Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 17:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
„TRZY PIĘĆSET I CÓRKA JEST PANA”
„TRZY PIĘĆSET I CÓRKA JEST PANA”
Czy placówkę wychowawczą w Żarkach Letnisko da się opuścić wręczając łapówkę? Cztery miesiące temu opisaliśmy historię Wiktora Borówki, który odmówił powrotu do placówki socjalizacyjnej w Żarkach Letnisku, do której dzieci kieruje PCPR w Myszkowie. Trafiają tam decyzją sądu, ale to PCPR wskazuje gdzie ma miejsce. Najczęściej ma tylko tam. To jednocześnie placówka, nad której wydatkami PCPR, jednostka Starostwa Powiatowego w Myszkowie, nie ma praktycznie żadnej kontroli jak są wydawane pieniądze. A utrzymanie dziecka w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego w Żarkach Letnisku kosztuje powiat myszkowski 3600 zł miesięcznie. 17.12.2021 10:05    2
Reklama
Reklama
Jak wybrać najlepszą pożyczkę?
Jak wybrać najlepszą pożyczkę?
Pożyczkę na raty możemy otrzymać niemal od ręki. Wszystko zależy od kwoty pożyczki oraz od tego na jaki okres chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Starając się o pożyczkę online nie, nie musimy się nikomu tłumaczyć, na co chcemy wydać pożyczone pieniądze. Jednak łatwość uzyskania pożyczki może być zgubna, szczególnie dla osób mających bardzo napięty budżet domowy. Jak zatem dobrze wybrać pożyczkę ratalną? 16.12.2021 11:09    2
Reklama
Reklama
Reklama
SZPITAL JAK DEWELOPER i HOTEL
SZPITAL JAK DEWELOPER i HOTEL
28 października Rada Powiatu w Zawierciu podejmowała uchwały związane z działalnością szpitala powiatowego. Jego dyrekcja chce, aby szpital mógł się zajmować działalnością gospodarczą nie związaną z lecznictwem. Czyli szpital będzie gotował posiłki, prowadził catering, a nawet zarządzał nieruchomościami. Szpital chce mieć własny hotel dla zagranicznych pracowników, których przybywa. Kto miał kontakt ze szpitalem w ostatnich miesiącach, widzi, że coraz więcej w nim lekarzy z Ukrainy. Większość z nich na razie nie może samodzielnie leczyć, ze względu na brak uprawnień i barierę językową. 15.12.2021 17:52
Reklama
Około 200 nowych miejsc pracy w Zawierciu
Około 200 nowych miejsc pracy w Zawierciu
Jedyna taka inwestycja w Europie. Firma Elemental Strategic Metal Sp. z o.o. kupiła działki pod budowę zakładu przemysłowego w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. 14.12.2021 19:40    1
Reklama
Reklama
OSTATNIE DNI NA  WYMIANĘ PIECA
OSTATNIE DNI NA WYMIANĘ PIECA
Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z kwietnia 2017 roku, zbliża się obowiązkowa wymiana niektórych pieców. Do przyszłego roku wymienić należy kotły i piece, które są używane ponad 10 lat. W kolejnych latach kolejni użytkownicy będą musieli wymienić piec. Czas wymiany instalacji uzależniony jest od czasu eksploatacji kotłów. 14.12.2021 19:35    1
Reklama
Reklama
Reklama
B-D PRODUCENT WODY JURA-SKAŁKA WŚRÓD DIAMENTÓW FORBESA
B-D PRODUCENT WODY JURA-SKAŁKA WŚRÓD DIAMENTÓW FORBESA
Wśród Diamentów Forbesa, czyli zestawienia najszybciej rozwijających się polskich firm znalazło się kilka przedsiębiorstw z regionu Zawiercia i Myszkowa. Forbes prowadzi ranking ogólnopolski firm oraz regionalny. Wśród firm 412 firm na Śląsku, którym Forbes przyznał pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, firm które mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami jest firma z Zawiercia Zakłady Produkcyjne B-D S.A. Należące do rodziny Państwa Brodzików przedsiębiorstwo znane jest w Polsce z produkcji komponentów stalowych dla górnictwa, a w regionie Zawiercia dodatkowo wody Jura-Skałka. 13.12.2021 15:40    1
Reklama
GMINA DOŁOŻY SIĘ DO OPŁAT MIESZKAŃCÓW
GMINA DOŁOŻY SIĘ DO OPŁAT MIESZKAŃCÓW
(Ogrodzieniec) Władze gminy Ogrodzieniec zdecydowały na dopłacenie do gospodarki odpadami komunalnymi ponad 350 tysięcy złotych. Dzięki temu działaniu nie będzie konieczne w najbliższych tygodniach podniesienie stawki opłaty, jaką ponoszą mieszkańcy. Niewykluczone, że w przyszłym roku samorząd ponownie „zrzuci” się z mieszkańcami na opłatę śmieciową. Gminy od niedawna mogą dopłacać do śmieci – wcześniej miał to być system samofinansujący się i każdy wzrost kosztów wiązał się z podwyżką opłat. 12.12.2021 16:42    2
Reklama
Elektroodpady – dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Elektroodpady – dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Jak wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady zawierają wiele cennych surowców, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Jak wynika z obliczeń ich wartość może wynosić ponad 48 miliardów euro, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodów Warszawy na cały 2020 rok. 11.12.2021 15:02
Reklama
Reklama
ZGK SYPIE ZIEMIĄ PRZED KONTROLĄ?
ZGK SYPIE ZIEMIĄ PRZED KONTROLĄ?
Gdy redakcja Kuriera Zawierciańskiego otrzymała stanowisko ZGK Zawiercie, że będą badania uciążliwości zapachowej składowiska odpadów, postanowiliśmy ponownie spojrzeć, jak wygląda otoczenie hałdy śmieci, czy się coś zmieniło. I tu pozytywne zaskoczenie: nawet przy samej hałdzie, 10 metrów od płotu, przykry zapach jest był ledwie wyczuwalny. Jest 23 listopada. Pytania o uciążliwy smród przypisywany składowisku, rozchodzący się po okolicznych dzielnicach wysłaliśmy 15 listopada. Co się zmieniło? Widać wyraźnie, że górną część hałdy odpadów firma przykrywa warstwą ziemi. Nawet ptaków niewiele widać było krążących nad wysypiskiem. Wydaje się uzasadnione rozumowanie, że to właśni takie działanie, przykrywanie śmieci warstwą ziemi, spowodowało zniwelowanie zapachów. Można więc się spodziewać, że i badania zewnętrznej firmy nie wykażą podwyższonej emisji przykrych zapachów. 09.12.2021 16:15    2
Reklama
Reklama
ŻYCIE W CIENIU WYSYPISKA:  ZAWIERCIE SKAZUJE MIESZKAŃCÓW NA ŻYCIE W ŚMIECIOWYCH SLAMSACH
ŻYCIE W CIENIU WYSYPISKA: ZAWIERCIE SKAZUJE MIESZKAŃCÓW NA ŻYCIE W ŚMIECIOWYCH SLAMSACH
(Zawiercie) Widok na Giewont, Babią Górę czy Śnieżkę można przeliczyć na pieniądze. Im lepiej widać góry, tym wyższe ceny nieruchomości. W Zawierciu mieszkańcy Kosowskiej Niwy oraz ulic otaczających strefę przemysłową na północy miasta, z coraz większym niepokojem patrzą jak za oknem rosną im góry. Góry śmieci. Wielu mieszkańców mieszka tu od dziesiątek lat. Takie ulice jak Podmiejska, Rolna, 11 Listopada, Myśliwska. Z każdej z nich widok z okna coraz bardziej przeraża, gdy z roku na rok Zawierciańska Góra Śmieci coraz bardziej dominuje nad krajobrazem. Od kilku miesięcy do naszej redakcji regularnie ktoś pisze lub dzwoni, że życie w cieniu wysypiska coraz bardziej go przeraża. 09.12.2021 15:57    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama