Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

JEST SKARGA DO WSA DOTYCZĄCA PRZYCHODNI PRZY NIEDZIAŁKOWSKIEGO

(Zawiercie) We wtorek 6 sierpnia została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skarga na uchwałę Rady Powiatu Zawierciańskiego w której radni zlikwidowali „z dnia na dzień” przychodnię przy ul. Niedziałkowskiego 15 w Zawierciu. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Zawiercia, jednocześnie pacjent, który korzystał z usług przychodni, który nie zgadza się z decyzją radnych. Skargę do WSA w Gliwicach przygotował współpracujący z Kurierem Zawierciańskim prawnik. Opłacona, z wszystkimi załącznikami skarga została złożona 6.08 w biurze podawczym Starostwa Powiatowego w Zawierciu, taki jest bowiem tryb składania skargi na uchwały przyjęte przez radnych, że składa je się za pośrednictwem organu, który je wytworzył. Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego ma obowiązek niezwłocznie przesłać skargę do sądu.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) We wtorek 6 sierpnia została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skarga na uchwałę Rady Powiatu Zawierciańskiego w której radni zlikwidowali „z dnia na dzień” przychodnię przy ul. Niedziałkowskiego 15 w Zawierciu. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Zawiercia, jednocześnie pacjent, który korzystał z usług przychodni, który nie zgadza się z decyzją radnych. Skargę do WSA w Gliwicach przygotował współpracujący z Kurierem Zawierciańskim prawnik. Opłacona, z wszystkimi załącznikami skarga została złożona 6.08 w biurze podawczym Starostwa Powiatowego w Zawierciu, taki jest bowiem tryb składania skargi na uchwały przyjęte przez radnych, że składa je się za pośrednictwem organu, który je wytworzył. Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego ma obowiązek niezwłocznie przesłać skargę do sądu.


 

Rada Powiatu Zawierciańskiego 27 czerwca przyjęła uchwałę, że niejako „z dnia na dzień” bo już od 1. lipca 2019 przestanie istnieć Przychodnia przy ul. Niedziałkowskiego 15”. W skardze złożonej do WSA w Gliwicach jest wskazane to, o czym już pisaliśmy wcześniej na łamach Kuriera Zawierciańskiego, że starostwo likwidując przychodnię nie przeprowadziło wymaganych prawem konsultacji społecznych. W BiP Starostwa ukazało się jedynie zawiadomienie, że został wyznaczony termin tych konsultacji. To za mało, obowiązkiem Starostwa Powiatowego były faktyczne przeprowadzenie tych konsultacji. Mówili o tym radni Jarosław Kleszczewski i Teresa Mucha-Popiel, ale ich głos, jak i całej opozycji, został przez radnych PiS-u zignorowany.


 

Najważniejszy ZARZUT: UCHWAŁA nieważna bo Rada Powiatu rozwiązana z mocy prawa!


 

Tego faktu nie chce stwierdzić Wojewoda Śląski, który przez swoją bezczynność, z pewnością spowodowaną celami politycznymi, zwiększa bałagan prawny w Starostwie Powiatowym w Zawierciu. Główny argument ujęty w skardze jest taki, że: „powyższa uchwała jest nieważna, albowiem Rada Powiatu Zawierciańskiego uległa rozwiązaniu z mocy prawa z dniem 25.01.2019. Nie istniał zatem organ uprawniający do podjęcia zaskarżonej uchwały”- czytamy w skardze.


 

Dlaczego Rada Powiatu Zawierciańskiego w obecnym składzie nie istnieje? Pisaliśmy o tym w Kurierze Zawierciańskim po raz pierwszy w połowie maja. Wtedy też, dokładnie 15 maja zawiadomiliśmy Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka o problemie. Przypadek Powiatu Zawierciańskiego jest identyczny, jak przypadek Powiatu Koneckiego, gdzie Wojewoda Świętokrzyska 20 marca 2019 wydała Obwieszczenie o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu Koneckiego. Powód taki sam jak w Zawierciu: radni nie wybrali Zarządu Powiatu w wymaganym Statutem Powiatu składzie, na co mieli czas do 25 stycznia 2019. W Zawierciu termin był taki sam, a Zarząd Powiatu, w składzie 5 osób został wybrany dopiero 31 stycznia 2019. Wcześniej jednak, 25 stycznia Rada Powiatu Zawierciańskiego uległa rozwiązaniu z mocy prawa. Obowiązkiem Wojewody Śląskiego jest to stwierdzić, po czym Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki miał obowiązek wyznaczyć termin wyborów przedterminowych. Tak się stało w Powiecie Koneckim, gdzie wybory odbyły się 18 czerwca.


 

Wojewoda milczy, Premier milczy, idziemy do Sądu!


 

Posłanka z Zawiercia Anna Nemś (PO) już 14 czerwca wysłała interpelację do Minister MSWiA Elżbiety Witek oraz Premiera RP z żądaniem podjęcia działań, w związku z tym, że Wojewoda Śląski nie wydaje obwieszczenia o rozwiązaniu Rady Powiatu Zawierciańskiego, czym naraża powiat na coraz większy bałagan. Choć minęło 7 tygodni, ciągle nie ma odpowiedzi MSWIA i premiera. Milczy też Wojewoda Śląski, którego redakcja Kuriera zapytała, dlaczego wybiórczo uchylił tylko jedną uchwałę Zarządu Powiatu (o powołaniu dyrektora szpitala), uchwały z 16 stycznia br. i czy zamierza uchylić z tego samego powodu pozostałe uchwały Zarządu Powiatu? Przypomnijmy, że w Rozstrzygnięciu nadzorczym z 27.06.2019 Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały, jako podjętej przez „organ nieistniejący”. Zarząd Powiatu istnieje dopiero wtedy, gdy jest powołany w pełnym, określonym w Statucie składzie. W Powiecie Zawierciańskim to 5 osób.


 

Skarga złożona przez jednego z mieszkańców Zawiercia do WSA ma wykazać właśnie ten fakt, że Rada Powiatu Zawierciańskiego nie istnieje. Jeżeli sąd uchyli uchwałę dotyczącą przychodni, tym samym przyzna nam rację, że Rada Powiatu Zawierciańskiego uległa rozwiązaniu z dniem 25.01.2019 z mocy prawa i konieczne są przedterminowe wybory. Na to rozstrzygnięcie WSA przyjdzie nam zapewne poczekać kilka miesięcy. W tym czasie z pewnością znajdą się inne osoby, na przykład zwolnione z pracy, odwołane ze stanowiska, zwłaszcza te, gdzie odwołanie wymaga uchwały Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Pisze o tym prawnik, który przygotowywał skargę do WSA Paweł Matyja w tekście, który dzisiaj też publikujemy. Obecny „Zarząd Powiatu Zawierciańskiego”- celowo piszemy w cudzysłowie, gdyż naszym zdaniem ten zarząd po prostu nie istnieje, będzie się musiał bardzo pilnować, aby nie podejmować uchwał, które zdecydują o losach konkretnej osoby. Nasz prawnik pisze o zagrożeniach i szansach odwołania się do Sądu Pracy osób, które zostały na podstawie decyzji nieistniejącego zarządu zwolnione/odwołane od 22 listopada 2018. Każdy, kto zostałby w najbliższym czasie odwołany ze stanowiska uchwałą nieistniejącego Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, ma wielkie szanse na skuteczne odwołanie w Sądzie Pracy. Sąd Pracy będzie w takiej sytuacji musiał zastanowić się nad legalnością działania Zarządu i Rady Powiatu Zawierciańskiego, ewentualnie zawiesi sprawę dając zapytanie do WSA o legalność uchwały. Ciekawe, czy Zarząd Powiatu Zawierciańskiego odważy się odwołać kogokolwiek?


 

Tak czy inaczej, praca zarządu w obecnym składzie (Gabriel Dors, Paweł Sokół, Bogusław Piotrowski, Piotr Czarnojańczyk, Włodzimierz Styczyński) już w dużym stopniu została sparaliżowana. Przepisy mówią jasno, że do czasu wyboru Zarządu Powiatu działa poprzedni zarząd, czyli ten który działał w kadencji 2014-2018. Przypomnijmy jaki jest skład jedynego Zarządu Powiatu, który ma prawo legalnie podejmować decyzje: Krzysztof Wrona, Maria Milejska, Bogusław Piotrowski, Cezary Barczyk, Dorota Wnuk. Aż dziwne, że po naszych publikacjach to grono nie zdecydowało się na wysłanie wezwań o zaległe wynagrodzenia (etatowi członkowie zarządu) Starostwu Powiatowemu w Zawierciu! Należą im się wynagrodzenia za czas od 22.11.2018 do dzisiaj! Starosta Gabriel Dors zapewne nie zgodzi się na wypłatę, sprawa trafi do sądu, który oceni, który Zarząd Powiatu Zawierciańskiego ma prawo działać. Będzie ciekawie.


 

Jarosław Mazanek


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama