRZYWIEŹLI!
WĘGIEL! WĘGIEL PRZYWIEŹLI!
„Przywieźli wyngiel! Wyngiel! Wyngiel je we wiosce! – Wojna będzie… Przed wojną tyż był” -brzmiał słynny dialog z filmu „Miś” Stanisława Barei. Pierwszą część słynnego dialogu wypowiedziała aktorka Janina Traczykówna grająca w filmie Stanisława Barei „MIŚ” postać kobiety z wioski, do której przywieziono węgiel. 10.03.2023 19:09
Reklama
Reklama
Reklama
Streetworking, warsztaty miały być. Dlaczego się nie udało? MOPS wolał dać dodatki pracownikom!
Streetworking, warsztaty miały być. Dlaczego się nie udało? MOPS wolał dać dodatki pracownikom!
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej miał zatrudnić 2 osoby jako „streetworkerów” lub streetworkerki, czyli pracowników pracujących „w terenie”. Mieliby oni na mieście wyszukiwać osoby np. wałęsające się czy bezdomnych. Taki pracownik społeczny, tylko modnie nazwany. Streetworkerzy mieli wyszukiwać osoby z problemami, rozmawiać, udzielać porad, namawiać do zmiany, pokazywać możliwości pomocy. Zamiast zatrudnić dwóch pracowników MOPS wołał dać dodatki do pensji już zapracowanym pracownikom socjalnym. Gęsto przed radnymi tłumaczyła się na sesji 28 grudnia dyrektorka MOPS Zawiercie Martyna Tyszczak-Sołtysik. Nie wykorzystano 190 tysięcy, co o tyle radnych bulwersowało, że były to pieniądze gminie podarowane z tzw. Funduszy Norweskich. 08.02.2023 09:10
Reklama
JEDNA LINIA I NAWET 56 CEN BILETÓW! KTO WYMYŚLIŁ TEN KOMUNIKACYJNY KOSZMAR?
JEDNA LINIA I NAWET 56 CEN BILETÓW! KTO WYMYŚLIŁ TEN KOMUNIKACYJNY KOSZMAR?
Nie milkną głosy oburzenia mieszkańców Powiatu Myszkowskiego na komunikacyjny koszmar, jak i zafundowały im gminy i powiat myszkowski tworzące Związek Powiatowo- Gminny „Jedźmy razem!”. Nowy system komunikacji łączący wszystkie gminy powiatu myszkowskiego miał stworzyć zręby komunikacji autobusowej łączącej poszczególne gminy powiatu w tym Myszków, gdzie spora część pasażerów przesiada się też na kolej. Gmina Myszków do związku weszła najpóźniej, choć powstał on formalnie jeszcze w grudniu 2021. Jak nie raz mówił burmistrz Myszkowa, obawiał się właśnie chaosu oraz tego, czy Myszków na utworzeniu związku zyska czy straci. Jedno jest pewne: 1 stycznia 2023 gdy na drogi powiatowe i gminne wyjechały autobusy związku „Jedźmy razem” stojąc na przystanku pasażer nie mógł mieć pewności, czy odjedzie, kiedy jaką linią i gdzie ta go zawiezie. 23.01.2023 16:11
Reklama
Reklama
Powiat Zawierciański z ogromnym deficytem: prawie 30 milionów!
Powiat Zawierciański z ogromnym deficytem: prawie 30 milionów!
(Powiat zawierciański) 29 grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Jak zwykle pod koniec roku przyjęto budżet na kolejny rok. Tym razem dochody mają wynieść 175,8 mln zł, a wydatki 205,3 mln zł, z czego wydatki na inwestycje 58,7 mln zł. Radni PiS zaplanowali ogromny, wynoszący prawie 30 mln zł deficyt w kacie powiatu. Fakt, że z powodu planowanych dużych wydatków inwestycyjnych. Starosta Gabriel Dors chwalił się, że budżet (po stronie wydatków) po raz pierwszy przekroczył 200 mln zł. Fakt, że to zabieg na kredyt. 16.01.2023 15:01
Reklama
Reklama
Reklama
NASTĘPNE BOŻE NARODZENIE JUŻ BEZ PIS?
NASTĘPNE BOŻE NARODZENIE JUŻ BEZ PIS?
Tuż przed świętami, lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, posłowie i senatorowie samorządowcy związani z Nową Lewicą spotkali się w dziennikarzami w Będzinie. „Podczas gdy obóz Zjednoczonej Prawicy się kłóci między sobą, przed nami rekordowo drogie święta oraz trudny Nowy Rok. Lewica ma szereg pomysłów i projektów ustaw, które wspomogą najuboższych oraz seniorów w tym trudnym czasie.” -brzmiał główny przekaz spotkania. Zjednoczona Prawica, czyli głównie PiS, sukcesywnie od miesięcy traci w sondażach, i wszystko wskazuje, że jesienią 2023 PiS utraci w Polsce władzę. Czy to więc ostatnie święta pod rządami populistów ze Zjednoczonej Prawicy odpowiedzialnych za brak węgla, wysoką inflację, zniszczenie gimnazjów i oddanie rafinerii w Gdańsku pod kontrolę firm arabskich? 05.01.2023 11:55    1
Reklama
PIS CHCE PIJANYM KIEROWCOM KONFISKOWAĆ SAMOCHODY. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę
PIS CHCE PIJANYM KIEROWCOM KONFISKOWAĆ SAMOCHODY. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę
Sejm głosami PiS i Solidarnej Polski przegłosował w środę 16 listopada zmianę przepisów karnych w taki sposób, że kierujący u którego potwierdzi się nietrzeźwość na poziomie 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Ten sam skutek, czyli przepadek samochodu czeka kierującego, gdy spowoduje wypadek mając już 0,5 promila. Pojazd który „służył do przestępstwa” zostanie skonfiskowany. Ideą zmiany w przepisach jest zaostrzenie kar dla pijanych kierowców, ale przepis o konfiskacie pojazdu, budzi ogromne wątpliwości. Zmiana w ustawie czeka już tylko na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wielu prawników, zwłaszcza konstytucjonalistów, ale też polityków nie tylko opozycji liczy na weto prezydenta w tej sprawie. 13.12.2022 18:17    3
Reklama
ILE NAS DZIELI OD LIDERÓW INWESTYCYJNYCH?
ILE NAS DZIELI OD LIDERÓW INWESTYCYJNYCH?
Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota zaprezentowało kolejne rankingi. Tym razem pod lupą badaczy znalazły się inwestycje samorządowe w trudnym okresie pandemii (2019-2021). Wiosną 2020 roku w Polsce odnotowano pierwsze potwierdzenie zachorowania na COVID-19. Dwa ubiegłe lata to trudny czas, nie tylko pod względem zagrożenia epidemiologicznego. Ograniczenia i zamknięcia dotknęły wiele branż, były też odczuwalne w samorządach. Zdarzało się, że realizacja gminnych inwestycji miała opóźnienia, spowodowane np. absencją pracowników firm budowlanych. Coroczny ranking Pisma „Wspólnota” to próba odpowiedzi na pytanie, czy pandemia była powodem koniecznej korekty wydatków inwestycyjnych w samorządach? 04.12.2022 14:54
Reklama
Reklama
CHĘTNIE STANĘLI DO ZDJĘCIA Z PODEJRZANYM O ZBRODNIĘ
CHĘTNIE STANĘLI DO ZDJĘCIA Z PODEJRZANYM O ZBRODNIĘ
Dariusz M. i jeszcze trzech innych mieszkańców powiatu zawierciańskiego jest podejrzanych o podżeganie do pobicia i spowodowania ciężkich obrażeń ciała. Tę kryminalną historię opisaliśmy w artykule „NAUCZYCIEL… NAMAWIAŁ DO ZBRODNI?” 11 października prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu potwierdziła nam, to, czego staraliśmy się unikać w naszym tekście, że Dariusz M., mieszkaniec Zawiercia to „dyrektor szkoły”, a organ prowadzący tę szkołę, czyli Prezydent Miasta Zawiercie został powiadomiony o przedstawieniu mu zarzutów karnych. W swoim tekście pisaliśmy o „placówce oświatowej” kierowanej przez Dariusza M. Czytelnicy coraz częściej zwracają uwagę, na to, że choć zarzuty Dariuszowi M. zostały przedstawione jeszcze w czerwcu 2022 roku, a więc przed wakacjami, Dariusz M. jak gdyby nigdy nic pracuje w jednej z podstawówek, a nawet można powiedzieć „bryluje”. Ostatnio widziany w Szkole Podstawowej nr 5 w Zawierciu: pasuje uczniów; do zdjęcia z podejrzanym nie mieli oporów stanąć policjant z KPP Zawiercie i Wiceprezydentka Zawiercia Justyna Miszczyk. 22.11.2022 11:01    1
Reklama
Reklama
W Trzebini zapadł się cmentarz. Stowarzyszenie z Zawiercia straszy, że tak może być u nas, jeżeli powstanie kopalnia
W Trzebini zapadł się cmentarz. Stowarzyszenie z Zawiercia straszy, że tak może być u nas, jeżeli powstanie kopalnia
W Trzebini, mieście położonym w Małopolsce, bliżej stamtąd do Krakowa niż Zawiercia zapadła się ziemia na cmentarzu. Od wielu lat w Trzebinia zmaga się z mniej lub bardziej spektakularnymi zapadliskami i to na cmentarzu może robić wrażenie. Jej głębokości kilkunastu metrów na cmentarzu pochłonął około 40 grobów. Stowarzyszenie „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” z Zawiercia od razu na swoim profilu porównało sytuację z Trzebini z rejonem Zawiercia, gdzie firma Rathdowney prowadzi badania złoża rud cynku i ołowiu i deklaruje chęć budowy kopalni. Zestawienie zapadlisk w Trzebini z planami budowy kopalni w Łazach czytelne: tam się zapada, zapadnie się i na Jurze. To jednak ze strony stowarzyszenia manipulacja, nie mająca nic wspólnego z wiedzą i faktami. 14.11.2022 08:00    8
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama