Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

150 TYSIĘCY KARY ZA NIEDOCIĄGNIĘCIA W PRACY SOR-U

(Zawiercie) Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w SOR w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Planowa kontrola początkowo obejmowała położnictwo i ginekologię oraz oddział chorób zakaźnych, jednak pod koniec marca jej zakres został rozszerzony o SOR. Przyczyną zwiększenia zakresu kontroli był przypadek młodej kobiety w ciąży, która 10 marca br. trafiła na szpitalny oddział ratunkowy z objawami udaru. Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrola wykazała źle prowadzoną dokumentację medyczną oraz brak należytej staranności w postępowaniu wobec 21-letniej pacjentki z objawami udaru, pomimo opracowanych w szpitalu procedur i zarządzeń. Na zawierciański szpital NFZ nałożył 154,5 tysiąca złotych kary.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w SOR w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Planowa kontrola początkowo obejmowała położnictwo i ginekologię oraz oddział chorób zakaźnych, jednak pod koniec marca jej zakres został rozszerzony o SOR. Przyczyną zwiększenia zakresu kontroli był przypadek młodej kobiety w ciąży, która 10 marca br. trafiła na szpitalny oddział ratunkowy z objawami udaru. Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrola wykazała źle prowadzoną dokumentację medyczną oraz brak należytej staranności w postępowaniu wobec 21-letniej pacjentki z objawami udaru, pomimo opracowanych w szpitalu procedur i zarządzeń. Na zawierciański szpital NFZ nałożył 154,5 tysiąca złotych kary.


 

Najpierw kontrolerzy NFZ prowadzili planową kontrolę na oddziale położnictwa i ginekologii oraz na oddziale chorób zakaźnych. Zakres ich działań został jednak rozszerzony po sytuacji, jaka miała miejsce 10/11 marca. Wtedy na SOR z podejrzeniem udaru trafiła 21-letnia kobieta w ciąży. Tą głośną sprawą interesowały się liczne media ogólnopolskie. Historię młodej pacjentki opisywaliśmy również na naszych łamach. 21-latka miała trafić na SOR w nocy, ok. godz. 1.30 z objawami udaru. Z relacji jej najbliższych wynikało, że samopoczucie młodej pacjentki w ciąży pogarszało się, a mimo tego badanie potwierdzające udar wykonano ok. 6.00 rano. Wtedy dopiero trafiła na oddział udarowy, a kilka godzin później została przewieziona do szpitala w Katowicach. Szpital Powiatowy w Zawierciu na początku kwietnia wydał komunikat, w którym poinformowano, że pacjentka była pod stałym i bezpośrednim nadzorem medycznym. Sprawą zajęła się również Prokuratura Rejonowa w Zawierciu.


 

BRAKI W DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ MŁODEJ PACJENTKI


 

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzał m.in. organizację pracy, dostępność do świadczeń, prowadzenie dokumentacji medycznej (w szczególności dotyczącej 21-letniej kobiety w ciąży, która trafiła na SOR z objawami udaru); kontrolowano również spełnienie warunków wymaganych do realizacji świadczeń w zakresie personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.


 

- Prawidłowość prowadzenia dokumentacji medycznej i zbiorczej w dniach 10 i 11 marca br. w szczególności w zakresie dotyczącym postępowania z 21-letnią pacjentką w ciąży z objawami udaru została oceniona negatywnie: m.in.: brak wpisu badania po zgłoszeniu się na SOR o godz. 01:40, brak jednoznacznej informacji w dokumentacji medycznej nt. zmian kategorii medycznej pacjentki w systemie TRIAGE, brak podjęcia postępowania terapeutycznego po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych, brak udokumentowania konsultacji neurologicznej, brak pełnej historii choroby – informuje rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach Małgorzata Doros.


 

„DOKUMENTY WSKAZUJĄ NA NIEPRAWIDŁOWĄ ORGANIZACJĘ PRACY SOR”


 

Zawierciański szpital ma opracowane procedury i zarządzenia dotyczące tego, jak należy postępować z pacjentami w szpitalnym oddziale ratunkowym. Jak dodaje Śląski NFZ, w przypadku 21-latki nie zachowano należytej staranności. Z komunikatu Funduszu wynika, że konieczne jest doprecyzowanie procedur i ponowne szkolenie dla personelu.


 

- W nocy z 10 na 11 marca na SOR zgłosiło się 4 pacjentów, w tym ww. pacjentka w ciąży z objawami udaru. Jak wykazała kontrola, Pacjentce zlecono i wykonano badania laboratoryjne krwi, konsultacje specjalistyczne i inne, a nad ranem 11 marca została przyjęta na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zebrane w postępowaniu kontrolnym dokumenty wskazują na nieprawidłową organizację pracy SOR w zakresie podejmowania decyzji dotyczących postępowania z pacjentem oraz dokumentowania przebiegu postępowania z pacjentem – czytamy dalej w informacji od rzeczniczki prasowej NFZ-u.


 

Wśród zaleceń pokontrolnych znalazło się między innymi prowadzenie indywidualnej dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami oraz staranne realizowanie umowy. Na Szpital Powiatowy w Zawierciu nałożono karę w wysokości dokładnie 154 501,41 zł „za udzielanie świadczeń w sposób nieodpowiadający wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie oraz niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej”. (es) Foto: Szpital Powiatowy w Zawierciu


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama