Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 05:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

rolnictwo

Reklama
Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF
Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF
Od 15 października 2020 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020. 16.09.2021 12:06
Reklama
Reklama
Dyniowe Pole w Przybynowie
Dyniowe Pole w Przybynowie
Blisko 20 odmian, dynie na potrzeby kulinarne i sesje zdjęciowe, w tym rzadko spotykane o białym kolorze. Na plantacji w jurajskiej Gminie Żarki w sołectwie Przybynów rosną dynie konsumpcyjne i ozdobne m.in. hokkaido, bambino, makaronowa, piżmowa, francuska, Muscade de Provence oraz wiele innych. 30.08.2021 13:54    1
Reklama
Reklama
Reklama
PONADREGIONALNE WSPARCIE DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH
PONADREGIONALNE WSPARCIE DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH
(Niegowoniczki, gm. Łazy) Przedstawiciele czterech Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władze Lasów Państwowych podpisali umowy na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych na terenie czterech województw – śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Uroczystość zorganizowana została we wtorek 13 lipca na lotnisku w Niegowoniczkach (gm. Łazy). Uczestniczyli w niej reprezentanci Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Katowicach oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska w Katowicach, Opolu, Wrocławiu i Krakowie. 13.08.2021 11:58    3
Reklama
NOWOŚĆ MLEKOVITY PRODUKOWANA W PILICKIM ZAKŁADZIE
NOWOŚĆ MLEKOVITY PRODUKOWANA W PILICKIM ZAKŁADZIE
(Pilica) Batoniki twarogowe to nowość marki Mlekovita, których produkcja prowadzona będzie w zakładzie produkcyjnym w Pilicy. Uruchomienie linii technologicznej do produkcji nowych produktów kosztowało 4 miliony złotych. Mają to być słodkie i zdrowe przekąski. Jak przekazuje prezes Mlekovity Dariusz Sapiński, inwestycje są konieczne do rozwoju firmy. 17.05.2021 17:08
Reklama
Reklama
Pszczoły i trzmiele wykorzystywane do roznoszenia środków ochrony roślin
Pszczoły i trzmiele wykorzystywane do roznoszenia środków ochrony roślin
Kanadyjska firma wykorzystuje pszczoły i trzmiele do roznoszenia biologicznych środków ochrony roślin, bezpośrednio na rośliny. Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów firma obecnie komercjalizuje tę technologię. Podpatrzoną w naturze metodę współpracy z pszczołami i trzmielami przy ochronie roślin z wykorzystaniem biologicznych środków, opisał w opublikowanej w 1990 roku pracy John Sutton, pracownik naukowy kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph. 10.05.2021 11:06
Reklama
Reklama
Reklama
ogłoszenie własne redakcji: SZUKAMY WSPÓŁPRACOWNIKÓW
ogłoszenie własne redakcji: SZUKAMY WSPÓŁPRACOWNIKÓW
Jeżeli twoim zdaniem piszemy wartościowe, ciekawe teksty i chciałbyś/chciałabyś robić to z nami, nasza redakcja poszukuje współpracowników. Interesuje cię polityka, ekologia, sprawy społeczne? Możesz sprawdzić się jako dziennikarz. 16.03.2021 15:20    1
Reklama
MŁODZIEŻ NA WSI BIERZE SPRAWY W SWOJE RĘCE
MŁODZIEŻ NA WSI BIERZE SPRAWY W SWOJE RĘCE
Młoda dziewczyna idzie do szkoły. Po drodze mija pusty budynek. Kiedyś była w nim świetlica. Pojawia się myśl: „A gdyby tak założyć w nim klub miłośników planszówek?”. Tak rodzą się pomysły na pierwsze działania społeczne młodzieży, które Fundacja Wspomagania Wsi wspiera w ramach programu Pole Działania. 01.02.2021 15:17
Reklama
JERZYKI VERSUS KOMARY
JERZYKI VERSUS KOMARY
(Ogrodzieniec) O tym, że w tym roku komarów jest wyjątkowo dużo wiedzą chyba wszyscy, którzy spędzają choć trochę czasu na świeżym powietrzu. Są w zasadzie wszędzie – w lesie, nad wodą. Potrafią dać się we znaki również w naszych domach i mieszkaniach. Gmina Ogrodzieniec postanowiła spróbować walczyć z komarami w sposób całkowicie zgodny z naturą – montując budki lęgowe dla jerzyków. Urząd zachęca do tego również mieszkańców. 23.01.2021 13:45
Reklama
Reklama
OSADY NA SIKORCE WYWOŻONE LEGALNIE
OSADY NA SIKORCE WYWOŻONE LEGALNIE
(Myszków) W tym tygodniu powracamy do sprawy wywozu osadów z oczyszczalni ścieków, które pod koniec września wywiezione zostały na pola przy ul. Sikorka. Informowaliśmy o tym na naszej stronie internetowej w artykule „Mieszkańcy dzielnicy Sikorka boją się o zdrowie” opublikowanym w piątkowe popołudnie, 25 września. Pisaliśmy wówczas, że osoby mieszkające w pobliżu skarżyły się na bardzo uciążliwy zapach (delikatnie mówiąc), który u dzieci miał wywoływać wymioty. Na miejscu interweniowała myszkowska Straż Miejska i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Radni i burmistrz rozmawiali o tym na sesji, która odbyła się kilka dni później. Nie są jeszcze znane wyniki badań próbek gleby pobranej z pola przy ul. Sikorka. Z informacji, które otrzymaliśmy od katowickiego WIOŚ oraz pełnomocnika firmy, która wywoziła osady wynika, że nie jest wymagana niczyja zgoda na wywóz takich osadów, a firma działała zgodnie z prawem. 08.01.2021 12:28    1    1
Reklama
Reklama
INWESTYCJA KOLEJOWA BEZ POZWOLEŃ. KTO ODPOWIE ZA BEZPRAWNE WEJŚCIE NA TERENY PRYWATNE?
INWESTYCJA KOLEJOWA BEZ POZWOLEŃ. KTO ODPOWIE ZA BEZPRAWNE WEJŚCIE NA TERENY PRYWATNE?
O inwestycji związanej z modernizacją kolei pisaliśmy na naszych łamach pod koniec sierpnia w artykule "Największa inwestycja kolejowa w regionie może być samowolą budowlaną? W części tak”. Sprawa rozpoczęła się wizją lokalną na jednej z działek, a dokładnie na działce nr 70 w Myszkowie w obrębie Nierada, której właścicielami są Katarzyna Chyrek i Jarosław Mydłowski. Właściciele działki nr 70 zarzucali wykonawcom –Grupie ZUE S.A. i Kolejowym Zakładom Automatyki S.A. – bezprawne wykonywanie prac na terenie działek wzdłuż kolei w Myszkowie, blisko granicy z gminą Zawiercie. 30.12.2020 16:36    1
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama