Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 maja 2026 14:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

UCZNIOWIE Z LO IM. MALCZEWSKIEJ NAGRODZENI W MINISTERIALNYM KONKURSIE

(Zawiercie) „On the way to Norway” to tytuł filmu nakręconego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Został on nagrodzony w edukacyjnym konkursie polsko-norweskim „Na tropie”. Nagrodzeni licealiści pojechali do Warszawy, gdzie zwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. W stolicy spotkali się również ze swoimi rówieśnikami z Norwegii.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) „On the way to Norway” to tytuł filmu nakręconego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Został on nagrodzony w edukacyjnym konkursie polsko-norweskim „Na tropie”. Nagrodzeni licealiści pojechali do Warszawy, gdzie zwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. W stolicy spotkali się również ze swoimi rówieśnikami z Norwegii.

 

Konkurs „Na tropie” organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych miał na celu zainteresowanie młodzieży relacjami polsko-norweskimi w różnych dziedzinach. Nastolatkowie pracowali w 7-osobowych grupach pod opieką nauczyciela. Co było ich konkursowym zadaniem? Odnalezienie wątków łączących Polskę i Norwegię. – (…) uczniowie w 7-osobowych zespołach wraz z opiekunem-nauczycielem musieli wyszukać i przedstawić wątki polskiej historii, kultury, sztuki, nauki, tradycji, w których pojawia się aspekt norweski (lub odwrotnie) albo miejsca ważne dla Polski i Norwegii – czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez realizatorów konkursu.

 

Uczniowie ze szkół położonych w gminach o liczbie mieszkańców nie większej niż 100 tysięcy przez trzy tygodnie pracowali nad konkursowym zadaniem. Efekty poszukiwań wątków łączących Polskę i Norwegię nastolatkowie przedstawili w zrealizowanych przez siebie materiałach filmowych. W pracach pojawiał się często wątek np. córki Mieszka I oraz bitwa o Narwik. - Największą popularnością cieszyła się postać Świętosławy, córki Mieszka I, która poślubiła norweskiego króla i znana jest jako Sygryda Storrada. Innym często przejawiającym się motywem była historyczna bitwa o Narwik. Wśród nadesłanych prac znalazły się też niezwykle oryginalne ujęcia tematu: zespół z Suwałk połączył historię głazów obecnych w ich regionie z lodowcem z Norwegii (…). Młodzież szukając inspiracji w swoim regionie odkrywała także niezwykłe miejsca, w których splatają się wątki polskie i norweskie, m.in. Świątynię Wang, natomiast zespół z Augustowa (I LO z Augustowa) skorzystał z potencjału jaki dają panujące lokalne warunki klimatyczne i perfekcyjnie odtworzył atmosferę panującą na północy Norwegii! – przekazują realizatorzy zmagań.

 

W konkursie „Na tropie” wyłoniono trzy zwycięskie zespoły, a wśród nich znaleźli się młodzi reprezentanci Zawiercia. Nagrodzeni zostali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej Zawierciu za film „On the way to Norway”. W najlepszej trójce znalazły się również grupy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

 

Nagrodą dla zwycięskich zespołów była wycieczka do Warszawy. Tam uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Ponadto licealiści uczestniczyli w polsko-norweskich warsztatach kulinarnych.

 

- Warto podkreślić, że edukacyjny konkurs polsko-norweski „Na tropie” pozwolił uczniom nie tylko zgłębić wątki polsko-norweskie, ale również rozwijać umiejętności pracy w grupie i szkolić swój warsztat filmowy. Dzięki spotkaniu z norweskimi rówieśnikami polscy uczniowie mieli możliwość poznać ich kulturę, tradycję czy styl – poinformowali realizatorzy konkursu „Na tropie”. (es) Foto: materiały prasowe


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBiuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: markoTreść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: NauczycielkaTreść komentarza: A co ze szkołą była w niej kontrola? Ja jestem emerytowaną nauczycielką w szkole, w której pracowałam dyżur w szatni na przerwie pełniła jedna z Pań sprzątających (często pomagała mniejszym dzieciom ubrać się) a na korytarzu dyżurują nauczyciele. W szatniach dzieją się „różne” sytuacje. Swoją droga mam nadzieję że ta pani w Policji nie zostanie tylko będzie usunięta.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 17:47Źródło komentarza: POLICJANTKA OSKARŻONA O POBICIE UCZNIA. SPRAWA JUŻ W SĄDZIEAutor komentarza: NadiaTreść komentarza: Biedne zwierzęta,to jest miejsce bytowania rzadkich gatunków ptaków. Pięknie dbamy o ekologię,a te 259.miejsc pracy? No cóż ,nie każdy ma ambicję pracować jako robotnik czy też kasjer -sprzedawca w kolejnym supermarkecie.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 13:43Źródło komentarza: Miliard złotych dla Elemental na projekt w ZawierciuAutor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność
Reklama
Reklama