Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 05:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
PROKURATURA NIE WIDZI DOWODÓW NA PODPALENIE. BYŁY PREZES ZGK UPIERA SIĘ, ŻE POŻAR POWSTAŁ CELOWO
PROKURATURA NIE WIDZI DOWODÓW NA PODPALENIE. BYŁY PREZES ZGK UPIERA SIĘ, ŻE POŻAR POWSTAŁ CELOWO
Od października 2023 na terenie ZGK Zawiercie, spółki w całości należącej do Miasta Zawiercie były już 3 pożary. Każdy za innego prezesa. Tylko w jednym przypadku, chodzi o pożar z 23. marca 2024 gdy prezesem był Mariusz Grabarczyk, spółka upierała się, że było to podpalenie. Policja, Prokuratura, ani Sąd nie podzieliły tej wersji. Ale były prezes ZGK Mariusz Grabarczyk, w mailu do naszej redakcji, zdaje się upierać przy wersji o podpaleniu: „Ja niczego nie sugeruję, opinia biegłego jest jednoznaczna. Jest różnica pomiędzy przyczyną pożaru, a wykryciem ewentualnego sprawcy.” pisze Mariusz Grabarczyk 10 lipca 2024. Niestety obecny prezes ZGK Zawiercie Marcin Szemla odmówił nam udostępnienia opinii na którą powołuje się jego poprzednik, nazywając ją „ekspertyzą prywatną”. To dziwne, bo jeszcze niedawno, 28 czerwca, prezes Szemla mówiąc radnym Zawiercia o sytuacji gminnej spółki, mówił, że nie ma ona nic do ukrycia. Ujawnił nawet szczegóły umowy zawartej pomiędzy ZGK Zawiercie i Fortum, podając ją jako przykład umowy, która nie powinna być utajniana. Umowa z Fortum jawna, a „prywatna” ekspertyza, za którą spółka zapłaciła 2000 zł, dotycząca rzekomego podpalenia… niejawna. 13.08.2024 07:52
Reklama
Reklama
NA MARCISZOWIE NARZEJAJĄ NA HAŁAS I SMOG ŚWIETLY. W MYSZKOWE ŚMIERDZI. CO GORSZE?
NA MARCISZOWIE NARZEJAJĄ NA HAŁAS I SMOG ŚWIETLY. W MYSZKOWE ŚMIERDZI. CO GORSZE?
Była wizyta przedstawicieli Saica Group z Hiszpanii u burmistrza Myszkowa co potwierdzało pogłoski, ze firma wywodząca się z Saragossy prowadzi rozmowy dotyczące zakupu polskich firm Schumacher, w tym zakładów papierniczych w Myszkowie i Grudziądzu. 22 lipca Saica Group i Schumacher Packaging wydały wspólny komunikat potwierdzający, że Saica przejmuje wszystkie zakłady Schumacher w Polsce. Co to oznacza dla mieszkańców Myszkowa, którzy od wiosny 2023 narzekają na smród, pojawiający się w cyklicznie, z przerwami, ale bardzo intensywny? 12.08.2024 16:27
Reklama
Reklama
Reklama
ZWIĄZKOWCY PKP KARGOTABOR informują: SPÓŁCE ODCIĘTO PRĄD
ZWIĄZKOWCY PKP KARGOTABOR informują: SPÓŁCE ODCIĘTO PRĄD
Jak piszą związkowcy spółki PKP Cargotabor: 8 sierpnia w zdecydowanej większości zakładów wchodzących w skład spółki PKP Cargotabor został wyłączony prąd. Bez zasilania została jedna z dwóch hal znajdujących się w Tarnowskich Górach oraz zakład w Dąbrowie Górniczej. Spółka została pozbawiona możliwości realizacji zleceń i zarabiania." Można skomentować, że choć za zarządzanie odpowiada zarząd spółki, to na pewno spółce nie pomogło chodzenie NSZZ "Solidarność" na pasku PiS. Gdzie byliście, jak do spółek skarbu państwa pchano różne ciotki i pociotki królika? -możnaby spytać. 08.08.2024 12:12
Reklama
Odporność na stres i adaptacja najtrudniejsze do znalezienia u kandydatów do pracy. 5 najbardziej deficytowych kompetencji miękkich
Odporność na stres i adaptacja najtrudniejsze do znalezienia u kandydatów do pracy. 5 najbardziej deficytowych kompetencji miękkich
Choć świat nieuchronnie pędzi w kierunku digitalizacji, umiejętności miękkie są wciąż w czołówce najbardziej pożądanych cech pracowników. Jednak co trzeci pracodawca w Polsce mówi o wyzwaniach w zrekrutowaniu osób wykazujących się odpornością na stres i umiejętnością adaptacji. Według firm kandydatom brakuje również rzetelności, dyscypliny a także kreatywności. Jakie jeszcze kompetencje miękkie są postrzegane jako deficytowe na rynku pracy? Jak różnią się potrzeby organizacji w porównaniu z wynikami badania sprzed pandemii i teraz? 05.08.2024 17:53    3    1
Reklama
Reklama
Jak wygląda montaż rekuperacji? Co trzeba o nim wiedzieć?
Jak wygląda montaż rekuperacji? Co trzeba o nim wiedzieć?
W czasach intensywnego rozwoju alergii i chorób układu oddechowego, coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby oddychać świeżym powietrzem. Może pomóc w tym montaż rekuperacji. Jest to wentylacja mechaniczna, która dostarcza do pomieszczenia świeże i czyste powietrze, zapewniając zdrową i komfortową przestrzeń do życia. Jak wygląda montaż takiego systemu i co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? 30.07.2024 13:34
Reklama
Reklama
Reklama
Jak nomadzi wpłynęli na ceny mieszkań?
Jak nomadzi wpłynęli na ceny mieszkań?
W ciągu ostatnich lat, można było zauważyć zmieniające się podejście do wykonywania obowiązków zawodowych. Wiele osób zdecydowało się przejść na pracę zdalną. Co ciekawe, znaczna ich część nie pracuje wcale w domu, a łączy obowiązki z podróżowaniem, co nazywa się nomadyzmem. Takie osoby często nie mają nawet własnego mieszkania. Są one w ciągłej podróży, regularnie zmieniając miejsce do życia. Czy to oznacza, że nomadzi mieli w ostatnim czasie wpływ na kształtowanie się cen mieszkań? 30.07.2024 13:23
Reklama
ZARZUTY DLA PREZESA ODLEWNI. ZA SZKODY W ŚRODOWISKU „ZNACZNYCH ROZMIARÓW”
ZARZUTY DLA PREZESA ODLEWNI. ZA SZKODY W ŚRODOWISKU „ZNACZNYCH ROZMIARÓW”
Już w listopadzie 2023 roku jak dowiedzieli się dziennikarze Kuriera były prezes Odlewni Zawiercie SA Sebastian K. miał mieć postawione zarzuty karne dotyczące przede wszystkim zanieczyszczania środowiska przez odlewnię. Chodzi o czas zanim firma została przejęta przez chińskich inwestorów. Był już nawet wyznaczony dzień tej czynności procesowej. Ale gdy dopytywaliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Zawierciu czy doszło do postawienia zarzutów prezesowi odlewni, z-ca Prokuratura Rejonowego w Zawierciu prok. Witold Cysewski, zapytał, czy możemy kilka dni wstrzymać się z ujawnianiem tej informacji. W czerwcu 2024 już inna prokuratura, Okręgowa z Sosnowca potwierdza, że Sebastian K. były prezes odlewni ma postawione zarzuty karne. To dobra wiadomość dla mieszkańców ulic sąsiadujących z odlewnią, który narzekali, że odlewnia niszczy ich domy, samochody i zdrowie. Prokuratura -jak ustaliliśmy- oparła zarzuty m. in. na opinii biegłych, którzy potwierdzili, że w fabryce celowo oszczędzano na ochronie środowiska, zagrażając mieniu i zdrowiu okolicznych mieszkańców. To ułatwi mieszkańcom uzyskanie odszkodowań od odlewni. 23.07.2024 15:08    2
Reklama
Elektrośmieci. Jak firmy mogą odpowiedzialnie pozbywać się zużytego sprzętu?
Elektrośmieci. Jak firmy mogą odpowiedzialnie pozbywać się zużytego sprzętu?
Każde przedsiębiorstwo produkuje odpady, które powinny być odpowiednio utylizowane. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o środowisko i dostosować się do obowiązujących norm związanych z ekologią. 23.07.2024 14:43    1
Reklama
Reklama
Inwestycja w Gminie Ogrodzieniec
Inwestycja w Gminie Ogrodzieniec
Inwestor Kacper Kędzierski otrzymał wsparcie od Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. na nową inwestycję w Gminie Ogrodzieniec. Kwota wsparcia: 5 940 000,00 PLN PLN 20.07.2024 12:40    3
Reklama
Reklama
SCHUMACHER PRZEPRASZA, ŻE SMRODZI
SCHUMACHER PRZEPRASZA, ŻE SMRODZI
Firma Schumacher z Grudziądza, właściciel myszkowskiej Papierni wreszcie przyznaje oficjalnie, że jest przyczyną smrodu w Myszkowie. Ale firma przyznaje się do odpowiedzialności za uciążliwości zapachowe z „z ostatnich 2-3 tygodni” czytamy w oświadczeniu zarządu Schumacher z 2 lipca. A co z resztą? „To nie my!” -podtrzymuje firma swoje stanowisko z lutego 2023 jakie wtedy dostała Gazeta Myszkowska. Mieszkańcy Centrum, zwłaszcza okolic ulicy Spółdzielczej, mieszkańcy Mijaczowa regularnie narzekali na smród. Śmierdziało w okolicach Starostwa Powiatowego i na dworcu PKP, co mogli wyczuć wysiadający. Myszków, zwłaszcza przyjezdnym zaczynał się kojarzyć z uciążliwym zapachem. I choć podejrzenia raz po raz kierowano w stronę zakładów papierniczych firmy Schumacher, ponad rok temu firma zaprzeczała, aby była przyczyną uciążliwego smrodu. I choć śmierdziało w Myszkowie z różną regularnością, to jak już zaczęło… nosy trzeba było zaciskać! 18.07.2024 14:07    1    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama