Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 02:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

religia

Reklama
Ósmy Orszak Trzech Króli w Gminie Ogrodzieniec
Ósmy Orszak Trzech Króli w Gminie Ogrodzieniec
(Ogrodzieniec) Gmina Ogrodzieniec zorganizowała po raz ósmy Orszak Trzech Króli. 20.01.2023 15:13
Reklama
Reklama
Z NOWEGO JORKU PRZYLATUJE DBAĆ O CMENTARZE ŻYDOWSKIE
Z NOWEGO JORKU PRZYLATUJE DBAĆ O CMENTARZE ŻYDOWSKIE
Jeffrey K. Cymbler urodził się w USA w roku 1958. Jego rodzice pochodzą z Zawiercia. Drewniany dom stał na ulicy Górnośląskiej 11. Nie ma go już. Ostatnie miejsce w którym jego rodzice mieszkali w Zawierciu do dom na lewo od synagogi przy ulicy Marszałkowskiej. Od 1986 roku Jeffrey już 35 razy odwiedził Polskę. W 2022 jest już 3 raz. Za każdym razem większość czasu poświęca na sprzątanie, odnawianie cmentarzy żydowskich w rejonie Będzina- Sosnowca- Zawiercia. Historia jego rodziny jest jak każda historia polskich Żydów wypełniona cierpieniem, śmiercią i walką o przetrwanie. 13.11.2022 19:00
Reklama
Reklama
Reklama
ZAKOŃCZONO PRACE KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE PW. ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA W CHLINIE
ZAKOŃCZONO PRACE KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE PW. ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA W CHLINIE
(Chlina, gmina Żarnowiec) W czwartek, 6 października odbył się odbiór prac konserwatorskich i restauratorskich dekoracji nawy w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie obejmujących polichromię stropu. Zadanie to dofinansowano z budżetu gminy Żarnowiec w wysokości 50 000,00 zł. 27.10.2022 10:40
Reklama
SEKTA Z CZATACHOWY: KURIA PRZYPOMINA- GALUSOWI NIE WOLNO ODPRAWIAĆ SAKRAMENTÓW, NOSIĆ SUTANNY
SEKTA Z CZATACHOWY: KURIA PRZYPOMINA- GALUSOWI NIE WOLNO ODPRAWIAĆ SAKRAMENTÓW, NOSIĆ SUTANNY
W poniedziałek 3 października ukazał się komunikat Kurii Archidiecezjalnej z Częstochowy, w którym rzecznik kurii ks. Mariusz Bakalarz przypomina, że przywódca sekty religijnej z Czatachowy Daniel Galus jest ukarany karą suspensy: nie wolno mu sprawować posługi kapłańskiej, udzielać sakramentów. Jak da ślub, będzie to ślub nieważny. Kuria wprost odnosi się do głoszonych przez Galusa twierdzeń, że nałożone na niego kary nie obowiązują, że Stolica Apostolska miałaby je zawiesić. Rzecznik Kurii przypomina i dementuje: „w przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. 03.10.2022 19:27    2
Reklama
Reklama
Serwis OKO.press poleca książkę o roli zakonnic w Kościele Katolickim: posłuszne, pokorne, gwałcone
Serwis OKO.press poleca książkę o roli zakonnic w Kościele Katolickim: posłuszne, pokorne, gwałcone
„Przemocowe nadużycia i psychiczne znęcanie się nad zakonnicami to temat, który dopiero dociera do naszej świadomości, upokarzanie sióstr przez ich kościelnych „opiekunów” prowadzi do nikczemnienia i parszywienia międzyludzkich relacji - fragment nowej książki Obirka i Nowaka "Babilon. Kryminalna historia kościoła" -pisze OKO.press. 02.10.2022 12:52    1
Reklama
Reklama
Reklama
SĄD ŁAGODNY DLA KSIĘŻY PEDOFILI
SĄD ŁAGODNY DLA KSIĘŻY PEDOFILI
Wiosną 2022 roku pisaliśmy o zakończeniu się dwóch procesów karnych księży oskarżanych o przestępstwa pedofilskie i wykorzystywanie seksualne małoletnich. W artykule „Tylko dwa lata w zawieszeniu dla księdza pedofila”, pisaliśmy o łagodnym wyroku dla byłego już proboszcza parafii w Gorzkowie (gmina Niegowa) Bogumiła K., oskarżonego o molestowanie ministranta w latach 2009-11. Ten wyrok, wtedy nieprawomocny, zapadł 18 lutego 2022. Jeszcze w lutym wyrok usłyszał drugi ksiądz Michał P., oskarżony o seksualne wykorzystywanie 13-latki, swojej parafianki w Koniecpolu. W obu sprawach zapadły wyroki najniższe z możliwych: 2 lata z zawieszeniem wykonania kary na 5 lat. Proces karny byłego proboszcza z Gorzkowa już się zakończył prawomocnym skazaniem. Sąd Okręgowy w Częstochowie 28 czerwca 2022 utrzymał w mocy wyrok z Myszkowa, nie zmieniając kary głównej, czyli 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat. Dodatkowo jeszcze łagodząc skutki finansowe wyroku. Grzywnę nałożoną na oskarżonego zmniejszono z 8 do 4 tysięcy złotych. 19.09.2022 07:00
Reklama
ARESZTOWANY WIKARY Z NIEGOWY. MIAŁ WSPÓŁŻYĆ Z 14 -LATKĄ!
ARESZTOWANY WIKARY Z NIEGOWY. MIAŁ WSPÓŁŻYĆ Z 14 -LATKĄ!
Na początku sierpnia został aresztowany wikariusz z parafii w Niegowie. Prokuratura Rejonowa Północ w Częstochowie, która prowadzi śledztwo zarzuca mu uprawnianie seksu z dziewczynką w wieku 14 lat, oraz wykorzystanie swojej pozycji katechety. Ze względu na wiek dziewczyny, dziś 16 letniej, współżycie płciowe z 14 -latką, jak twierdzi prokuratura, „wielokrotne”, jest traktowane jako czyn pedofilski. 19.09.2022 06:31
Reklama
Świadkowie Jehowy w Zawierciu wracają  do głoszenia od domu do domu
Świadkowie Jehowy w Zawierciu wracają do głoszenia od domu do domu
Od 1 września 2022 r. Świadkowie Jehowy wznowili formę działalności, z której są najbardziej znani na całym świecie – głoszenie od domu do domu. Tego samego dnia rozpoczęli też kampanię, w czasie której będą proponować wszystkim chętnym bezpłatny interaktywny kurs biblijny. 15.09.2022 12:38    6
Reklama
Reklama
„Dążmy do pokoju!” – wyjątkowe ogólnoświatowe  wydarzenie również w Polsce
„Dążmy do pokoju!” – wyjątkowe ogólnoświatowe wydarzenie również w Polsce
Tegoroczny kongres Świadków Jehowy pod hasłem „Dążmy do pokoju!” zjednoczy ludzi z 239 krajów, którzy skorzystają z programu przygotowanego w przeszło 500 językach. 25.08.2022 12:06    2
Reklama
Reklama
Po raz pierwszy w historii! Cały Nowy Testament  dostępny w polskim języku migowym
Po raz pierwszy w historii! Cały Nowy Testament dostępny w polskim języku migowym
Po pięciu latach prac tłumaczeniowych Świadkowie Jehowy w Polsce ogłosili wydanie Nowego Testamentu, czyli Chrześcijańskich Pism Greckich, w polskim języku migowym. To przełomowy moment dla ponad 50 tysięcy osób posługujących się tym językiem, w tym również dla tych, którzy mieszkają na Śląsku. 14.07.2022 17:54    6
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama