Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 15 marca 2026 16:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W TYM ROKU NAWET DWA RAZY WIĘCEJ PIERWSZAKÓW

(powiat zawierciański) W poniedziałek wszyscy uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. W szkołach średnich 2019/2020 to rok niezwykły ze względu na to, że do szkół wszedł podwójny rocznik – absolwenci 8 klas szkół podstawowych i 3 klas gimnazjum. Nie we wszystkich szkołach powiatu jest tłoczno, jednak wśród szkół średnich największe oblężenie przechodzą licea. W niektórych placówkach w tym roku jest dwa razy więcej klas pierwszych, niż w roku ubiegłym, a „pierwszaki” stanowią blisko połowę wszystkich uczniów w szkole. Rozpoczynający się właśnie rok szkolny to również widmo strajku nauczycieli, który obecnie jest zawieszony. Jeszcze w tym miesiącu powinno być wiadomo co dalej z akcją protestacyjną w szkołach.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) W poniedziałek wszyscy uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. W szkołach średnich 2019/2020 to rok niezwykły ze względu na to, że do szkół wszedł podwójny rocznik – absolwenci 8 klas szkół podstawowych i 3 klas gimnazjum. Nie we wszystkich szkołach powiatu jest tłoczno, jednak wśród szkół średnich największe oblężenie przechodzą licea. W niektórych placówkach w tym roku jest dwa razy więcej klas pierwszych, niż w roku ubiegłym, a „pierwszaki” stanowią blisko połowę wszystkich uczniów w szkole. Rozpoczynający się właśnie rok szkolny to również widmo strajku nauczycieli, który obecnie jest zawieszony. Jeszcze w tym miesiącu powinno być wiadomo co dalej z akcją protestacyjną w szkołach.


 

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, rok szkolny 2019/2020 rozpoczęło w całym kraju ponad 4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy szkół. Blisko 1,5 miliona osób to uczniowie szkół ponadpodstawowych.


 

W powiecie zawierciańskim w szkołach średnich uczyć się będzie blisko 3 700 uczniów. Łącznie we wszystkich szkołach utworzono 57 oddziałów klas pierwszych (nie uwzględniono w wyliczeniach szkoły specjalnej). W liceach w tym roku uczyć się będzie dużo więcej osób, niż jeszcze w ubiegłym roku, a wszystko za sprawą podwójnego rocznika pierwszoklasistów. W I LO im. Żeromskiego w Zawierciu uczyć się będzie ponad 520 uczniów, z czego blisko połowa to uczniowie klas pierwszych. W tym roku w szkole stworzono 8 klas pierwszych (przy 4 klasach drugich i 4 klasach trzecich), które w sumie liczą ok. 240 osób. Dla porównania w ubiegłym roku było o połowę mniej klas pierwszych – 4 oddziały. Podobnie wygląda sytuacja w II LO im. Malczewskiej. Tutaj w aż 9 klasach pierwszych uczyć się będzie 285 osób. W całe szkole jest 17 klas (po 4 klasy drugie i trzecie), a ogólna liczba uczniów to 550. W poprzednim roku szkoła liczyła o 160 uczniów mniej.


 

W ubiegłym roku szkolnym w szkołach średnich było w sumie 946 uczniów w 28 oddziałach (liczby nie uwzględniają szkoły specjalnej). W tym roku szkolnym do szkół średnich uczęszcza ok. 3 700 uczniów. Samych klas pierwszych jest w powiecie zawierciańskim jest w sumie 57.


 

Podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020 dyrektor II LO im. Malczewskiej Paweł Chmura wspomniał o dodatkowym oddziale o profilu biologiczno-chemicznym, który został w tym roku stworzony. - Chciałem podziękować panu staroście za bardzo trudną, ale i odpowiedzialną decyzję o przyznaniu II liceum dodatkowego oddziału w biol-chemie. Wielu z was i wasz uśmiech dzisiejszy, że tutaj jesteście zawdzięczacie właśnie temu panu. Notabene również absolwentowi Malczewskiej – mówił 2 września dyrektor Paweł Chmura.


 

Starosta, wspominając swoje pierwsze kroki w II LO, życzył uczniom, by dobrze wykorzystali czas, który jest przed nimi. Okres szkoły średniej Gabriel Dors określił jako początek wykuwania przyszłości i życia młodzieży, którą prosił o szacunek do nauczycieli. Nauczycieli, którzy są przewodnikami licealistów u progu ich dorosłości. W rozpoczęciu roku w II LO uczestniczył również poseł Waldemar Andzel, który pogratulował uczniom wyboru dobrej szkoły. Zarówno młodzieży, jak i nauczycielom życzył sukcesów i satysfakcji.


 

CO DALEJ Z AKCJĄ PROTESTACYJNĄ?


 

Pod znakiem zapytania stoi kolejna odsłona strajku nauczycieli. Do połowy września Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi w placówkach (zarówno przedszkolach, jak i szkołach) sondaż. Znajdą się w nim pytania dotyczące tego, czy pracownicy oświaty chcą strajkować, a jeśli tak to jaką formę akcji protestacyjnej uważają za najlepszą w obecnej chwili. Wyniki sondażu mają zostać podsumowane 16 września. Wtedy też okaże się co dalej ze strajkiem w oświacie – czy zostanie wznowiony, a jeśli tak, to w jakiej formie i w jakim czasie.


 

Sondaż będzie przeprowadzony w formie elektronicznej i papierowej. ZNP ma również organizować w przedszkolach i szkołach spotkania, podczas których na temat protestu wypowiedzą się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. Oprócz tego Związek przeprowadzić ma sondaż internetowy dla nauczycieli i pracowników, którzy nie należą do ZNP. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBiuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalnośćAutor komentarza: Eon MózgTreść komentarza: Tymczasem moja matka, która jest ŚJ jako jedna z niewielu w rodzinie, przez wiele lat organizowała duże spotkania rodzinne. Pozostali albo nic, albo w bardzo wąskim gronie. Wiele obiegowych opinii o ŚJ w praktyce się nie potwierdza. A przyczyny rozluźniania więzi w rodzinie są bardzo różne, często to szalone tempo życia, a ktoś błędnie może wiązać to z czymś innym.Data dodania komentarza: 1.03.2026, 21:52Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Popieramy bojkot Polmleku! Też tak robimy. Im więcej świadomych konsumentów, tym mniej byłoby takich spraw. Warto w sklepie patrzeć nie tylko na nazwę handlową produktu, ale również kto to wyprodukował. Tak jest np. z masłem produkowanym przez Polmlek, ale pod nazwą własną dyskontu.Data dodania komentarza: 18.02.2026, 15:09Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: zaqTreść komentarza: świetna reklama ;) nie kupię nic produkowanego przez "polmlek"Data dodania komentarza: 18.02.2026, 13:37Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: matiTreść komentarza: produkujemy dużo urządzeń z wykorzystaniem różnorodnych metali, jednocześnie jest dużo zużytych cześci, odpadów więc taki zakład pozwalający odzyskać i wprowadzić do obiegu jest "przyszłościowy", zamiast polegać tylko na kopaniu w ziemi i przeróbce niskoskoncentrowanych rud, co powoduje dużo większe zanieczyszczenia. Po obecnych cenach tylko za tę platynę było do odzyskania ze 40mln dolarów. Jaki był koszt całej przeróbki, to pewnie się nie dowiemy, ale i tak jest "nieźle". ;)Data dodania komentarza: 13.02.2026, 10:44Źródło komentarza: Miejskie górnictwo z Zawiercia na „przodku” Europy. Zakład Elemental „wyprodukował” 650 kg platyny
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel