Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 14:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
PAN JAN PROMUJE MYSZKÓW SWOJĄ POEZJĄ
PAN JAN PROMUJE MYSZKÓW SWOJĄ POEZJĄ
(Myszków) Urodzony w Koziegłowach, a mieszkający już od ponad 30 lat w Myszkowie Jan Szyja to postać niebanalna. Zaraża optymizmem i pozytywnym nastawieniem do świata oraz otaczających go ludzi. Pan Jan ma artystyczną duszę – przez wiele lat działał w chórach, zespołach tanecznych, jest również poetą-amatorem. Jak mówi, swoimi wierszami stara się promować miasto, w którym mieszka. 22.03.2022 10:30
Reklama
Reklama
DOFINANSOWANIE DLA BIBLIOTEKI
DOFINANSOWANIE DLA BIBLIOTEKI
(Ogrodzieniec) Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ogrodzieńcu pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za pozyskane środki w kwocie 11 tysięcy złotych, ogrodzieniecka biblioteka planuje organizację cyklu działań skierowanych do dzieci i młodzieży oraz osób w wieku 60+. 21.03.2022 19:30
Reklama
Reklama
Reklama
Czekasz na dobry moment, by rzucić palenie? Właśnie taki nadchodzi
Czekasz na dobry moment, by rzucić palenie? Właśnie taki nadchodzi
Rzucanie palenia nigdy nie jest łatwe, zawsze wymaga dużej dyscypliny i jeszcze większej motywacji. Są też momenty, które nie sprzyjają tej decyzji. Jesienią i zimą, gdy za oknem szybko robi się ciemno, dni stają się krótsze, a aura nie zachęca do podejmowania aktywności, motywacja spada do poziomu zerowego. Wymówki, że zimno i ciemno staną się już za kilka chwil nieaktualne, bo wiosna zbliża się wielkimi krokami. 17.03.2022 10:30
Reklama
A JEDNAK PROCES ZA ZNISZCZENIE KRZYŻA. Kościół nie odpuścił?
A JEDNAK PROCES ZA ZNISZCZENIE KRZYŻA. Kościół nie odpuścił?
Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko Adamowi K., dotyczący obrazy uczuć religijnych poprzez zniszczenie figury Chrystusa na Krzyżu w Pińczycach -czytamy w komunikacie prasowym Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. To ciekawa sprawa, gdyż w toku śledztwa sprawcy zarzucano wandalizm i zniszczenie mienia, a prokuratura z Myszkowa informowała, że ze względu na skruchę, dobrą postawę sprawcy, do sądu skierowano wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary. Czyli np. warunkowe umorzenie postępowania karnego. To musimy jeszcze wyjaśnić, ale jednak sprawa potoczyła się inaczej. Prokuratura zdecydowała się oskarżyć ucznia o obrazę uczuć religijnych. Jak informuje Prokuratura Okręgowa, sprawcy postawiono jednak zarzut „religijny”, czyli obrazy uczuć religijnych. Adam K. odkręcił i połamał figurę Chrystusa, głowę zabrał i pomalował na czerwono. Chłopak ma 17 lat, jest uczniem Zespołu Szkół im. Dunikowskiego w Zawierciu, dobrze się uczy. 16.03.2022 11:09
Reklama
Reklama
Kolejny konkurs dla naszych Czytelników: STAND-UP W CHICAGO
Kolejny konkurs dla naszych Czytelników: STAND-UP W CHICAGO
(Zawiercie) Nie masz planów na czwartkowy wieczór, 31 marca? To może odwiedzisz Chicago w centrum Zawiercia i weźmiesz udział w niezapomnianym spotkaniu ze stand-upem? Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Wojtek Kamiński oraz Michał „MIMI” Zenkner. Na naszych Czytelników czeka jedno podwójne zaproszenie. 11.03.2022 06:00
Reklama
Reklama
Reklama
TYLKO DWA LATA W ZAWIESZENIU DLA KSIĘDZA PEDOFILA
TYLKO DWA LATA W ZAWIESZENIU DLA KSIĘDZA PEDOFILA
(Myszków) Dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, dozór kuratora, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym. To wyrok jaki usłyszał 18 lutego Bogumił K., były proboszcz parafii Parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie, która obejmuje zasięgiem wsie Gorzków, Trzebniów i Ludwinów w gminie Niegowa. Sąd Rejonowy w Myszkowie uznał Bogumiła K. za winnego molestowania ministranta w latach 2009-11. Bogumił K. nie jest już księdzem, parafię opuścił na początku śledztwa, mieszka w Gliwicach skąd pochodzi. 05.03.2022 11:18    1
Reklama
UPAMIĘTNILI BOHATERÓW NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO PODZIEMIA
UPAMIĘTNILI BOHATERÓW NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO PODZIEMIA
(Zawiercie) 1 marca 2021 r., na skwerze Armii Krajowej w Zawierciu odbyły się skromne uroczystości w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 04.03.2022 16:13
Reklama
„NA CO DZIEŃ HISTORIA NIE JEST DOSTRZEGANA"
„NA CO DZIEŃ HISTORIA NIE JEST DOSTRZEGANA"
Damian Liszczyk to autor cyklu „Na kartach historii”. Jego artykuły możecie Państwo od kilku miesięcy czytać na łamach naszego tygodnika. D. Liszczyk od lat zajmuje się lokalną historią, dba o zachowanie w pamięci mieszkańców istotnych miejsc i wydarzeń, np. z okresu II wojny światowej. Mieszkaniec Zawiercia jest żołnierzem rezerwy w stopniu starszy kapral. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany między innymi Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem „Pro Patria”, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Zawodowo Damian Liszczyk jest Komendantem Posterunku Straży Ochrony Kolei. Rozmawialiśmy o jego działalności, zamiłowaniu do historii oraz o tym, czym dzisiaj jest patriotyzm. 04.03.2022 11:05    2
Reklama
Reklama
KALWIN, LUTER, GALUS?
KALWIN, LUTER, GALUS?
(Czatachowa) Ksiądz Daniel Galus nie podporządkował się decyzji swojego biskupa i nie opuścił Pustelni w Czatachowie. Ani 19 lutego, w ostatecznym terminie wyznaczonym mu przez biskupa Wacława Depo, ani w żadnym kolejnym dniu. W sobotę 19 lutego w Czatachowie były tłumy wspierające ks. Daniela, w niedzielę podobnie. Już jesienią 2020 roku Archidiecezja Częstochowska wydała księdzu nakaz opuszczenia Pustelni w Czatachowie, ale ten odwołał się od tej decyzji do Stolicy Apostolskiej. Ta podtrzymała decyzję i Arcybiskup Częstochowski wyznaczył ks. Danielowi Galusowi termin, że do 19 lutego 2022 ma opuścić pustelnię i na pół roku udać się w odosobnienie. Ale ks. Galus, duchowy przywódca wspólnoty religijnej „Miłość i miłosierdzie Jezusa”, który przyciąga tysiące wyznawców z całej Polski, demonstracyjnie zapowiadał, że biskupowi się nie podporządkuje. O utrzymanym przez Papieża nakazie opuszczenia pustelni miał się wypowiedzieć, ze został wydany „za podszeptem Szatana”. 03.03.2022 19:00    1
Reklama
Reklama
NAGRODZENI NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU
NAGRODZENI NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU
(Będzin) Za nami 28 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W tegorocznej edycji muzycznych zmagań nagrody i wyróżnienia trafiły do uczestników z terenu powiatu zawierciańskiego. 03.03.2022 11:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama