Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 01:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kulturalnik

Reklama
Paweł Jędruszek na progu muzycznej kariery?
Paweł Jędruszek na progu muzycznej kariery?
Paweł Jędruszek, urodzony w 1993 roku, od zawsze jest związany z powiatem zawierciańskim i na co dzień zamieszkuje gminę Włodowice. Od jakiegoś czasu pracuje w Radio Zawiercie, gdzie prowadzi cotygodniowe audycje. Początkowo nagrywał covery innych wykonawców, po czym wrzucał je na YouTube, ale w końcu postanowił napisać coś swojego, czego wynikiem jest teledysk do „Kawałka księżyca”, a także ten wywiad. 26.11.2019 08:20
Reklama
Reklama
PAMIĘCI UDANEJ AKCJI PARTYZANTÓW Z SIERPNIA ’44 ROKU
PAMIĘCI UDANEJ AKCJI PARTYZANTÓW Z SIERPNIA ’44 ROKU
(gm. Kroczyce) W październiku odsłonięto nową tablicę upamiętniającą akcję Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, która z powodzeniem została przeprowadzona na początku sierpnia 1944 roku. Partyzanci dokonali wówczas zasadzki na samochodową kolumnę Wehrmachtu. W uroczystości udział wzięli major Tadeusz Klimas oraz porucznik Mieczysław Rosół. Opowiedzieli oni o czasach II wojny światowej, podczas której działali w Batalionach Chłopskich i Armii Krajowej. 14.11.2019 15:52
Reklama
Reklama
Reklama
Tu mieszkał i tworzył Wespazjan Kochowski
Tu mieszkał i tworzył Wespazjan Kochowski
(Goleniowy, gm. Szczekociny) Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny Jacka Lipy oraz Dyrektora Zespołu Szkół w Goleniowach Eweliny Rolek 30 września b.r. we wsi Goleniowy odsłonięto tablicę upamiętniającą Wespazjana Kochowskiego, poetę, żołnierza hetmana Stefana Czarneckiego, uczestnika wyprawy króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Wśród gości uroczystości byli: Poseł na Sejm Ewa Malik; Starosta Powiatu Zawierciańskiego Gabriel Dors oraz Wicestarosta Paweł Sokół. Na nowo odsłoniętej tablicy umieszczono tekst: „ W miejscu tym mieszkał i tworzył Wespazjan Kochowski (1633-1700) dziedzic Goleniów, żołnierz, historyk i wybitny poeta polskiego baroku.” Tablica znajduje się przy ulicy Wespazjana Kochowskiego, gdzie stał dwór poety. 28.10.2019 08:20
Reklama
33. RAJD HARDEGO
33. RAJD HARDEGO
(gm. Żarnowiec) W ostatni weekend września odbył się tegoroczny Rajd Pieszy Szlakiem Walk Oddziału „Hardego”. Jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w kraju ma na celu upowszechnianie wiedzy historycznej oraz walorów turystycznych regionu. W tym roku w rajdzie uczestniczyło ponad 100 osób. Młodzież wędrowała śladami partyzantów i wykonywała zadanie związanie z historią Armii Krajowej. Pierwszego dnia trasa rajdu wyznaczona była od Jaroszowca do Olkusza, a drugiego od Wolbromia do Udorza. 14.10.2019 08:20
Reklama
Reklama
W HOŁDZIE TWÓRCOM PIEŚNI OD SIEWIERZA – PYZIKOWI I HADYNIE
W HOŁDZIE TWÓRCOM PIEŚNI OD SIEWIERZA – PYZIKOWI I HADYNIE
(Siewierz) 25 września 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny. Z tej okazji Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2019 - Rokiem Stanisława Hadyny. W sobotę, 21 września, symbolicznym odsłonięciem pomnika Stanisława Hadyny i Zdzisława Pyzika – twórców pieśni Od Siewierza - społeczność Miasta i Gminy Siewierz włączyła się w obchody stulecia urodzin wybitnego twórcy. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. 07.10.2019 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
NARODOWE CZYTANIE W PILICY
NARODOWE CZYTANIE W PILICY
(Pilica) W sobotę 7 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Pilicy odbyła się kolejna odsłona ,,Narodowego Czytania”. Jest to ogólnopolska akcja pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej. Główną ideą wydarzenia jest propagowanie znajomości literatury polskiej. 24.09.2019 08:20
Reklama
ŁAZY JUŻ PO ŚWIĘCIE PLONÓW
ŁAZY JUŻ PO ŚWIĘCIE PLONÓW
(Łazy, Wysoka) W niedzielę 1 września odbyły się Dożynki Gminne, w trakcie których rolnicy z gminy Łazy podziękowali za swoje plony. W tym roku święto gospodarskie zorganizowane zostało w sołectwie Wysoka. 17.09.2019 12:20
Reklama
FESTIWAL JURAJSKIEJ KULTURY – ŚWIATŁO, MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW
FESTIWAL JURAJSKIEJ KULTURY – ŚWIATŁO, MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW
(Ogrodzieniec) W weekend 23 - 25 sierpnia na terenie Ogrodzienieckiego Zamku w Podzamczu odbywało się święto gminy Ogrodzieniec. Gwiazdami tegorocznej imprezy byli m.in. Mateusz Mijal - znany z przeboju ,,Winny”, Sławomir tradycyjnie przyciągnął publiczność piosenką ,,Miłość w Zakopanem”, a zespół Weekend zaśpiewał swoje najpopularniejsze utwory tj. ,,Ona tańczy dla mnie”, ,,Za każdą chwilę z Tobą” oraz ,,Moje miasto nigdy nie śpi”. 09.09.2019 08:20
Reklama
Reklama
W IRZĄDZACH DOŻYNKI ODBYŁY SIĘ NA BOGATO!
W IRZĄDZACH DOŻYNKI ODBYŁY SIĘ NA BOGATO!
(Irządze) W niedzielę, 11 sierpnia odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne w Irządzach, którym towarzyszyło Święto Chleba oraz wydarzenie promujące rybołówstwo i akwakulturę na terenie gminy, czyli Jurajska ryba po irządzku. 03.09.2019 08:20
Reklama
Reklama
NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTO LATA JUŻ ZA NAMI
NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTO LATA JUŻ ZA NAMI
(Goleniowy, gm. Szczekociny) Liczne konkursy i atrakcje, które przyciągnęły ogromną publiczność znalazły się w programie tegorocznych Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych. Święto Plonów odbyło się w Goleniowach, a gwiazdą dożynek był zespół Bayer Full. Uroczystość rozpoczęła dożynkowa msza święta, którą celebrował Biskup Diecezji Kieleckiej ks. dr Jan Piotrowski. Obchody rolniczego święta były również okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. W Goleniowach rozstrzygnięto tegoroczną edycję Konkursu na Najlepszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego, odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Uczestnicy dożynek wzięli udział w rywalizacji o tytuł Gospodyni i Gospodarza Roku 2019. 02.09.2019 11:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama