Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 16:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
FERIE 2022 W GMINIE ŻARKI
FERIE 2022 W GMINIE ŻARKI
Przygoda, zabawa i edukacja… Atrakcje pod dachem, słodkie i kreatywne warsztaty, niesamowita jurajska przyroda i multimedialne atrakcje. Oto lista żareckich atrakcji, z których warto skorzystać w trakcie tegorocznych ferii zimowych. 14.02.2022 08:00
Reklama
Reklama
UCZCZONO 159. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO W ZAWIERCIU
UCZCZONO 159. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO W ZAWIERCIU
(Zawiercie) W piątek, 21 stycznia 2022 roku, z okazji 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, plut. rez. Damian Liszczyk – członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wspólnie z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim odwiedzili miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym oraz groby powstańców styczniowych, zapalając na nich znicze. 13.02.2022 18:00
Reklama
Reklama
Reklama
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: W CAŁYM POWIECIE ZEBRANO PONAD 200 TYSIĘCY ZŁOTYCH!
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: W CAŁYM POWIECIE ZEBRANO PONAD 200 TYSIĘCY ZŁOTYCH!
(powiat zawierciański) W powiecie zawierciańskim w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 200 tysięcy złotych! Ta kwota jeszcze wrośnie, bowiem wciąż są prowadzone licytacje internetowe. Datki można też wciąż przekazywać do eSkarbonek poszczególnych sztabów. Fundacja WOŚP po raz kolejny pobiła rekord - deklarowana kwota na zakończenie jubileuszowego, 30. Finału WOŚP to 136.282.325 złotych. 11.02.2022 17:00
Reklama
MOC FERYJNYCH ATRAKCJI W ŁAZACH
MOC FERYJNYCH ATRAKCJI W ŁAZACH
Dziś ostatni dzień nauki szkolnej - od poniedziałku uczniowie z terenu województwa śląskiego rozpoczną wyczekiwane ferie zimowe. Dla uczniów i młodzieży z Łaz, Gmina przygotowała liczne atrakcje, dzięki którym nikomu nie grozi nuda! 11.02.2022 08:45
Reklama
Reklama
159 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SZCZEKOCINACH
159 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SZCZEKOCINACH
(Szczekociny) W tym roku mija 159 rocznica Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. W powstaniu z rosyjskim zaborcą walczyli również młodzi patrioci ze Szczekocin. Dziś ślady powstania i mogiły powstańców odnaleźć można na starym cmentarzu przy ul. Krakowskiej w Szczekocinach. 06.02.2022 13:15
Reklama
Reklama
Reklama
JURAJSKIE BERŁA ROZDANE
JURAJSKIE BERŁA ROZDANE
(Zawiercie) W drugiej połowie stycznia odbyła się uroczystość wręczenia „Jurajskich Bereł”. Nagrodę Starosty Zawierciańskiego otrzymały osoby, które działają na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Zawierciańskiego. Nagrody przyznane zostały w kategoriach: pro publico bono, sportowiec roku oraz animator kultury. Na wniosek starosty Gabriela Dorsa przyznano też nagrody specjalne. 05.02.2022 16:45    2
Reklama
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Czy o tym wiedziałeś? Chrześcijanie wśród więźniów i ofiar
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Czy o tym wiedziałeś? Chrześcijanie wśród więźniów i ofiar
Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło dzień 27 stycznia na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Mało znany jest fakt, że wśród więźniów i ofiar znalazło się tysiące chrześcijan — Świadków Jehowy z terenu Polski i Europy. Wielu z nich cierpiało lub zostało straconych w nazistowskich obozach koncentracyjnych wraz z milionami Żydów i przedstawicielami innych prześladowanych grup. Świadkowie Jehowy wkładają wysiłki, by budować świadomość na temat tego krytycznego okresu w historii ludzkości, jego wpływu na prawa człowieka oraz przekazywać relacje naocznych świadków, które dowodzą wiary, godności i odporności w obliczu nieludzkiego traktowania przez reżim nazistowski. 27.01.2022 13:57    11
Reklama
MONOPOL NA GROBY
MONOPOL NA GROBY
(Żelisławice) Od 25 grudnia 2021 do 1 stycznia 2022 w Polsce z powodu Covid zmarło ponad 3200 osób. W Izraelu… 2. Gdyby uwzględnić liczbę ludności obu krajów, Polska powinna mieć nie więcej niż 9 zgonów „covidowych”, gdyby jakość ochrony zdrowia, skuteczność walki z epidemią była u nas na takim samym poziomie jak w Izraelu. Średnio w Polsce przed epidemią umierało rocznie 408 tys. osób. W roku 2021… ok. 510 tysięcy. GUS podał na razie dane za 49 tygodni, ale eksperci GUS szacują, że cały rok to będzie grubo powyżej pół miliona zgonów. Firmy pogrzebowe od roku nawet się nie reklamują, bo po co? Obroty „same” skoczyły im o 30%. Na usługach pogrzebowych świetnie zarabiają też parafie, które w małych miejscowościach są zwykle monopolistami w zarządzaniu cmentarzem. Coraz częściej do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi na działalność proboszczów, najczęściej na to, że zarządca parafii wybrał sobie jedną firmę do obsługi pogrzebów, pozostałym stawiając zaporowe stawki za „wejście na cmentarz”. Od kilku miesięcy batalię z nowym proboszczem parafii w Żelisławicach, w gminie Siewierz prowadzi młody przedsiębiorca Piotr Kuraś z Czekanki. Proboszcz Zbigniew Słowikowski zwolnił poprzedniego grabarza i zarządzanie cmentarzem powierzył firmie pogrzebowej Heban z Siewierza. Za wejście innych firm na cmentarz z usługą pogrzebową żądał nawet 2 tysięcy złotych, co praktycznie wyeliminowało konkurencję. Spór trwa już od maja 2021. 23.01.2022 17:19    1    2
Reklama
Reklama
WYJĄTKOWY KONCERT W ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
WYJĄTKOWY KONCERT W ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
(Pińczyce, gm. Koziegłowy) W dniu Objawienia Pańskiego w kościele parafialnym w Pińczycach rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy i świąteczne utwory. Zagrała je Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Wojciecha Pompki. Z młodymi muzykami z Pińczyc wystąpił wokalista Marcin Jajkiewicz. 23.01.2022 12:46
Reklama
Reklama
BARWNE WIDOWISKO NIOSŁO ZE SOBĄ WIELE KORZYŚCI
BARWNE WIDOWISKO NIOSŁO ZE SOBĄ WIELE KORZYŚCI
(Zawiercie) W Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu zorganizowane zostało widowisko „Wiersz ci prawdę powie”, które ułatwiło dzieciom poznanie wierszy Jana Brzechwy i Julina Tuwima. Ciekawe i pomysłowe przedsięwzięcie nie tylko było okazją do nauki przez zabawę. Służyło też odbudowie relacji społecznych, na które bardzo negatywny wpływ ma trwająca pandemia i ograniczenie kontaktów pomiędzy dziećmi. 19.01.2022 20:12    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama