Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

PRZENIESIENIE PRZYCHODNI Z NIEDZIAŁKOWSKIEGO MA SWOJE DOBRE STRONY

(Zawiercie) Od lipca poradnia ginekologiczno-położnicza została przeniesiona z ulicy Niedziałkowskiego. Pacjentki mogą teraz korzystać z przychodni przy ul. Piłsudskiego 80 lub w szpitalu przy ul. Miodowej 14 w Zawierciu. Uchwałę o przeniesieniu poradni przyjęła Rada Powiatu podczas czerwcowej sesji. Już wtedy temat ten wywoływał spore kontrowersje. Przeniesieniu przychodni z Niedziałkowskiego 15 sprzeciwiali się m.in. Jarosław Kleszczewski i Teresa Mucha-Popiel. Sprawą zainteresowała się również Zawierciańska Rada Seniorów. Jej przedstawiciele początkowo również byli zaniepokojeni planami przeniesienia przychodni z Niedziałkowskiego. Po rozmowie ze starostą jednak zmienili zdanie.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Od lipca poradnia ginekologiczno-położnicza została przeniesiona z ulicy Niedziałkowskiego. Pacjentki mogą teraz korzystać z przychodni przy ul. Piłsudskiego 80 lub w szpitalu przy ul. Miodowej 14 w Zawierciu. Uchwałę o przeniesieniu poradni przyjęła Rada Powiatu podczas czerwcowej sesji. Już wtedy temat ten wywoływał spore kontrowersje. Przeniesieniu przychodni z Niedziałkowskiego 15 sprzeciwiali się m.in. Jarosław Kleszczewski i Teresa Mucha-Popiel. Sprawą zainteresowała się również Zawierciańska Rada Seniorów. Jej przedstawiciele początkowo również byli zaniepokojeni planami przeniesienia przychodni z Niedziałkowskiego. Po rozmowie ze starostą jednak zmienili zdanie.


 

Pod koniec czerwca Rada Powiatu Zawierciańskiego przyjęła uchwałę o przeniesieniu poradni przy ul. Niedziałkowskiego do Przychodni „Centrum”. Temu pomysłowi sprzeciwiali się m.in. Jarosław Kleszczewski i Teresa Mucha-Popiel. Ich zdaniem przychodnia powinna być jak najbliżej mieszkańców, a przeniesienie jej do Przychodni „Centrum” mogło być dla pacjentów zmianą na gorsze. T. Mucha-Popiel przekonywała pod koniec czerwca, że przychodnia przy Niedziałkowskiego zawsze zapewniała wysoką jakość usług i nie odpychała od siebie pacjentów. Jarosław Kleszczewskie z kolei argumentował, że przeniesienie przychodni to oddalenie lekarza POZ od mieszkańców.


 

Zalety zmiany lokalizacji poradni przedstawiał podczas czerwcowej sesji doradca dyrektora zawierciańskiego szpitala Dariusz Jorg. Mówił on wówczas między innymi o poprawie jakości świadczeń, poprzez skumulowanie w jednym miejscu większej liczby lekarzy.


 

Od lipca z przychodni przy Niedziałkowskiego 15 przeniesiono poradnię dla dzieci, która teraz mieści się przy Powstańców Śląskich 8. Z kolei od 23 lipca poradnia ginekologiczno-położnicza zmieniła swoją lokalizację. Pacjentki mogą teraz korzystać z przychodni przy Piłsudskiego 80 lub w szpitalu przy Miodowej 14. Wśród korzyści, jakie zmiana lokalizacji poradni ginekologicznej ma przynieść pacjentkom, szpital wymienia np. dostępność do badań analitycznych w godzinach pracy poradni przy ul. Miodowej 14 oraz przy ul. Piłsudskiego 80 do godz. 10.00 każdego dnia, dostępność do badań cytologicznych w godzinach pracy poradni, czy też utworzenie gabinetu diagnostyczno – zabiegowego dostępnego w godzinach pracy lekarza, z możliwością wykonania badań przez położne.


 

RADA SENIORÓW DOPYTUJE STAROSTĘ O PORADNIĘ


 

Pismo dotyczące tematyki związanej ze służbą zdrowia wystosowała do starosty Gabriela Dorsa Przewodnicząca Zawierciańskiej Rady Seniorów Ewa Brewczyńska-Florczyk. Poradnia ginekologiczno-położnicza przy Niedziałkowskiego była jedną z poruszonych tam kwestii. – Zawierciańska Rada Seniorów obserwując zachodzące zmiany w służbie zdrowia od czasu przygotowań, a później połączenia ZLA ze Szpitalem Powiatowym na terenie Zawiercia ma coraz więcej obaw co do skutecznego dostępu leczenia mieszkańców. ZRS ma stały kontakt z mieszkańcami, którzy przekazują nam niepokojące uwagi związane z dostępnością do opieki zdrowotnej – czytamy w piśmie Rady Seniorów skierowanym do starosty. Wśród problemów, które poruszyła Przewodnicząca ZRS znalazło się właśnie przeniesienie poradni ginekologicznej.


 

W odpowiedzi wicestarosta Bogusław Piotrowski zapewniał, że przeniesienie poradni rozszerzy potencjał lokalowy i personalny oraz poprawi jakość i dostęp godzinowy, zwiększy również ilość personelu realizującego usługi medyczne.


 

- Jednocześnie pacjentki w trakcie wizyty lekarskiej będą miały jednoczesny dostęp do badań USG bezpośrednio w gabinecie lekarskim. Dotychczasowy system obsługi pacjentek polegał na tym, iż pacjentka w trakcie pierwszej wizyty otrzymywała skierowanie do wykonywania badań w innej lokalizacji, a następnie z wynikami musiała wrócić do lekarza kierującego. Takie traktowanie pacjentek powodowało odpływ pacjentek do gabinetów prywatnych i zwiększało koszty mieszkankom powiatu – czytamy w piśmie podpisanym przez wicestarostę B. Piotrowskiego.


 

Dzięki przeniesieniu poradni ta sytuacja miała się zmienić – pacjentki nie będą już musiały trzy razy się fatygować – najpierw do lekarza, potem na badanie i ponownie do lekarza. Czas obsługi pacjentek ma zostać dzięki przeniesieniu poradni skrócony, a pacjentka nie będzie musiała w jednej sprawie trzykrotnie się rejestrować.


 

WĄTPLIWOŚCI ROZWIAŁO SZEROKIE ROZEZNANIE TEMATU


 

Odpowiedź ze starostwa usatysfakcjonowała Zawierciańską Radę Seniorów. Choć jak podkreślała w rozmowie z nami Przewodnicząca ZRS Ewa Brewczyńska-Florczyk nie tylko na tym piśmie Rada Seniorów opiera swoją opinię. Oprócz wysłanego pisma i uzyskanej na nie odpowiedzi, E. Brewczyńska-Florczyk uczestniczyła w spotkaniu ze starostą Gabrielem Dorsem i dyrektorem szpitala Piotrem Zachariasiewiczem, podczas którego rozmawiali o poradni przy Niedziałkowskiego. Rada Seniorów zainteresowana tematem poradni postanowiła od razu zasięgnąć informacji i to nie z jednego źródła. Można powiedzieć, że rozeznanie tego tematu nie zaczęło się od wysłania pytań do starostwa. Zasięgano opinii i informacji na temat przychodni u różnych osób.


 

Jeszcze inną kwestią, można powiedzieć, że techniczną dotyczącą budynku przy Niedziałkowskiego, jest jego stan. Budynek, który służył mieszkańcom od kilkudziesięciu lat wymaga nakładów finansowych i remontów. Wykorzystanie środków ze służby zdrowia na ratowanie starego budynku mogłoby być stratą – pieniądze można przeznaczyć na inne cele, które przyniosą więcej korzyści pacjentom. Oprócz tego mieszkańcy miasta i rejonu, w którym mieściła się przychodnia przy Niedziałkowskiego skarżyli się na dym – budynek opalany węglem po prostu „kopcił”.


 

Edyta Superson


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama