Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 20:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
KASZTANY NIE KWITNĄ ALE MATURA TRWA!
KASZTANY NIE KWITNĄ ALE MATURA TRWA!
Zimny kwiecień, deszczowa majówka, więc tegoroczni maturzyści mogli skupić się na nauce, skoro pogoda nie rozpieszczała. To już drugi rocznik, który zdaje maturę w czasie epidemii koronawirusa. Obowiązują więc maseczki, dezynfekcja rąk. Pełny reżim sanitarny. O wrażenia po pierwszym egzaminie z j. polskiego spytaliśmy „na gorąco” uczniów II LO im. Heleny Malczewskiej z Zawiercia i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. 07.05.2021 12:23    1
Reklama
Reklama
JANUSZ GNIATKOWSKI  „TWÓRCZOŚĆ I OSOBOWOŚĆ”
JANUSZ GNIATKOWSKI „TWÓRCZOŚĆ I OSOBOWOŚĆ”
Ubiory sceniczne, czasopisma, listy od fanów, zdjęcia, walizy podróżne, dawne płyty winylowe oraz współczesne CD, plakaty z koncertów Janusza Gniatkowskiego – legendy polskiej piosenki lat 50 i 60 ubiegłego wieku, to wszystko złożyło się na całość wystawy pt. „Janusz Gniatkowski – Twórczość i Osobowość”, którą można było oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej mieszczącej się w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. 06.05.2021 12:13
Reklama
Reklama
Reklama
KASZTANY NIE KWITNĄ ALE MATURA TRWA!
KASZTANY NIE KWITNĄ ALE MATURA TRWA!
Zimny kwiecień, deszczowa majówka, więc tegoroczni maturzyści mogli skupić się na nauce, skoro pogoda nie rozpieszczała. To już drugi rocznik, który zdaje maturę w czasie epidemii koronawirusa. Obowiązują więc maseczki, dezynfekcja rąk. Pełny reżim sanitarny. 05.05.2021 11:06    1
Reklama
Znęcały się nad chorym psychicznie mężczyzną. Był znany z tego, że zaczepiał dzieci, obnażał się, masturbował
Znęcały się nad chorym psychicznie mężczyzną. Był znany z tego, że zaczepiał dzieci, obnażał się, masturbował
(Myszków) Przez media ogólnopolskie przebiegła informacja o znęcaniu się nad niepełnosprawnym, chorym psychicznie mężczyzną w Myszkowie, prawdopodobnie na terenie szkoły nr 5. Sprawa, być może ze względu na szum medialny, w dwa dni została przez myszkowską policję „zbadana”, jeżeli tak można to nazwać. W cudzysłowie, gdyż troje dzieci myszkowscy policjanci przesłuchali bez udziału psychologa. 16 kwietnia sprawę KPP Myszków przekazało do Sądu Rejonowego w Myszkowie. Zbadaniem sytuacji dzieci jak się dowiedzieliśmy zajmie się sędzia Agnieszka Pieńkowska-Szekiel z wydziału rodzinnego. Na początku KPP Myszków była bardzo aktywna medialnie, policjanci udzielali wywiadów, jak rozpracowali grupę dzieci znęcających się niepełnosprawnym mężczyzną. Gdy my zapytaliśmy, czy policja ma wiedzę o tym, że mężczyzna miałby od kilku lat zaczepiać dziewczynki, obnażać się przy nich, a nawet masturbować, myszkowska policja „milczy jak grób”. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na żadne z zadanych pytań. A to chyba ważne, czy wyśmiewanie się, obrażane niepełnosprawnego umysłowo mężczyzny, to wyłącznie bezmyślny wybryk chuligański, czy może reakcja dzieci na czyny lubieżne? 04.05.2021 16:15
Reklama
Reklama
„KURA NA WAGĘ ZDROWIA!”
„KURA NA WAGĘ ZDROWIA!”
(Poraj) Szkoła Podstawowa im. kpt Leonida Teligi w Poraju już niejednokrotnie pokazała, jak wspaniale potrafi pomagać (przypomnijmy chociażby wydarzenie „Mini-Piłkarska Gwiazdka” w 2019r.). Tym razem pomocy potrzebował były uczeń naszej szkoły - Bartosz Grabowski, u którego zdiagnozowano chorobę nowotworową. Tegoroczne KURY, bo one stały w centrum zainteresowania, nie potrzebowały złotych jaj, by okazać się równie cenne! Pod okiem dyr. Beaty Cichoń, kadra nauczycieli świetlicy szyła i kleiła małe „gderaki”. Szczególne wyróżnienie należy się p. Marcie Jędrzejewskiej- inicjatorce i głównej wykonawczyni, a ogromne podziękowania kolejno p. Ewelinie Kret-Cywińskiej, Dagmarze Superson-Kosztyle, Beacie Depczyńskiej, Izabeli Topolskiej, Anecie Hyrze-Góreckiej, Elżbiecie Sitek oraz Sylwii Sygut. 01.05.2021 15:55
Reklama
Reklama
Reklama
„Ala na ropach recyklingu” - edukacyjny spektakl dla całej rodziny
„Ala na ropach recyklingu” - edukacyjny spektakl dla całej rodziny
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi Fundacja RECAL wspólnie z toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa przygotowała kolejną odsłonę edukacyjnych materiałów dla najmłodszych. Już 22 kwietnia będzie można obejrzeć online spektakl „Ala na tropach recyklingu”, który wprowadza małych widzów w temat recyklingu i pokazuje im, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz zdrowy styl życia. 19.04.2021 16:13    1
Reklama
PRZYBLIŻAJĄ MIESZKAŃCOM RĘKODZIEŁO Z ŁYKÓW
PRZYBLIŻAJĄ MIESZKAŃCOM RĘKODZIEŁO Z ŁYKÓW
(Koziegłowy) „Łyk(o) Tradycji” to nazwa projektu, który zakłada cykl zajęć dla grup w każdym wieku. W spotkaniach wzięło łącznie udział 600 osób. Projekt realizują Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów oraz Osikowa Dolina. Czym jest tytułowe łyko? To wiórki drzewne, z których wytwarzane było rękodzieło ludowe. Organizowane warsztaty rękodzielnicze mają przybliżyć lokalne dziedzictwo kulturowe i tradycję. 19.04.2021 13:19
Reklama
„BITWA POD JANOWEM 1939” -wystawa otwarta
„BITWA POD JANOWEM 1939” -wystawa otwarta
W niedzielę 13 września 2020 o godzinie 17 w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty Bitwa pod Janowem 1939”. Adam Kurus- kurator wystawy, historyk z IPN nazwał ją „jedną z najkrwawszych bitew września 1939”. Otwarcie wystawy było też połączone z przekazaniem muzeum w dzierżawę na 30 lat gminie Janów. Stała wystawa poświęcona Bitwie pod Janowem z pewnością stanie się stałym punktem szkolnych lekcji historycznych. Zwłaszcza, że bitwa kampanii wrześniowej toczona dokładnie na naszych ziemiach, w powszechnej świadomości prawie nie była znana. 19.04.2021 12:51
Reklama
Reklama
W NIEDZIELĘ PALMOWĄ KOŚCIOŁY PEŁNE. JAK BĘDZIE NA WIELKANOC?
W NIEDZIELĘ PALMOWĄ KOŚCIOŁY PEŁNE. JAK BĘDZIE NA WIELKANOC?
Od soboty 27 marca obowiązują obostrzenia jeszcze bardziej ograniczające handel i usługi, zakazana jest praca fryzjerów, kosmetyczek i dużych sklepów, poza spożywczymi. W kościołach limit osób, które mogą przebywać podczas mszy zmniejszono. Obowiązuje wymóg 20 mkw na 1 osobę, a było 15 mkw. Sprawdziliśmy więc w Niedzielę Palmową 28 marca jak przestrzegane są obostrzenia epidemiczne w kościołach w naszej okolicy. Wnioski są porażające: znaleźliśmy tylko jedną parafię, była to Parafia NMP Różańcowej w Mrzygłodzie Sanktuarium Maryjne, gdzie przy wejściu stał kleryk i informował, że limit osób (21 w tym kościele) został już wyczerpany i nikt więcej wejść nie może. We wszystkich innych kościołach jakie odwiedziliśmy nikt wiernych nie liczył, a liczba osób w kościele znacznie przekraczała przyznane limity. Nawet sześciokrotnie. 02.04.2021 17:21
Reklama
Reklama
SETNE URODZINY PANI JANINY
SETNE URODZINY PANI JANINY
(Włodowice) Przed kilkoma dniami sto lat skończyła mieszkanka Rzędkowic Janina Rasztabiga. Z tej okazji jubilatkę odwiedzili przedstawiciele Gminy Włodowice oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, do którego należała niegdyś Pani Janina. 31.03.2021 14:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama